פיקוד העורף התרעה במרחב

הקשר בין צמחונות והפרעות אכילה

הבן או הבת שלכם בגיל ההתבגרות והם דוגלים בצמחונות או טבעונות? זה בשבילכם

עלינה סגל 12/01/15 22:00צמחונות וטבעונות, הינן נפוצות ומקובלות בשנים האחרונות, בקרב רוב האוכלוסיה. מסעדות רבות הינן על טהרת הצמחונות ואף הטבעונות ואף אחד כבר לא מרים גבה כאשר מישהו מצהיר על עצמו כ״צמחוני מושבע״. בשונה מבעבר, שפע התחליפים הקיימים, מגוון המתכונים והמידע על הנושא הפכו את סוג האכילה הזה לידידותי הרבה יותר.

הבחירה בדרך אכילה זו נובעת משני סוגי שיקולים; שיקול הומני מצפוני ו/או שיקול בריאותי. לכל אחד מהשיקולים יש נימוקים בדמות סרטונים שונים, הרצאות שלא בהכרח נכונות, ומחקרים רבים וטובים המצביעים  על ירידה בתחלואה באוכלוסייה הנמנעת מבשר. 

כאשר מדובר באנשים בגירים אין שום מניעה או הסתייגות. ליווי דיאטני מקצועי נותן מענה לחוסרים אפשריים ומונע סימפטומים שונים. יחד עם זאת, סוגיית הצמחונות בגיל ההתבגרות הינה נושא רגיש, הדורש התייחסות קצת אחרת.
ומה בעצם ההבדל? אנשים בגירים לעומת מתבגרים, הינם פחות פגיעים הן פסיכולוגית והן מבינה גופנית. ולמה הכוונה? צמחונות בגיל הזה נמצאה כגורם סיכון להתפתחותן של הפרעות אכילה.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: נערה
קוד זיהוי:211595
סוגיית הצמחונות בגיל ההתבגרות הינה נושא רגיש
 


קיים קשר מקדים בין התחלה של אכילה צמחונית והופעת הפרעת אכילה, כשנה מאוחר יותר. אחוז גבוה מהמתבגרים המאובחנים עם הפרעת אכילה מדווחים על צמחונות או טבעונות. לפני שנבהלים נבהיר- לא כל נער ונערה המתחילים באכילה צמחונית מפתחים הפרעת אכילה! בהחלט לא! אך זהו גורם סיכון, שיש להיות לו ערניים ולוודא שאינו דרך מצפונית בשם אהבת בעלי החיים, לצמצם קלוריות ולהרזות מתחת לרדאר של ההורים.

אז על מה לשים לב מבחינה התנהגותית?

ראשית, היות והצמחונות מטבעה הינה אכילה הימנעותית, חשוב לוודא שלאחר הוצאת הבשר מהתפריט לא ממשיכים בהדרגה בהפחתה של עוד מוצרים. חשוב לצרוך בגיל הזה חלב וביצים, גם אם מבחינה מצפונית המתבגר/ת מאד דואג/ת לתנאי המחיה של התרנגולת והפרה...

שנית, יש לשים לב שלא מתחיל צמצום של אחוזי השומן במזונות. פריטים כגון אבוקד, טחינה, אגוזים וזיתים עלולים להיעלם בהדרגה. נער/ה המקשרים בין אכילת בשר ובין השמנה עלולה להפחית במזונות אלו מתוך מחשבה שיש בכך שליטה על הגוף וזה בעצם הבסיס להפרעת האכילה. בנוסף, מחסור אפשרי באבץ עלול לגרום לחוסר תיאבון ולהגביר את אי האכילה. דווקא אגוזים, שקדים, וטחינה משומשום מלא הינם חיונים ומהווים מקור שומן צמחי ובריא.

שלישית, לשים לב שלא מתחילה התעסקות יתר וקבעון בנושא ״אכילה בריאה״. גם זו תחפושת לבקרת יתר על המשקל! אין שום סיבה שבעולם שבן או בת 14 יהיו מוטרדים מבריאותם. יש להבהיר שזה תפקידנו כהורים, וכפי שהם סומכים עלינו בשאר הנושאים כך גם נפעל בנוגע לתזונתה. אין זה סותר במאומה העברת מידע לגבי תזונה נכונה. יש הבדל תהומי בין לאכול נכון ובין לחיות סביב זה.

לסיכום, ניתן לאמר כי להיות הורה לילד מתבגר זה בהחלט מאתגר, וכמו בכל נושא גם צמחונות היא עניין של כמות.


* הכותבת, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.