פיקוד העורף התרעה במרחב

"הזרמים התת קרקעיים"

מצליחים לרדת במשקל, אבל תמיד מחזירים הכל ואף פלוס? יש פתרון והוא בתוככם

עלינה סגל 04/02/15 22:00נועה, שם יפה ובדוי,  פנתה וביקשה לקבוע פגישה. בשיחה הטלפונית תיארה את עצמה כסובלת מהשמנה מתקופת הצבא, עשתה מאז הרבה דיאטות, מסגרות קבוצתיות וגם כדורי הרזיה בכולם היא ירדה, ואפילו "יפה" כהגדרתה, אך מסיבה כל שהיא, היא עלתה הכול בחזרה. כעת, שנה אחרי לידת בתה הבכורה היא "חייבת" לרדת במשקל. 

כעבור מספר ימים נכנסה לקליניקה בחורה די גבוהה, יפה, מרשימה בנוכחותה ואכן סובלת מהשמנה. במהלך השיחה היא ספרה שבכל היא מצליחה-בצבא הייתה קצינה, בלימודים באוניברסיטה היא הצטיינה, במשרד עורכי דין שבו היא כעת עובדת, היא בעמדה בכירה. היא נשואה באושר, אם לילדה מדהימה בת שנה, מוקפת חברות קרובות, ואם לצטט "עד עכשיו השגתי כל מה שהצבתי לעצמי כמטרה. אין לי תלונות... חוץ מדבר אחד ושם אני מרגישה כשלון... המשקל שלי. אותו אני פשוט שונאת".

בהמשך היא תיארה שאין לה בעיה להתארגן על כל תוכנית שרק אתווה, שהיא מוכנה לקנות, להכין ולבשל, שבכל מקרה היא אוהבת לאכול בריא ואפילו בעלה נרתם למאמץ המלחמתי ויחתוך את הסלט בערב בארוחה המשפחתית. בעודי מקשיבה לסיפור ולמרות המוטיבציה הגבוהה ויכולת ההתארגנות המעוררת קינאה, היה ברור כי רב הנסתר על הגלוי. מהניסיון ובכלל, כאשר כ-90% מהאנשים העושים דיאטה חוזרים למשקלם, ברור כי קיימת לכך יותר מסיבה טובה, גם אם היא לא תמיד גלויה.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: איך לאכול נכון
קוד זיהוי:192994
 

כך יצאנו לדרך, נועה ואני עם תוכנית הרזייה היקפית, כלומר כזו שכוללת את כל התסריטים האפשריים: יום רגיל ויום עבודה ארוך, סופי שבוע ונסיעות, חברים, ארוחות, מסעדות, בקיצור כל בלת"ם אפשרי. ואכן ההצלחה לא איחרה לבוא. נועה הייתה נלהבת, ירדה במשקל, הצליחה לשלב גם צעידות רגליות והמחמאות החלו לזרום. ואז באמצע האידיליה, ב"ירח הדבש" , החל להרים ראש הדפוס הקודם.

בהתחלה ללא מילים, רק האטה בתהליך ההרזיה. אבל לאט ובהדרגה, תוך תשאול אמיתי וחקירה לעומק של מה היא מרגישה, החלה נועה לתאר עד כמה היא כועסת, עצבנית ובועטת. לא בבעלה תודה לאל, אלא בדיאטה שאותה היא בחרה, רצתה ושילמה ממיטב כספה. היא תיארה אכילה של דברי מתיקה, לרוב בסתר ובגניבה, הגדירה שבעצם, אם היא מוכנה להיות אמיתית וכנה דיאטה היא "עונש", "תיק פלילי" וברגעים מסוימים אף דומה  ל"מאסר עולם". כול הדימויים היו מעולם התוכן שלה, כמובן. בשחזור לאחור ובחזרה לזירת הפשע, הסתבר, שכל דיאטה, מוצלחת ככל שתהיה, הסתיימה אצלה בצורה דומה – בבריחה מהכלא השמור ביותר.  
 
האמת שבשלב הזה נשמתי לרווחה. עכשיו סוף סוף אפשר לעבוד!  עכשיו אפשר לעזור לנועה לזהות וכך לשנות את המחשבות שאינן משרתות. ותתפלאו היא לא היחידה. אצל הרבה אנשים, תפריט שניתן ואף נבנה יחד איתם, מעורר בהמשך התנגדות עזה . ולמה, אם כבר מדברים? מהמון סיבות מותאמות אישית- אחד כי הוא מתעייף להקפיד וזה נתפס כעול גדול, השני כי הוא מרגיש מקופח, השלישי כי כפו עליו דיאטה בצעירותו והרביעי מקשר דיאטת הרזייה לפספוס והחמצה, כלומר למחיר ולא לתמורה.   

לתפיסות ולאמונות הללו אני תמיד קוראת "הזרמים התת קרקעיים בחיינו ", אלו הלוקחים אותנו לכיוונים אחרים ממה שרצינו. כדי להגיע לחוף מבטחים, גם כשהמים אינם עמוקים, שווה להתבונן היטב בקרקעית- לזהות בורות, סלעים או אבנים חדות, לדרוך בעדינות, לעקוף או להזיז מהמקום וכך להגיע בהנאה למטרה. כשאתם נלהבים להיצמד שוב לאיזה תפריט או תוכנית , תנסו לשאול את עצמכם מה היא המילה הראשונה שעולה בראשכם ומשם תדעו מה היא דעתכם האמיתית.

 * כותבת בלוג זה, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.