פיקוד העורף התרעה במרחב

לקראת שנת לימודים פוריה

ארוחת הבוקר, הכריך הנכון ואוכל בייתי- כך תרגילו את הילדים לתזונה מאוזנת

עלינה סגל 23/12/14 22:00אחרי קיץ קשה וחופש מאוד חלקי, חוזרים בשבוע הבא לספסל הלימודים. אצלי בבית הילדים מתחילים לעשות כבר פרצופים ״חמוצים״, לקטר, להתלונן ובעיקר להגיד ״זה לא פייר..״ ואני חייבת לציין שאני לגמרי מבינה את תסכולם. אבל, וכאן הוא בלתי נמנע.. אלו החיים וגם את זה הם צריכים להפנים. כך יצאנו עם הרבה מירמור וגרירת רגליים האומרים ״לא בא לי״ לקניית המחברות, התיקים, החולצות וכל מה שיש ברשימות.

לקראת הערב התחילה השיחה על התארגנות שעות השינה. או אז החלה באמת ההתנגדות! בשלב זה לקחתי הרבה אוויר, אמרתי לעצמי בלב שהטובים תמיד מנצחים והבהרתי בקול שקט ותקיף שנגמרה הליברליות וחוזרים בהדרגה לשינה נורמלית בהתאם לשקיעה ולזריחה ולא להיפך... כל מי שיש לו מתבגרים יבין ומי שלא, כעת שלא יחייך. זה מגיע יותר מהר ממה שחושבים.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: קוספת אוכל
קוד זיהוי:210002
 


כעת להסדרה, מילה ברוח הימים, של הארוחות והתזונה. בשלב ראשון, סידור הארונות והקניות החכמות. כמו שזורקים את החולצות הישנות, כך גם זורקים את השאריות של החטיפים וכל הפינוקים של החופש הגדול. במקומם מכניסים סוגים שונים של ירקות, טריים וגם קפואים, על מנת להקל על הבישול וההכנה של ארוחת צהריים בריאה, קרקרים מחיטה מלאה, גבינות 5% בטעמים שונים, טחינה, אבוקדו, או פסטרמה לכריכים מגוונים. מסכמים עם הילדים איזה לחם הם מעדיפים על מנת שהכריך לא ימצא את עצמו בפח האשפה השכונתי, ושוב מנסים להמציא את הגלגל, לפחות במקרה שלי, כדי שיכניסו משהו לפה בבוקר לפני שיוצאים. אצלינו יוגורטים במגוון טעמים הוכיחו את עצמם כעל זמניים ומהווים ארוחת בוקר בשפה שלי ״ומשהו קטן״ לפי הגדרתם.

מבחינת ארוחת הצהריים יש ״כלל אצבע״  שבעיניי הוא משמעותי- מנת חלבון גדולה ומשביעה כגון עוף, דג או בקר רזה ומנת פחמימות בגודל האגרוף יחד עם ירק מבושל וסלט טרי. למה זה חשוב? כי כך שבעים לכמה שעות טובות ולא מתחילים לפתוח ולסגור את המקרר או את הארונות בחיפוש אחר ״משהו״ לא מוגדר. בשעות אחר הצהריים, בין הטלוויזיה, החוגים, החברים או הגינה הציבורית, לפירות חתוכים הם אף פעם לא מסרבים.

כשמגיע הערב ומתחילים לחשוב מה אוכלים, אצלי תמיד חוזרים ל״שילוש הקדוש״ - ״סלט-ביצה-גבינה״, אבל כדאי לזכור שהביצה יכולה להיות עם עשבי תיבול או עם הרבה עגבניות ושום, הגבינה יכולה להיות בסלט ואז זו מנה יוונית והכי חשוב לחזור לשגרת הארוחה המשפחתית. כשכולם יושבים ביחד, הכול יותר טעים.

שתהיה לנו שנת לימודים טובה בכל המובנים!


* כותבת בלוג זה, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.