פיקוד העורף התרעה במרחב

כדי שלא נשמין מהצום...

הגיע הזמן לשבור את המיתוס- מצום לא מרזים. אז איך נאכל נכון לפני כיפור?

עלינה סגל 08/11/14 22:00אחד המיתוסים הנפוצים הוא שביום כיפור מרזים. אז קודם כל כדאי לדעת שב- 24 שעות של אי אכילה חוץ מכאב ראש וקצת חולשה שום דבר רציני לא באמת קורה. אבל אם לא נותנים את הדעת על מה וכמה אוכלים, אז אפשר גם להשמין... ארוחה גדולה לפני הצום, כדי שלא נסבול, ועוד אחת בצאת החג כי מגיע לנו פיצוי על השעות ללא הלעיסה. אז כדי לעשות זאת נכון מכל ההיבטים כדאי לפעול לפי כמה כללים:

מהיום כדאי להימנע מאלכוהול על מנת לא להתייבש ולצמצם את מספר כוסות הקפה שלא יכאב בחג הראש. מחר בבוקר כדאי להתחיל לשתות כל שעה כוס מים, כך שעד כניסת הצום נגיע ל-8 כוסות לפחות. לא שיש בכך איזו אגירה לשעת צרה כי הדבשת שלנו לא ממש יעילה, אבל זה מבטיח ריווין המאפשר לשאת יותר טוב את הצום. מבחינת ארוחת "הטרום צום"  אז למרבה האכזבה, לא "כל המרבה הרי זה משובח".
 

תמונה גדולה

שם הפריט: קפה
קוד זיהוי:211209
לצמצם את מספר כוסות הקפה שלא יכאב בחג הראש
 


כדאי לאכול ארוחת צהריים מעט חגיגית מפחמימות מורכבות ומנה בשרית בלי יותר מדי תיבול ואם אפשר עם מעט מאוד מלח, אם בכלל. אם רוצים לאכול גם צלחת מרק, עדיף אחרי שאכלנו את המנה העיקרית כדי שלא נתמלא לשווא עם נוזלים. בתום הארוחה שתי כוסות מים ואנחנו מוכנים למשימה.

לצמחונים שבינינו כדאי לשלב טופו או דגים, קטניות עם דגנים מלאים ולכולנו מומלץ להוסיף טחינה, שמן זית או מעט אגוזים. השומן זה, מאט את ספיגת המזון בקיבה ובכך מגדיל את תחושת השובע הנעימה. ואם על נעימות דיברנו אז באמת שאין שום יתרון לארוחה מפסקת גדולה. במקרה הטוב היא מרדימה ובמקרה הרע היא פשוט מכבידה. לפעמים אנחנו שוכחים שמטרת הצום היא שלא יהיה לנו נוח ונעים...

אחרי שהצום הסתיים בהצלחה ותקיעת השופר האחרונה נשמעה, זה הזמן לתפוח בדבש, תה עם סוכר ועוגיה טעימה. בהמשך, כדאי לבדוק עם עצמינו אם וכמה אנחנו בכלל רעבים. אם התשובה חיובית אחרי חצי שעה, אז יאללה ארוחת קלה. מרק עוף חם עם הרבה ירקות, דג אפוי עם תוספות או פשוט ארוחת ערב מה"שילוש הקדוש": גבינה - ביצה – סלט, אם חלמנו על זה במהלך החג. אצלנו בבית, במהלך הצום, הביצה והסלט הופכים להיות פנטזיה אמיתית,
 ככה זה כשרעבים, הכול נראה יותר טעים.

שיהיה לנו צום מועיל, שנסלח לעצמינו ולאחרים.
גמר חתימה טובה ושנה מבורכת.

* הכותבת, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.