פיקוד העורף התרעה במרחב

חתונה של מיליון דולר- אבל בזול!

ליז השקיעה 70 אלף שקלים בחתונה החלומית ויצאה ברווח- אז איך עושים את זה?

ליז דניאל גרינברג 24/06/13 21:00סיוט - כך הרגשתי כשהתחלנו, בן זוגי ואני את ההכנות לחתונה. כל חיי חיכיתי לרגע הזה. כן, אני מודה, אני מאלו שמגיל ארבע חלמו שהן יתחתנו. בגיל שמונה התחלתי לדמיין כל חבר שהיה איתי בבית ספר איך ייראה בחליפת חתן .. ואיך ניראה שנינו מתחת לחופה. בגיל 12 בערך, כבר התחלתי לחבר את השמות שלנו יחד עם שם משפחה משותף, ובגיל מאוחר יותר הגיעו השמות לילדים. נו, בחורה די טיפוסית.. מה, לא?!  בעייני רוחי ראיתי חתונה עם זיקוקי דינור, ושאני ובעלי שיחיה יורדים ממסוק, יונים מופרחות לאוויר, האורחים אוכלים פטה כבד אווז עם קוויאר למעלה, בקיצור, כמו שאחי אמר, לך תהיה החתונה הכי יקרה EVER ... נו, אז הפתעתי אותו...

בכל אופן, כדי שנגיע לנקודה הפיננסית של העניין, אקצר הליכים ואומר, שאחרי שחיפשתי את הנסיך על הסוס במשך 34 שנים, הוא אכן הגיע, הציע נישואין וכך נולדה: ה ח ת ו נ ה- העסק הכי משתלם שאתם יכולים להרוויח ממנו. וזאת בהנחה שבאמת תפנימו את העצות הנ"ל. אז מיותר לציין שאני ובן זוגי יצאנו ברווח מאוד יפה מהחתונה. בלי עזרה מההורים .

לפני כן, אני חייבת לציין שכמובן עבר עליי מהפך, אחרי שמוצאים את בן הזוג לחיים והוא באמת האדם שלך, לא באמת חשוב אם יהיו יונים, מסוקים או זיקוקים. ידענו שאנחנו רוצים חתונה מיוחדת, יפה, במקום מקסים, עם אוכל ואלכוהול מעולים. אבל... מבלי להפסיד את התחתונים. על רווח באותו זמן... רק יכולנו לחלום... 

כשהתחלנו את החיפוש אחר אולמות האירועים ועשינו תחקיר על מחיר המנה לאדם, כפול 300 איש, חטפנו חום מהמחירים . אני כמעט ויתרתי על "התענוג" של להזמין את כל האורחים, כדי שהם יביאו מתנה שתשלם על המנה של עצמם. ולנו? מה יישאר לנו? זיכרון עמום שהולך ומתעמעם עם הזמן של כמה שעות שמחות... המחירים של המקומות שאליהם הלכנו הרקיעו שחקים. דוגמאות רק כדי לסבר את העיניים והאוזניים, למשל Q" גליל ים"- בין 300-350 שקלים למנה.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: נעליים
קוד זיהוי:185616
ה ח ת ו נ ה- העסק הכי משתלם שממנו יכולים להרוויח
  

בחירת מקום החתונה: את הצעת הנישואין קיבלתי במרץ. אני רציתי להתחתן בקיץ. כולם הלחיצו אותי ואמרו שלא יישארו מקומות, אז הרעיון הכי טוב היה לארגן "חתונת בזק" תוך חודשיים ולפעמים פחות. כאשר יש תאריך שהמקום רוצה "להיפטר" ממנו, הוא יבוא לקראתכם במחיר. אז גשו למקום אירועים יוקרתי שבו רציתם להתחתן, אנחנו למשל הלכנו לכל מיני מקומות ("טראסק", ת"א, "Q  גליל ים", ו"ארקה") וברוב המקומות כמעט תמיד קיימים תאריכים פנויים של חודש או שלושה שבועות קדימה, ולרוב יהיו מוכנים ללכת לקראתכם במחיר המנה באופן משמעותי. חברים שלי הלכו ל"ארקה" בנמל ת"א וקיבלו הצעה לקיום חתונה שלושה שבועות מאוחר יותר במחיר מגוחך למקום. והם רק הרוויחו מכך.
 

למרות כל המקומות היפים הללו, מחיר המנה עדיין היה גבוה מדי לתקציב שלנו, ומה שרץ לנו בראש הוא- איך מרוויחים? איך לא מפסידים את החתונה ואפילו עושים רווח? החלטנו לצאת מתל אביב! יש הרבה מקומות מקסימים וטובים שאינם זוכים לסיקור תקשורתי ולכן אולי פחות מוכרים או נחשבים פחות טובים, רק משום שהם מחוץ לתל אביב. אני ובעלי שיחיה הגענו ל"גן ורדים" בראשון לציון בעקבות חתונה של חברה שלי שגם היה בה אוכל טעים מאוד (מרכיב חשוב מבחינתנו), ופשוט נדלקנו על המקום, הגן פשוט מדהים ביופיו וכששאלנו לגבי מחירי המנות, סוף סוף קיבלנו הצעה שפויה. גם שם דרך אגב, רצינו להוזיל עוד ועוד- וביקשנו את התאריך הראשון הפנוי- ואכן זה מה שהיה. אירגנו חתונת בזק תוך חודשיים. היה לנו חשוב שהאוכל שם מעולה ושידרגנו את החתונה עם תוכן! הסבר יגיע בהמשך.
 

אז מה אתם הרווחתם באירגון חתונת בזק? ראשית מקום יוקרתי, שבדרך כלל האוכל גם שווה שם, וגם חסכתם את כאב הראש של ארגון חתונה במשך חצי שנה. כך סוגרים הכל מהר מהר בלי חפירות מיותרות ובלי לראות חמישה תקליטנים באירועים שונים.  וכמובן המחיר הזול של המנה!
 

זמן החתונה - שישי צהריים!! כן כן אני יודעת, ישנם אנשים רבים שיתחילו לומר שאופי של חתונה בצהריים שונה, וזה לא מסיבה- זה פשוט קשקוש! גם אני לא חשבתי להתחתן בשישי בצהריים, וכשאני ובן זוגי הגענו ל"גן ורדים" בראשון לציון, בכלל ביררנו על חתונה בערב, אך ידענו שיש קאטצ'- מי שרוצה להתחתן ביום חמישי בערב, צריך גם להתחייב על מינימום אורחים שיגיעו וגם לשלם יותר כסף על המנה. אנחנו רצינו שהאורחים שלנו ייהנו מהחתונה, לא יקומו למחרת בבוקר לעבודה, ויישארו עד הסוף.

אמנם קיבלנו הצעה ממש שפויה על מחירי המנות בערב, אך לפתע גילינו, שבנוסף להתחייבות על מינימום אורחים, יש את עניין התאורה- לחתונה בערב צריך לשלם תאורה בשווי 6,000 שקלים שלא כלולים במחיר המנה.  ואת זה משלמים בכל המקומות. כך עלה הרעיון של חתונה בשישי בצהריים.  כשביררתי אם חתונה בשישי בצהריים בהכרח יקרה יותר, הופתעתי לגלות שמחיר המנה אפילו זול יותר, אפילו שהאורחים אוכלים יותר בגלל שזה צהריים. ונחשו מה? חסכתם את 6,000 ₪ של התאורה! כי בצהריים פשוט לא צריך- ישנה תאורת השמש הטבעית בשילוב הגן המקסים.
 

והנה על הדרך עוד כמה יתרונות של חתונה בשישי צהריים- ראשית, החתונה קצת יותר מיוחדת מחתונה רגילה, יש בזה אופי קצת אחר, מיוחד, עם ניחוח של חו"ל. שנית, האורחים לא מגיעים אחרי יום עבודה גמורים, ולא צריכים ללכת הביתה מוקדם כי הם עובדים למחרת. מה עוד? הזמן!! משך חתונה ממוצעת בערב, החל מקבלת הפנים ועד לשעה הממוצעת בה אנשים מתחילים ללכת הביתה, נע בין 3-4 שעות. אם אתם לא מסתובבים בקבלת הפנים אז המסיבה עצמה, אחרי החופה, מתחילה רק ב-22:00. נשארו לכם רק שעתיים. בשישי בצהריים בשעון קיץ, השבת נכנסת מאוחר. אנחנו התחלנו את קבלת הפנים ב- 12:00 והחתונה נמשכה עד 18:30. גם אתם וגם האורחים נהנים.

בר אלכוהול- אם הייתם חכמים ובחרתם במקום שאיננו יקר כל כך, אך עדיין נראה טוב (כמונו..) אז תוכלו להשקיע בבר אלכוהול טוב. לנו היו הרבה צעירים וזה היה משהו חשוב. המלצה שלי- לא לקחת את בר תוצרת חוץ של המקום. לרוב המקום לוקח פשוט אקסטרה כסף על המנה לכל אדם וזה יכול להגיע לכדי 7,000 שקלים ל-300 איש. הכי טוב זה פשוט לגשת לחנויות האלכוהול הסיטונאיות ולקנות כמה סוגים של בקבוקים. גם אם מתפרעים וקונים מבחר משקאות – המקסימום שזה יעלה זה 5,000 שקלים. ואני נדיבה. טיפ שלי- כדי לעשות את החתונה מגניבה, קנינו בקבוקי קאווה כשרה, וסירופ טעמים, למשל ליצי ואפרסק, ובשישי צהריים המוזמנים פשוט התמנגלו עם כוסות קאווה וזה היה נראה חתונה מהסרטים. זוכרים? לחסוך במקומות הנכונים ול"לקלוע בול" במקומות אחרים.
 


עיצוב אולם- אם סגרתם על אולם שהוא גם גן, אזי- רוב העיצוב כבר קיים. וזה כמובן הירוק של הגן. בשישי בצהריים זה יבוא לידי ביטוי. אך אם בכל זאת החלטתם להתחתן בערב, עצתי היא לכם- קחו את המינימום של המינימום! לרוב האורחים לא זוכרים באיזה צבע המפות והמפיות, ובמיוחד לא זוכרים אם שמתם ואזה ובפנים שושן צחור, או ורדים או ענפים. על החלק של העיצוב אפשר להוציא עשרות אלפי שקלים מיותרים! כך גם לגבי החופה. לכו על הבייסיק.. זה גם יותר קלאסי וגם יחסוך לכם כסף. עצתי לכם, להתחתן עם ארבעה מוטות וסדין המחבר ביניהם. כך תחסכו יותר מ- 4,000 שקלים על עיצוב חופה. ללא פרחים וכד. 
 

תמונה גדולה

שם הפריט: שולחן חתונה
קוד זיהוי:185617
חתונה בשישי בצהריים יש ריח של חו"ל
 


ואם מדברים על עיצוב- אז הנה טיפ בבחירת זר הכלה- כלות רבות אינן יודעות, שזר הכלה עולה המון כסף, יחסית למה שמקבלים. הזר קטן, אמנם בדרך כלל מעוצב יפה, אך המחירים ממש מרקיעים שחקים. בין 250-500 שקלים, כאשר בפועל הכלה מחזיקה אותו אולי שעה כל היום. עצתי היא: פשוט להכין זר לבד. קני מבעוד מועד סרט סאטן לבן, קני ורדים לבנים או בכל צבע אחר, או כל פרח אחר שאת אוהבת מחנות פרחים ואל תאמרי שהוא זר כלה. המחיר מיד יקפוץ. אם אלו ורדים את יכולה פשוט להוריד את הקוצים והעלים ולקבץ אותם יפה יחד. את סרט הסאטן כרכי מסביב לגבעולים. המחיר יגיע ל- 50 שקלים מקסימום. את זר הכלה שמרי במקרר על מנת שהפרחים ישמרו. כנ"ל דעתי לגבי קישוט הרכב- תנו את הפרויקט לזוג חברים קרוב או לאחים. בחנויות "הכל בשקל" ניתן לקנות סרטי סאטן יפים וזולים, ניתן לאסוף פחיות ריקות ולקשור אותן לרכב מאחור, שיהיה סטייל של חו"ל.. וכך חסכתם עוד 300 שקלים על עיצוב רכב. יחד עם הפרחים זה 600 שקלים.


די.ג'יי. "הבית"- מקומות רבים עובדים עם די.ג'יי. "הבית" והוא מאד אטרקטיבי במחירים. בנוסף, לרוב די.ג'יי. הבית כולל את מחיר ההגברה (שכולם נדרשים לשלם) במחיר שהוא מציע. אז אנחנו לקחנו את די. ג'יי. "הבית" של "גן הורדים", ובכך חסכנו 2,500 שקלים, מחיר ההגברה. יתרון נוסף, לרוב בגלל שהאולם מכיר אותו , תצ'ופרו בכל מיני דברים, כמו מסכים שלרוב עולים אקסטרא. עצתי לכם- ללכת לשמוע את הדי. ג'יי.

צלם- רבות חשבנו על בחירת הצלם- זה נכון שכולם רוצים שיהיה תיעוד של החתונה, אך גם כאן המחירים מרקיעים שחקים. ראשית זכרו, שבסופו של דבר התמונות שוכבות באלבום שמעלה אבק על השידה בסלון. ואת ה- DVD תראו אולי פעמיים. העצה הכי טובה שאני יכלה לתת במידה ואתם לא רוצים לקחת סטודנטים לקולנוע ולצילום, היא- נסו לחסוך באלבומים ובכמות הצלמים. אנחנו עשינו אצל  x-poseצלמים, וקיבלנו הצעת מחיר הכוללת צלם וידאו, 2 צלמי סטילס ואלבומים דיגיטליים. כששאלנו היכן ניתן לחסוך, גילינו שאם מורידים צלם סטילס אחד חוסכים 500 שקלים, ואם מוותרים על אלבומים דיגיטליים ( כי המודפסים של פעם הרבה יותר יפים)- חוסכים עוד 1,500 שקלים. וזה כסף! האמינו לי שצלם סטילס אחד יעשה את העבודה. גם כך יהיו לכם יותר מ-2,000 תמונות לבחור לאלבום בו נכנסות רק 400. המשמעות של צלם נוסף היא תמונות נוספות לבחור מהן וזה קשה.

שמלה- הקרם של הקרם- כמו שחלמתי על החתן שיעמוד לצידי כל חיי, כך חלמתי על שמלת הכלולות שלי. כל חצי שנה הסגנון השתנה. כשהייתי דיילת אוויר, הייתי שומרת מגזינים מחו"ל עם שמלת הכלה שהייתי רוצה. כמובן שהיו פעמים שבכלל לא היה לי חבר באותה תקופה. לא ייאמן, שכשמגיע הרגע האמיתי, לפתע מקבלים בלק אאוט. אולי זה קשור למחיר הגבוה של שוק שמלות הכלה. אז נכון שהבדים הם מאוד יקרים, ושיש הרבה עבודה על כל שמלה... אך עדיין לי כואב להוציא כל כך הרבה כסף על שמלה ליום אחד. או לערב אחד.. או אם להיות ספציפיים לכמה שעות בודדות.
אז הנה התובנות שלי- ראשית, ניתן לגשת למעצבות שמלות כלה, ממש לסטודיו ולבקש למדוד דגמים משנים שעברו. אני למשל הלכתי למעצבת "לני" ברחוב דיזנגוף, שמעצבת דברים מדהימים, וביקשתי להתחתן עם דגם קיים, כלומר דגם למדידה. המעצבת מתאימה אותו לגוף בתפירה המתאימה. בנוסף, ניתן לבקש למדוד שמלות מקולקציות ישנות. זה מוזיל משמעותית את המחיר. אני חייבת להגיד שגם אני נדלקתי על שמלה ב-10,000 שקלים, אך ליבי לא נתן לי! 
 

תמונה גדולה

שם הפריט: שמלת כלה
קוד זיהוי:185618
כמו שחלמתי על החתן, כך חלמתי על שמלת הכלולות
 


מה עוד בגזרת השמלות? עוד שתי אופציות- קופונים! עם מהפכת הקופונים שנכנסו לחיינו, כיום אפשר למצוא קופון לשמלת כלה כולל שיער ואיפור ב- 2,500 שקלים, חפשו באינטרנט. השמלות אולי לא מהקולקציה החדשה אבל שמלות קלאסיות נשארות קלאסיות תמיד! בנוסף, יש חנויות יד שנייה שמוכרות שמלות דגם של מעצבות ידועות ומדהימות במחירים  מגוחכים.  גם כאן מדובר בשמלות מקולקציות ישנות. אך את מי זה מעניין? דוגמה נוספת עבורכן- חנות "אובססיה ליד שניה", ברחוב גאולה בת"א. שמלות מדהימות החל מ- 400- 1,200 שקלים! אם צריך התאמה ותיקונים זה במקום וכלול במחיר. אז הנה חסכנו גם על שמלת הכלה.

נעליים- אם הזכרנו את השמלה .. איך אפשר שלא להתייחס לנעליים. כלות רבות קונות כמה וכמה זוגות לערב הזה, וזאת מפאת הפחד שלא יהיה להן נוח. הדבר היחיד שעמד כנגד עייני הוא כרגיל... אכן, כסף! שלא כמו חברותיי, לא רציתי להוציא סכום של 500-800 שקלים על זוג נעליים בצבע לבן שהסיכוי שאלבש אותן לאחר מכן יהיה קלוש.. ולכן כמה עצות לי לכן בנות. ראשית, ללכת למותגים הידועים לנעליים, כגון "Aldo"ו- West" "Nine הידועים בנוחות נעליהן, וחפשו נעליים לבנות במבצע, כמעט תמיד יש מבצעים. בנוסף, חישבו על נעליים בהירות ולאו דווקא לבנות שתוכלנה לשמש אתכן לאחר מכן. למשל בצבע אפור בהיר או ורוד עתיק בהיר... או נסו להעיז עם נעלי כלה אדומות!. אני רכשתי זוג נעליים מקסימות והכי חשוב נוחות ב- 250 שקלים. כמובן שלקראת סוף החתונה, גם אני עברתי לכפכפי אצבע נוחות, פשוטות מהבית.

שיער ואיפור- גם בתחום זה המחירים בשמיים. מי היה מאמין שעל כמה שעות אנחנו מבזבזות סכומים של כ- 4,000 שקלים ומעלה על עיצוב תסרוקת ואיפור. ואיך אפשר לחסוך כאשר מה שעומד לנגד עיני הכלה וכל האורחים הוא יופיה! אבל עדיין, גם פה אפשר לחסוך- שימו לב בנות- יפות או לא יפות. ראשית זכרו- ביום זה אתן יפות יותר מהרגיל- השמלה שבחרתן בטוח יפה, וזה 70 אחוז מאיך שאת נראית. 

שיער- כלות רבות עושות תסרוקות מפוסלות עם תוספות שיער- מה שמייקר מאוד את העסק. ניתן לעשות תסרוקות יפיפיות ללא תוספות. תסרוקת ללא תוספת תעלה 600 שקלים לעומת תסרוקת עם תוספת שתעלה סביב 2000-3000 שקלים. יש מעצבי שיער שעושים יופי של דילים של שיער ואיפור יחד במחירים הגיוניים. אני למשל עשיתי אצל "רוני פרנקל" שעשה יופי של עבודה במחיר שלא קורע את הארנק. על החלום להתאפר ולהסתרק אצל מיקי בוגנים ויתרתי. לא חבל על כמעט 4,000 שקלים? ועוד 2 עצות – 1. גם כאן עולם הקופונים מציע לנו יופי של הצעות במחירים שפויים, פשוט היו מחוברים לאתר של קופונים ועקבו אחר מה שמתפרסם.  2: המילה "חתונה" מקפיצה את המחיר המתבקש במאות אחוזים וכך גם בשיער ואיפור. עצתי היא- מצאו את הספר שאתן רוצות, ופשוט אמרו שיש לכן אירוע של חברה טובה ואתן רוצות תסרוקת. המחיר, לא תאמינו, יהיה זול פלאים! התסרוקת? תהיה בדיוק אותה תסרוקת. גם אם תחליטו להוסיף תוספות שיער. כך גם עם האיפור, מצאו מאפרת ואמרו בדיוק אותו דבר. המחיר? בהתאם! 
 

תמונה גדולה

שם הפריט: נעלי חתן וכלה
קוד זיהוי:185619
חשבי על נעליים בהירות שניתן להשתמש בהן אחרי החתונה
 


אז אחרי שסגרנו שיער איפור ושמלה, איך אפשר לשכוח את מסיבת הרווקות הידועה?? - גם כאן בנות יקרות יש לי עצות לחיסכון. אני וחברותיי עשינו לנו מין דיל כזה, שבכל מסיבת רווקות של אחת הבנות אנחנו נוסעות לסופ"ש. הפעם בחרנו באילת. היינו 6 בנות. סוויטה במלון 5 כוכבים עולה הון תועפות בסופ"ש. וכך, מצאנו את בתי המלון שהם בעצם מלון דירות. סוג של קלאב הוטל, קלאב אין ומרינה קלאב. אנחנו סגרנו על אירוח בקלאב אין ל-6 בנות, בחודש מאי, כולל שדרוג לחדר מול הבריכה וארוחת בוקר ב-300 שקלים לשני לילות לכל אחת. זה יוצא 150 שקלים ללילה! בנוסף, נסו לארגן רכב "חברה" מחבר או מהורים שיש להם רכב מהעבודה וכך חסכתם גם דלק. 

ולסיום....תוכן החתונה- כולנו מכירים את סדר החתונה- האורחים מגיעים, יש קבלת פנים, חופה, אוכל, ריקודים ונגמר. חתונות הפכו להיות דבר די משעמם, תודו! אחד הדברים שעושים חתונה מיוחדת וכזו שידברו עליה ביום המחרת, הוא תוכן! זה יכול להיות כל דבר, החל מסרט עליכם, ריקוד נחמד, נאום, תיאטרון בובות, מה לא. אך העיקר, שיהיה תוכן.

והנה המלצתי לתוכן שאינו יקר: סרט שנעשה עליכם! דברו עם שני חברים קרובים, שייקחו על עצמם את הפרויקט הזה. העבירו להם תמונות, וחומרי וידאו שלכם ואימרו להם פשוט לספר עליכם סיפור. יש הרבה דוגמאות באינטרנט, ביו-טיוב בעיקר. מעתה ואילך אל תהיו מעורבים כדי שגם לכם תהיה הפתעה. כדי שעלות עריכת הסרט לא תהיה יקרה, אתם יכולים לפנות לעורך וידאו מתחיל, וכך עלות הסרט תסתכם סביב 1,000 שקלים. אורכו של הסרט עומד בין 7-9 דקות והאמינו לי, זה בידור לכולם! ולעומת אלפי השקלים שמוציאים על עיצוב, די ג'יי ובר, זה כל כך משתלם ומוסיף.

המלצה נוספת: ריקוד! גם אם אתם לא רקדנים מקצועיים, ובעצם אין לכם מושג איך מזיזים את הישבן, חישבו על זה ברצינות. זה יכול להיות ריקוד מצחיק, וזה יכול להיות ריקוד מסרט ( למשל ריקוד מושחת), ולא חייבים להוציא על זה הון תועפות! מה שכן צריך התמדה ואימונים! קחו שיעור ריקוד אחד ממורה מקצועי על מנת שיראה לכם כיצד לבצע את התנועות. שיעור כזה עולה סביב 250 שקלים. במקביל, שיכרו את הסרט מספריית וידאו, או אם הריקוד מופיע ביוטיוב, פשוט התאמנו מול הטלוויזיה ומול המחשב כמה וכמה פעמים. וזה מה שעשינו אני ובן זוגי. בחרנו את הריקוד מ"ספרות זולה" ופשוט התאמנו מול המחשב כמה פעמים. אנחנו לא ממש יודעים לרקוד, ובן זוגי רחוק מלדעת להזיז את ישבנו, אך הרעיון של הריקוד מכניס תוכן לחתונה מעבר לחופה, אוכל וריקודים רגילים. זה מה שעושה חתונה למיוחדת! לכזו שידברו עליה ביום למחרת.

בקיצור, אחרי כל החיסכון הנ"ל חברים.. אנחנו יצאנו ברווח מהחתונה של 30 אלף שקלים. רווח כזה, לא הולך ברגל! בעידן בו אנשים מוצאים את עצמם משלמים שנה אחרי החתונה את התשלומים לאולם, זה בהחלט רווח נאה מאוד. ו- 30 אלף שקלים, זה יופי של ירח דבש.

אז שיהיה במזל טוב!