פיקוד העורף התרעה במרחב

הג'אנק שהילדים אוכלים בקייטנות

ה"צ'ופרים" בקייטנות כוללים צמר גפן מתוק, סוכריות וברד

ליאת עיני 22/07/13 21:00ה"צ'ופרים" בקייטנות כוללים צמר גפן מתוק, סוכריות וברד. לידיעת מפעילי הקייטנות - גם עם קצת פחות סוכר הילדים יכולים ליהנות

כולם מדברים על מחירן היקר של הקייטנות והאטרקציות הרבות, אבל על נושא חשוב לא פחות יש שתיקה רועמת. בדקתם כבר עם הילדים שלכם מה הם אוכלים בקייטנה? אני לא מתכוונת לארוחת הצהריים, אלא לכל ה"פרסים" שהם מקבלים במהלך היום.

הבנות שלי נמצאות בשתי קייטנות שונות. הגדולה מקבלת כל בוקר סנדוויצ'ים עם ריבה או שוקלד. כששאלתי את בעלת הקייטנה למה אין גם גבינה או חומוס, קיבלתי תשובה שהחום יכול להרוס אותם ולכן היא לא לוקחת סיכון. כנראה היא לא שמעה על צידנית או קופסה קטנה שמסתיימת ברגע שפותחים אותה, אבל כדי למנוע עימותים מיותרים אני שולחת את הילדה כל בוקר עם סנדוויץ' קצת יותר בריא ולדעתה גם יותר טעים.

הקייטנה שלנו לא חריגה בנוף. במתחם של הקאנטרי יש עוד קייטנה. ביום הראשון של החופש, המפעילים כנראה רצו להראות שהקייטנה שלהם "גדולה יותר", ולכן העמידו ב-08:00 בבוקר דוכנים עם ברד, קרואסוני שוקולד, פופקורן וחטיפים נוספים. העמסת סוכר לילדים בשעה זו לא ממש מועילה בשום צורה והעובדה שהם יצאו לחופש לא אומרת שהחופש כולל אכילה מכל הבא ליד.

גם הקייטנה של הבת השנייה שלי משתלבת בתרבות העמסת הסוכר לילדים. בתמונות ששלחו להורים על הפעילויות הנחמדות, נראה תור ארוך של ילדים הממתינים לקבל צמר גפן מתוק. כששאלתי את בתי לכבוד מה התענוג, היא הסבירה שילדים שסיימו את המשימה קיבלו סוכר.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: ילדה עם סוכריה
קוד זיהוי:188068
קייטנה בלי סוכר?
 

הבשורה הטובה היא שמדי פעם הילדים עושים פעילויות ספורט ותחרויות בין הקבוצות. הבעיה היא שחלק מהפרסים כוללים סוכריות ומסטיקים, מה שמוביל לחיבור שאוכל הוא פרס. שלא תבינו לא נכון, גם אצלנו בבית אוכלים מדי פעם חטיפים, ממתקים וכל הג'אנק המתבקש, אבל כשזה מגיע על בסיס יומי, כחלק מהצ'ופרים של הקייטנות, יש פה בעיה רצינית שלנו כחברה. הקייטנה היא רק מראה להתנהגות הכללית.

עוד כמה זמן נוכל להתכחש לנתונים על השמנת ילדים? התופעה המדאיגה לא מתרחשת רק בארה"ב, היא כבר נמצאת ממש פה. על-פי דו"ח עולמי, ישראל מדורגת במקום ה-11 בעולם בעודף משקל בילדים. המשמעות היא שאחד מכל ארבעה ילדים בני 7-5 סובל מעודף משקל. ממצאי מחקר שבוצע על השמנת ילדים בישראל, מראים כי תוך ארבעה עשורים עלה אחוז הסובלים מהשמנה פי חמישה. ישנם עשרות מחקרים המראים את הקשר בין השמנה למחלות כמו סוכרת, מחלות לב ואף סרטן, ועוד לא הוזכרה מילה על דימוי הגוף של הילדים.

ברור לחלוטין שהנושא של ההשמנה הוא לא העניין המרכזי, למרות שהוא חשוב מאוד. גם ילד רזה לא צריך לאכול מהבוקר אוכל המורכב מסוכר לבן שלא נותן שום ערך תזונתי לגופו. לכל ההורים שטוענים כי הילד לא רוצה לאכול כלום, לא תאמינו מה יקרה אם תשימו על השולחן אחר הצהריים תפוחים מקולפים, מלון ושזיפים, ככה, פשוט תניחו ולא תגידו מילה. אם הילד יהיה רעב הוא יאכל. פתאום הוא ישכח שהוא רצה גלידה. וגם אם הוא לא ישכח באותו היום, זה עניין של הרגל והתמדה, יום, יומיים, שלושה ובסוף הוא יבקש שתחתכו לו אבטיח. כך גם בקייטנות - כשילדים רעבים והם רואים את החברים שלהם אוכלים פרי, ברוב המקרים הם יאכלו גם.

קייטנות יקרות (תרתי משמע) או יותר נכון מפעילי הקייטנות היקרות, ברור לי שאתם רוצים להצדיק את הסכום האסטרונומי ששילמנו, אבל אפשר למצוא חלופות ראויות לסוכריות גומי, סנדוויץ' עם שוקולד וטרופית. גם אם הילדים לא ירצו לאכול, לא קרה אסון גדול, יש להם מספיק רזרבות.