פיקוד העורף התרעה במרחב

מחלות החורף וילדים

איך מתמודדים עם מחלות ועוברים את החורף בשלום? טור של אמא מתוסכלת

הילה רוזן 12/02/14 22:00נכון שאני אמא עם מקורות פולנים (סלחו לי, אבל אחסוך מעצמי את ההגדרה של אמא פולניה), אבל אני מודה שלזה לא הייתי מוכנה. מאז שהכנסתי את הקטנה לגן נראה שהמחלות לא עוזבות אותנו. זה מתחיל בדרך כלל אצלה, ועובר אליי (שזה המקרה הטוב) ואחר כך לאבא שלה (שזה כבר באמת אסון).

בקבוק ה"נובימול" שעד לא מזמן נותר מיותם במשך שבועות עד חודשים רבים, הפך לגורם משמעותי בבית הזה. לרוב המחלה תתחיל בצורך עז באמא, וכך יהיה במשך כמה ימים. ידיים, חיבוקים ושינה משותפת די אובססיבית מבחינתי. אין מצב שלא אגע לה במצח כל שעה. כמה חבל שהנשיקות שלי לא באמת מרפאות את המחלה. לצד המחלה כמובן מגיע גם לחץ היסטרי שלי. כל מה שתכננתי לאותו שבוע מתבטל, והעבודה שלא תמיד יכולה לחכות, נדחקת לפינה.

האמת היא שלא תמיד הייתי כל כך היסטרית. הכל התחיל לפני מספר חודשים, כשאחת המחלות הביאה איתה גם פרכוסים מפחידים. התמונות של הילדה שלי מפרכסת, כמעט נחנקת, רועדת ואחר כך ישנה שינה עמוקה ומפחידה, פשוט לא יוצאות לי מהראש. התחושה של הרעידות כשהיא בידיים שלי, ואין לי איך לעזור לה. העיניים שלה, שרגע לפני פרכוס איבדו את ההבעה הכל כך אופיינית לה, את שמחת החיים שלה, זכורות לי במיוחד. הנסיעה באמבולנס, הבית חולים, שלל הבדיקות, ההרדמות המלאות, הרגעים שלקחו ממני את הילדה לבדיקה ואני לא הייתי לידה. כל מחלה רק מחזירה את הפחדים.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: ילדה חולה
קוד זיהוי:200809
לרוב המחלה תתחיל בצורך עז באמא, וכך במשך כמה ימים
 


הדרך שלי להתמודד היא לדבר על זה בעיקר עם אמהות שעברו חוויות דומות, ולהבין שאין דבר חשוב יותר מהבריאות של הילדה שלי. כך שכשהיא חולה אני משתדלת להיות לידה, איתה, להבין ולנשק הרבה. לעשות כל מה שאני יכולה כדי להקל ככל האפשר. לפעמים כשממש קשה לי, אני נזכרת שגם לי מותר להישבר לפעמים. זה הרגע בו אני מתקשרת לחברה, מסמסת ושופכת את שעל ליבי.

5 דברים שחשוב לדעת על מחלות

החודשים האחרונים לימדו אותי לצערי לא מעט על מחלות וילדים. הנה כמה דברים שלמדתי על בשרי:

1. אין תחליף לאהבה של אמא. כשהילד חולה, ברוב המקרים, הוא פשוט צריך את אמא לידו.
2. כשהילד חולה כל שאר המטלות של הבית יחכו. צריך להגדיר סדר עדיפויות ולהבין שלפעמים אי אפשר להספיק הכול.
3. שימוש בחומרים טבעיים יכול להקל על חלק מהמחלות. למשל, כמה טיפות שמן אקליפטוס לימוני על חיתול טטרה ליד הכרית יכולות לעזור לצינון, בצל חתוך בשקית אמנם יסריח את החדר אבל יפתח כל אף סתום בסביבה ושמן רבנסרה עוזר לשיעול בכל מיני דרכים. גם אמבטיה יכולה לעזור ולרענן ילד חולה, למרות שאני מודה שלי קצת קשה להכניס ילד עם חום לאמבטיה, אולי רק כשהחום לא גבוה כל כך.
4. כל השיטות שמצוינות בסעיף 3 עובדות גם על ההורים שנדבקים במחלה.
5. אם הבעל מראה סימנים של הדבקה - לתת לו מהר טיפול מונע, עם בעל חולה כבר ממש קשה להתמודד.

שיהיה חורף שקט ככל האפשר ורק בריאות!