פיקוד העורף התרעה במרחב

החופש הגדול: קנס כבד

הקייטנות מלאות אטרקציות ויקרות מאוד, אולי נחזור לשוקו ולחמניה של פעם?

ליאת עיני 12/06/13 21:00הקייטנות יקרות מאד וההורים משלמים כל סכום כדי למצוא סידור טוב לילדיהם בזמן שהם עובדים. אבל האם צריך כל כך הרבה אטרקציות בקייטנות או שאולי נחזור לשוקו והלחמניה של פעם?


7,860 שקלים. זה הסכום שאני הולכת לשלם על קייטנות מ-8:00 עד 16:00 לשתי הבנות שלי מה-1 ביולי ועד ה-10 באוגוסט, לא כולל ימי שישי. מדובר בקייטנות נחמדות עם בריכה ועוד כל מיני פעילויות, אבל לא משהו גרנדיוזי במיוחד.

התחרות של מפעילי הקייטנות על כיסם של ההורים גדולה מאוד ולכן הילדים חוזרים מבית-ספר עם פליירים על קייטנות בהן יהיו הופעות של כוכבי ערוץ הילדים, נסיעה ללונה-פארק, ספארי, סרטים ואפילו טיסה לעיר המלאכים באילת.

יש גם קייטנות נושא כמו ספורט, טבע או ריקוד, והמומחיות הזו מעלה מיידית את מחירן. כלומר אפשר להגיע בקלות להוצאה של 10,000 שקלים לשני ילדים כשבוחרים בקייטנות עם יותר אטרקציות. אני החלטתי ללכת על הקייטנות ה"זולות" ולכן אשלם רק 7,860 שקלים. זו לא טעות, בדקתי את עצמי כמה פעמים ועדיין אני לא מאמינה ורק חושבת מה הייתי יכולה לעשות עם הכסף הזה
 

תמונה גדולה

שם הפריט: קייטנה
קוד זיהוי:185177
ילדי האייפון יכולים ליהנות גם ממשיכת חבל
 

מומחים לניהול נכון של תקציב משפחתי היו ממליצים לי כנראה להיערך מראש ולשים כל חודש בצד סכום כסף (655 שקלים לחודש). הבעיה היא שבחודש אחד יש חתונה של קרוב משפחה ובחודש אחריו יש תיקון וטסט לאוטו ובחודש לאחר מכן צריך למצוא סידור לחופשת פסח – בילויים עם הילדים, בייביסיטר או שוב קייטנה, וככה כל חודש יש משהו, ועוד לא הזכרנו קניית בגדים לחורף-קיץ, נעלים, תשלום לתרבות בבית-ספר, מסיבת יום-הולדת לילד והיד עוד נטויה.

הקייטנות מסתיימות בתחילת-אמצע אוגוסט, ואז הילדים יוצאים לחופש אמיתי של שבועיים וחצי. אמנם לא כל פעילות עולה כסף. אפשר ללכת לים או לעשות יצירה בבית מגלילי נייר טואלט וצבעי גואש, אבל רוב הפעילויות עולות כסף והרבה. אל תשכחו לקחת בשיקולים התקציביים שלכם איזה חופשה משפחתית קצרה וגם קניית ציוד חדש לבית-ספר.

כל הורה מכיר את תחושת חוסר האונים הזאת. אמנם אפשר לנסות להוזיל עלויות ולא לעשות מנוי לבריכה או לוותר על חופשה משפחתית, אבל גם גיחה קצרה לקולנוע כדי לשנות אווירה מהחום הנוראי ולבלות יחד עם הילדים בפעילות קצרה ומהנה, מסתכמת ב-150 שקלים להורה עם שני ילדים אם קונים פופקורן או שתיה. 

מה עושים?

שורש הבעיה הוא בהבדל העצום בין מספר ימי החופש של ההורים ושל הילדים. אם שני ההורים עובדים, מה שקורה ברוב המשפחות, אין להם כל כך ברירה, אלא לשלם אלפי שקלים ולרשום את ילדיהם לקייטנה. ארגון "הורים עובדים לשינוי" פועל במטרה לשנות את המצב האבסורדי הזה אבל נראה שיש עוד דרך ארוכה. 

שר החינוך, שי פירון, נכנס לתפקידו לאחרונה עם המון כוונות טובות אך בנתיים לא נראה מהלך כלשהו באופק. הרי סבסוד הקייטנות על-ידי המדינה, צעד שיכל להקל משמעותית על ההורים, לא יקרה בקרוב וגם החופש לא יתקצר, אז הפתרון ההגיוני הוא לחזור לקייטנות של פעם- אלה עם השוקו בשקית והלחמניה הטריה. הילדים יבנו מחנה, ישתתפו ביום ספורט ויצאו לטיול בחורשה הקרובה למקום הקייטנה.

אמנם נראה שילדי האייפון צריכים גרויים כל הזמן, אבל אם רק יתנו להם את הצ'אנס, הם יוכלו להנות גם מתחרות שקים, משיכת חבל, ולא תאמינו, אפילו ממשחק הכסאות. ככה העלויות יוזלו משמעותית והילדים אפילו יהנו גם אם הם לא יקפצו כל היום על טרמפולינה, ישתוללו בג'ימבורי או יהיו בהופעה יחד עם עוד 640 ילדים. ילדים יכולים ליהנות מדברים פשוטים. לא כל דבר צריך להיות באקסטרים. מספיק לשים קבוצה של ילדים, לתת להם כדור והם כבר יסתדרו.

חופשה נעימה!