פיקוד העורף התרעה במרחב

להתבגר ולהתגבר על עודף המשקל

איך נלמד את בני הנוער מהי אכילה נכונה ודיאטה מאוזנת?

עלינה סגל 04/02/15 22:00כפי שידוע לכולנו, ההשמנה הפכה בעשור האחרון למגיפה שאינה פוסחת על שום שכבת גיל באוכלוסיה. מינקות, ילדות, התבגרות וכמובן בשלב החיים הבוגרים, המשקל מקבל מקום ומשמעות הולכת וגדלה. אחת התקופות הבולטות, אם לא לומר הדרמטיות, מבחינת המשקל, הוא גיל העשרה. אותו גיל המתחיל כבר מ-11 שנים ומסתיים בהליכתם לצבא. מיותר לציין שבגיל זה הכול בעצם בעוצמות גבוהות: המוסיקה, טון הדיבור ויתר הדרישות. אז רגע לפני הבת  או הבר מיצווש, יחד עם המעבר מבית הספר היסודי לחטיבה, הרצון להראות, לבלוט ולקבל מחמאות עולה על גדותיו. לא מפתיע שבכל מה שקשור במשקל, גיל ההתבגרות מועד לפורענות הן מבחינת השמנה והן מבחינת הפרעות אכילה.

כדי לסבר את האוזן,  מדינתנו הקטנה, נמצאת במקום השלישי בעולם בשיעור המתבגרים הסובלים מעודף משקל. מדובר ב15%-20%, כלומר כמעט אחד מכל חמישה. מאידך, ובאותה נשימה, אנחנו מובילים במספר המתבגרים העושים דיאטות הרזיה. בהערכה גסה, כ50% מהמתבגרים, אחד מכל שניים עסוק במשקל ובאכילה. כאן נשאלת השאלה- האם ההתעסקות הזו באמת נחוצה?

לא פעם אני פוגשת ילדים, ילדות ומתבגרות הרוצים ואף מתחילים בדיאטות שונות. חלקם של הילדים נמצא במידה כזו או אחרת בעודף משקל, אך חלקם במשקל תקין ובכל זאת רוצים להיות יותר רזים. האם הם באמת צריכים או הם מנסים לעמוד בקריטריונים וסטנדרטיים שאינם נכונים ואינם בריאים? אז בואו נעשה סדר ונדע להחליט מה ואיך ואם בכלל, צריך.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: פיצה
קוד זיהוי:204531
המוטיבציה לשינוי חייבת לבוא מהם
 

אם  מדובר בילד או ילדה במשקל תקין שמשום מה החליטה להרזות, הרי שהבעיה היא בדימוי הגוף ולא באכילה או במשקל! במקרה כזה, דיאטת הרזייה לא רק שלא תפתור את הבעיה אלא אף תעצים את חומרתה. פגישה עם איש מקצוע, פסיכולוג או דיאטן של מתבגרים, תעזור לבנות דימוי גוף חיובי שיוטמע להמשך החיים. מאידך, אם מדובר במתבגר או מתבגרת עם עודף משקל, בהחלט יש צורך לטפל בעניין. אלא מה? יש תנאי אחד מאד ברור: המוטיבציה לשינוי חייבת לבוא מהם ולא מההורים! הם אלו שצריכים לקחת יוזמה ולבקש עזרה ורק אז, כאשר הם  מוכנים לעשות את המאמץ לאורח חיים אחר, הקרקע בשלה להתערבות ולתמיכה.

במה כרוך השינוי? ראשית בהפיכה של הסביבה הקרובה לבריאה: ירקות, פירות מוצרי חלב רזים, דגנים מלאים, ארוחות מסודרות, מיעוט של ממתקים. שנית, התאמת תוכנית אכילה אישית ומקצועית. לכל ילד/ילדה קצב גדילה והתפתחות שונה וכל סנטימטר צמיחה הינו כמו 1 ק"ג  ירידה. שלישית, שינוי במלל ובמסר הנאמר: במקום "דיאטת כאסח "  -"אורח חיים והרגשה טובה", במקום "מותר ואסור" – "האם כדאי" ו"בחירה נכונה".

ואחרון אחרון חביב, המון עידוד וחיזוקים! על המאמץ וההתמדה, על הוויתור באכילה של עוד פרוסת העוגה, על הפעילות הגופנית שהוסיפו בחיים, ועל ההפחתה בכמות החטיפים. ככל שהחיזוקים יותר רבים והדרך חשובה ולא רק המטרה, כך נוצרת התמדה והפנמה ואורח חיים בריא ושלם המאפשר לעבור בבטחה את התקופה הכול כך רגישה. 

* כותבת בלוג זה, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.