פיקוד העורף התרעה במרחב

הורים מתלהבים, תנוחו

מה גורם להורים צעירים לשתף את כל העולם במידע על הילד המוכשר שלהם?

ליאת עיני 04/08/13 21:00מה גורם להורים צעירים לשתף את כל העולם במידע על הילד המוכשר שלהם? ולמה הם חושבים שזה מעניין מישהו?

מי נסיך של אמא? מי יפה? מי חתיך? מי חכם? מי מצחיק? כל כך הרבה מי וכל השיחה הזאת מתנהלת בין אמא לבנה בן השנה שלא מבין מה קרה לאמא שלו ומה היא רוצה ממנו. הייתי השבוע ביום הולדת לילדה מקסימה בת שלוש. הוריה הזמינו חברים עם ילדים בכל הגילאים ולשמחתי כאמא לילדות די גדולות הייתה לי את הפרבילגיה לשבת על הנדנדה ולעשות ניתוח אנתרופולוגי.

אמנם היה חם והייתה לחות אבל שרדתי כדי להציג את הממצאים: אפשר לזהות תוך שניות הורים לילד עד גיל שנתיים לעומת כאלו שהילדים שלהם גדולים יותר. לקבוצת ההורים הראשונה נקרא בשם המקורי "המתלהבים".

במסגרת ההפעלה ביום הולדת יצאה בובת ענק (כזו שבתוכה עומד איש מזיע שרק מחכה להוריד אותה ממנו). רוב הילדים מסתכלים, מחייכים ולפעמים נוגעים ובכך האטרקציה מגיעה לסיומה, אבל היה אבא אחד שכנראה מעולם לא ראה בובת ענק. הוא לקח את בתו בת ה-10 חודשים, דחף לאשתו את המצלמה ואמר לה לצלם אותם עם הבובה. הילדה בכלל לא הסתכלה אבל האבא חיבק את הבובה בהתרגשות גדולה ואמר לבתו לחייך למצלמה. בסוף כנראה יצאה תמונה של גבר בן 33 מחייך מאוזן לאוזן ומחבק גבר נוסף המחופש לבובת ענק וילדה קטנה שלא מבינה על מה כל המהומה.

 

תמונה גדולה

שם הפריט: אמא ותינוק
קוד זיהוי:188708
בשלב מסוים ההתלהבות עוברת ונשארת אהבה גדולה
 


הפיצות הגיעו בדיוק בזמן שהסתיימה לה הסיטואציה המצחיקה הזאת, ואני כבר קלטתי עוד אמא מתלהבת שהולכת עם הבן שלה על הידיים ומחפשת אנשים מוכרים כדי שיגידו לה איזה חמוד הוא. מי שבמקרה דיבר איתה ולא ציין את העובדה הזאת בתחילת השיחה, היא דאגה להוציא את זה ממנו - "איזה יפה הוא לבוש, נכון?", "הוא ממש מפותח לגילו ויודע כבר לומר 17 מילים". בשלב מסוים היא עברה את כל האנשים שהיא הכירה והוציאה מהם בכוח מחמאות ולכן היא חיפשה קורבן חדש. קלטתי בזווית העין שהיא מסתכלת עלי ועל בן זוגי היקר בזמן שאנחנו יושבים בשקט ונהנים מהפיצה שלנו, והיא חושבת על הצעד הבא שלא איחר להגיע.

האמא התקרבה אלינו וכאילו דיברה עם הבן שלה. היא אמרה לו בדיבור ילדותי ומעצבן "אתה לא מכיר את האנשים האלה, נכון? כן.. כן.. הם יושבים ואכלים". בדרך-כלל בסיטואציות מביכות כאלה אני מחייכת בנימוס ואומרת שהילד ממש חמוד אבל הפעם הרשתי לעצמי להיות אנטיפטית ולא להגיב. הרי דקה לפני זה ראיתי את זה בא. ראיתי שהיא סימנה אותנו כיעד לאיסוף מחמאה נוספת ולא היה כוח לשחק במשחק שלה, אז בסוף היא הלכה אחרי שבעלי הנחמד חייך לבן שלה.

שלא תבינו לא נכון, גם אני כנראה הייתי אמא מתלהבת (עברו כמה שנים מאז שהבנות היו תינוקות, קצת שכחתי), צילמתי המון, יצאתי איתן לגינה וציפיתי שיגידו לי כמה הן מדהימות והתקשרתי לאמא שלי לדווח על הנכדות הגאונות שלה שאמרו מילה חדשה, עשו פרצוף מצחיק או לבשו שמלה יפה ונראו כמו בובות. בשלב מסוים ההתלהבות עוברת (ממש כמו בהתאהבות) ונשארת אהבה גדולה. כשהילד בן שנתיים-ארבע בדרך כלל גם מגיע אח חדש ופתאום הזרקור שהופנה עד כה רק לילד אחד, יחיד ומיוחד, צריך להתחלק בין שניים וכך גם הכוחות של ההורים.

לכל תקופה יש את היופי שלה, צריך ליהנות מהרגע וזה בסדר גמור ואפילו מצויין להתלהב, אבל לא צריך לשתף את כל העולם ואחותו בכך. ממש כמו שאתם חוזרים מחו"ל ורוצים לספר ולהראות תמונות כמה ברצלונה מדהימה ופריז רומנטית, אבל אף אחד לא באמת מתעניין, ככה גם החוכמות והיכולות של הילד המהמם שלכם לא מעניינות אנשים, אלא אם הם אמא שלכם או חברה טובה.