פיקוד העורף התרעה במרחב

לה(ע)ניק באהבה

גם אני רוצה להניק בשקט! מיומנה של אם ומניקה לרגל "העם דורשת מחאת הנקה"

שירן דורון 08/01/14 10:04גם אני רוצה להניק בשקט! מיומנה של אם ומניקה בישראל במיוחד לרגל אירוע ";העם דורשת מחאת הנקה";  

השבוע, בין התאריכים 10-13 לנובמבר נפתח אירוע בפייסבוק הנקרא ";העם דורשת מחאת הנקה";. מובילות האירוע והקבוצה הן נשים שפועלות בצורה אקטיביסטית למען אימהות שרוצות להניק את התינוקות שלהן בשקט במקומות ציבוריים, מבלי לקבל הערות מעליבות, פרצופים ובמקרים קיצוניים להתבקש לקום, לצאת מהמקום ולהניק מחוץ לשטח הציבורי.

וכך כותבת שם אחת מיוזמות האירוע, איוונה פאפו-סלע: ";יוזמה מבורכת זו הגיעה מנשים שנמאס להן להסתגר בבית עם התינוק, לחפש פינות הנקה במקומות ציבוריים או לספוג הערות מעליבות מבעלי מקומות או מהעוברים והשבים. אין ביוזמה הזאת כל כוונה שהיא להתריס או לעורר פרובוקציה, מטרתנו היא פשוטה: לנרמל את המראה של הנקה. זהו מראה יפה, טבעי ונכון. כך תינוקות אוכלים ולשם כך נועד החזה הנשי, במקורו. ככל שהמראה הזה יהיה נפוץ יותר, כך הוא יפריע לפחות אנשים...הביאו את היום בו הנקה תעורר בכולם תחושה של רוך ועדנה במקום מבוכה!";
 

כאם וכמניקה גאה בישראל קשה לי המחשבה הזאת שצריך מלכתחילה להקים אירוע וקבוצה מהסוג הזה. מה קרה לנו כחברה? למה מצד אחד משרד הבריאות מעודד הנקה (אם יורשה לי להוסיף – בצורה פנטית) על פני תחליפי חלב אם וגורס כי ";חלב אם הוא המזון המיטבי לתינוק";, ומצד שני החברה מסתכלת על אישה מניקה על ספסל ציבורי או בבית קפה כדבר מגעיל ולא נעים? 

 

תמונה גדולה

שם הפריט: הנקה פייסבוק
קוד זיהוי:195861
מתוך דף הפייסבוק של ה/ע/נקה בציבור
 


בחופשת הלידה שלי היה לי ממש קשה לצאת מהבית והרגשתי שעלי להתחבא בגלל שבחרתי להניק. הרגשתי שזה לא בסדר ולא נעים. מצד אחד, צוות בית החולים, צוות המלונית, הגניקולוג שלי ורופא הילדים הרעיפו עלי מחמאות, כגון: ";איזה יופי שאת מניקה";, ";זאת המתנה הכי גדולה שאת יכולה להעניק לביתך"; ו - ";כל הכבוד לך";. למרות זאת, הרגשתי שהחברה, בחלק מהמקרים, רואה את ההנקה שלי כמשהו לא נעים לעין ומגעיל.

על מנת לעורר מודעות לנושא ולהגביר את הבאזז ברשת, אחת הפעילויות המחאתיות במסגרת האירוע והקבוצה היא לעודד נשים לשנות את תמונת הפרופיל בפייסבוק לתמונת הנקה, שלנו או מן הרשת במטרה להרגיל את העין להנקה.

מה שמפתיע הוא שמארגנת האירוע, פאפו-סלע מעידה על כך שהיא עדיין לא אמא, אך הסיפורים הרבים שהיא נחשפת להם לאחרונה ברשת, בהם התנכלו, לכאורה, לנשים שהניקו במקומות ציבוריים, הניעו אותה לפעול ולעורר את המחאה החברתית הזו. ";בחודשים האחרונים אני שומעת על מקרים בהם רבים מתנכלים לנשים שבחרו להניק. בסופר, בבית קפה, בקופת חולים, ואפילו בחניון של קניון רחמנא ליצלן, בפינה נסתרת ואפילו עם כיסוי! זאת ועוד כשאין שום חוק האוסר על הנקה אבל בהחלט יש חוקים וחוקי עזר שאוסרים על התנכלות ועל הלבנת פני אדם ברבים";.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: הנקה
קוד זיהוי:187296
להניק או לא להניק?
 

 

לי, באופן אישי, קשה מאוד לחשוף את התמונות הכל כך אינטימיות שלי עם ביתי (בעיקר בגלל שהוא נראה לי עצום ולא מבייש את החזה המפורסם של פמלה אנדרסון) האם זה אומר שאני פעילה פחות בנושא? אני חושבת שלא. נשים רבות כמוני מוצאות לנכון להניק עם כיסוי, לשבת בצד במקומות ציבוריים ומנסות כמה שיותר שהעוברים והשבים לא ישימו לב לפעולת ההנקה. אבל מסתבר שגם זה לא בסדר! וזה מכעיס אותי.


עוד יותר מעצבן אותי התגובות שנשים מקבלות על כך שהן פרסמו את התמונה שלהן מניקות ";אני לא מאמינה שהעלאת את התמונה";, ";מה חשבת לעצמך?!"; וכד'. כל אישה תעשה מה שנראה לה לנכון, אם היא תרצה לפרסם את תמונת ההנקה שלה זה עניינה בלבד. עלינו, כחברה, לקבל את כל סוגי האימהות, את המניקות בצנעה, המניקות בפומבי ואת אלו שבוחרות לא להניק כלל (כן חברות, גם זה בסדר...).


לעמוד המחאה בפייסבוק >> לחצו כאן