פיקוד העורף התרעה במרחב

על גנטיקה ודיאטה

יש לכם במשפחה נטייה לסוכרת? לסרטן השד? כך תמזערו את הסיכוי שלכם לחלות

עלינה סגל 22/02/15 22:00אחת החידות המרתקות של עולם הרפואה והמדע, הינו תחום הגנטיקה והתורשה. הכוונה הינה לחומר התורשתי המצוי בכל יצור חי והקובע כמעט כל פרט הקשור במראהו, תכונותיו והתנהגותו של הפרט. במילים פשוטות, כשהילד מעצבן את אביו, אומר זה בליבו "הוא בדיוק כמו אימא שלו"... כי תורשה היא העברת עותק של החומר התורשתי מדור לדור, כמו COPY PASTE אם תרצו,  במיוחד כשהילד מזכיר אותי, אך מאידך אם הוא קולע 20 נקודות במשחק אז גם זה גנטי אבל לא מהצד שלי...

אם נחזור לחלק של המדע, כל אדם נולד עם מערך גנטי מסוים, אך ברוב התאים 98% מהגנים שלנו לא יבואו לידי ביטוי, כלומר הם שקטים ולא משפיעים. כמו הישראלים שאינם הולכים לקלפי. תחום מחקר חדש יחסית בשם אפי גנטיקה מתאר איך הסביבה שבה אנו חיים משפיעה על הגנטיקה שלנו, מעוררת או מעכבת מחלות, בהתאם לסגנון החיים שבחרנו לחיות. הדוגמאות הבולטות לכך הן: עישון, חשיפה לשמש וקרינה, זיהום אוויר, מתח מתמשך או לחילופין מזון בריא, פעילות גופנית, וויסות של מתח והרבה הומור.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: דיאטה וגנטיקה
קוד זיהוי:213406
הדיאטה הים תיכונית יכולה לסייע במניעת מחלות
 


אחד הגורמים המשמעותיים ביותר הינו המזון שאנו צורכים.כולנו יודעים שהוא חשוב, מרזה או משמין יכול לגרום למחלות, אבל אנחנו לא מודעים לכך שהוא מחלחל עד לרמת הגן. הוא משפיע לעומק הרקמות ובתהליך הנקרא מתיליזציה  יכול לעודד או לדכא הופעתן של מחלות "שקטות". גם אם נולדנו עם נטייה תורשתית לסוכרת כי לסבתא או לאבא היה, או אם יש סרטן במשפחה, הדרך שבא ננהל את חיינו תשפיע על מתי ואם בכלל תפרוץ מחלה.

על איזו תזונה אנחנו מדברים? אז הינה  ההפתעה – התזונה הכי פשוטה!! ולמה?? כי הטבע הוא גאון. ממידע שהצטבר ממחקרים אפידמיולוגיים ואפיגנטיים, כלומר מחקרים על אוכלוסיות גדולות, עולה כי הדיאטה הים תיכונית המסורתית יכולה לסייע במניעה של מחלות ולשמור על "הגנים השקטים" בדממת אל חוט לאורך הרבה שנים. הדיאטה מבוססת על פירות וירקות – ברוקולי, שום, בצל, כרוב אדום, תפוחים, ענבים, סלק, תרד, אשכולית, הם רק חלק מרשימת ה"תרופות המניעתיות" לכמה סוגי סרטן נפוצים, כגון: סרטן השד והמעי הגס.
 

אגוזים, במידה  כדי שלא נשמין,  שומרים על הריאות והערמונית. תה ירוק, קפה, ודגנים מלאים כגון שיבולת שועל, בורגול וחיטה מלאה מוסיפים סיבים תזונתיים. קטניות, כגון: חומוס, סויה, אפונה ועדשים יחד עם  שמן זית, יוגורט ומוצרי חלב דלי שומן מהווים השפעה פוטנציאלית חיובית בכל הגוף, כלומר על הרבה סוגי סרטן ותחלואים שונים. ולא, לא שכחתי את הדגים והבשר. שניהם כדאי שיהיו מאד רזים. אז אם למשהו יש עדיין ספק, או לא מתאים לו להתאמץ כדי לאכול נכון, לפחות שיעשה זאת עבור הדורות הבאים.

 

* הכותבת, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.