פיקוד העורף התרעה במרחב

ט"ו בשבט בלי ייסורי מצפון

איך ניהנה מהפירות היבשים והפיצוחים בחג בלי לפחד לעלות על המשקל יום אחרי?

עלינה סגל 08/02/14 22:00כל שנה, לפני ט"ו בשבט אנחנו עומדים בפני אותה דילמה מוסרית: מה לעשות עם הפירות היבשים, האגוזים והשקדים שאנחנו ממילא אוכלים, בדרך כלל אוכלים ובוכים... מה הוא הפתרון או הדרך, שנוכל לאכול מכל הפירות היבשים, השקדים והאגוזים, מבלי לפגוע במשקל הנוכחי או העתידי? 
 
אז בואו ניקח החלטה ואחריות, שהשנה ניערך לזה קצת אחרת. איך בדיוק זה יקרה? נחליט מראש שאנחנו קונים הביתה רק 3 סוגים של פירות יבשים- אלו שהם הכי אהובים- ולא קונים את כל הדוכן כאילו באמת אין מחר... נגביל את כמות הפירות ל -50 -100 גר' כל סוג מראש, תלוי במספר האוכלים: 50 גר' לזוג ו-100 גר' למשפחה עם 2 ילדים. ההגיון מאחורי הקניה מאד פשוט: ככל שהכמות יותר מתונה, כך תיהיה גם האכילה. מה שאין - לא אוכלים. 
 

תמונה גדולה

שם הפריט: פירות יבשים
קוד זיהוי:200926
 

במה כדאי יותר להתמקד, בהנחה שאת כולם אוהבים באותה מידה? אז ככה- תמר מג'הול הינו בעל מתיקות מאוד גבוהה ולכן 1-2 יכולים לספק את התאווה. אחריהם באים התאנים, שגם הם מאד מתוקים. אחרונים ברשימה, הינם הצימוקים כי אותם ניתן לאכול בחופנים. ואם רוצים ליהנות מהם קצת יותר זמן ניתן לחצות לשניים את התאנה או התמר ולהתענג על טעמם. אם נעמוד בהקצבה של 2-3 פירות יבשים ביום, המחליפים ממתק או עוגיה הנאכלת כלאחר יד, הרי שנצליח להנות מבלי לקטר אחר כך בקולי קולות. 
 
וכעת נעבור למחלקת הפיצוחים, שם מחירי האכילה יותר גבוהים, כי 100 גר' אגוזים הם כמו ארוחת צהריים שלמה. אז מה עושים? בוחרים 5-6 אגוזים שונים, רצוי לא מומלחים ולא קלויים כי כך הם יותר בריאים (בינינו.. הם גם פחות מפתים). אוכלים אותם בארוחת ביניים וללא כל רגשי אשמה כי טמונה בהם הרבה תמורה: הם מקטינים את רמות הכולסטרול, שומרים על בריאות הלב ואפילו בכמות שצוינה, תורמים לשמירה על המשקל. 

ולבסוף עצה אחרונה: אל תנסו להחליט שהשנה אני לא קונה/טועם/אוכל כלל, מהנסיון זה תמיד נגמר בתחושת החמצה- ובאכילה מרובה. במקום זה עדיף לאמן את שריר המידתיות- אותו שריר שאחראי על כך שגם נאכל וגם נמשיך לחייך כשנעלה על המשקל. 

* כותבת בלוג זה, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.