פיקוד העורף התרעה במרחב

חוזרים לשגרה בריאה

המתח של ימי הלחימה מאחורינו והגיע הזמן להחזיר את הבריאות לגופינו ולנפשנו

עלינה סגל 23/12/14 22:00בפעם האחרונה שפרסמנו כאן כתבה, היה זה בתחילת המבצע. היו אז אזעקות, יירוטים, חששות ופחדים. מאז, לפחות בעיניי, נראה כי לא עבר חודש בלבד, אלא חלפו אין סוף ימים. אולי כי כל יום ולפעמים כל שעה, הייתה כל כך משמעותית וחזקה. בהתחלה האזעקות היו די מפחידות, פתאומיות ללא שום התרעה ובעקבותיהן ה"בומים" שהעידו שידינו על העליונה. מהר מאד למדנו שכך נשמעת הצלחה. "כיפת ברזל", סמל לגאונות טכנולוגית ציונית, איפשרה לחצי מדינה לתפקד באופן מעורר הערצה.

ואז החל המבצע הקרקעי. בבת אחת, כל מענינו עברו במלואם לצה"ל ולחייליו. ברגע אחד מדינה שלמה עזבה הכול, אפילו את עצמה, והפכה להיות רקמה אנושית אחת. אין מילים לתאר את האהבה והדאגה התרומה והנתינה שהייתה בכל פינה. נאספו תרומות כספיות, מוצרי צריכה, גופיות, תחתונים, מזון, ואם אפשר היה היינו שולחים גם את עצמנו בחבילה. וכמובן שאי אפשר לתאר את הכאב החד, המפלח, על כל אבדה. כל אחד מהחיילים הוא שלנו וחלק מכולנו.נראה שיש בנו, הישראלים, משהו שונה, אחר, משהו שאין לו שם. אולי זה ב- DNA היהודי, אולי הנסיבות שאילצו אותנו מאות שנים להיאבק כדי לשרוד, דבר אחד ברור - מתחת לשכבות הקשיחות ולפעמים הגסות וההתלהמות, יש בנו יופי, חוסן ועוצמה הראויים להערכה. 
 

תמונה גדולה

שם הפריט: משפחה
קוד זיהוי:209456
ירקות- כדי להחזיר לגוף ויטמינים וסיבים תזונתיים
 


עכשיו נראה שזה נגמר. פתאום, כמעט כמו שזה התחיל. מנסים לחזור לשגרה, להתנתק מהחדשות ומכל הרשתות, מתחילים לצאת, לבלות, לבשל, לארח, בקיצור- להתמקד בכל אותן פעולות פשוטות. נוכחתי לדעת שזה לא קורה בבת אחת אלא לאט לאט. הגוף וגם הנפש משחררים את המתח והדריכות שהצטברו בזהירות, בהדרגה, כמו סיר לחץ על אש קטנה. כמו שאמר לי מטופל יקר: "עכשיו אני באמת ישן ולאוכל יש פתאום טעם אחר." "מה הכוונה" שאלתי?  "לא יודע להסביר, אבל בחודש האחרון שום דבר לא היה באמת טעים. היו ימים שלא הייתי רעב בכלל וימים שאכלתי מצוין, אך לא הייתה תשוקה, חדווה או הנאה משום ארוחה ואת מכירה אותי, אני נהנה להכין, לבשל, להמציא מתכונים מיוחדים, שלא נדבר על כמה אני אוהב לאכול, כי את יודעת בגלל זה אני פה..."  אז כן, כך זה נראה במצבים מסוימים, במיוחד כשאנחנו רגשית לא פנויים. 

כדי להחזיר את הטעם לחיים, את חדוות היצירה ואת האכילה הבריאה, ביקשתי ממנו שילמד אותי מתכונים עם ירקות שונים, עם דגש על מהירות וקלות בהכנה. למה ירקות? כדי להחזיר לגוף את הוויטמינים השונים, הסיבים התזונתיים ועוד כל מיני רכיבים, שבתקופת לחץ אנחנו לא תמיד עליהם מקפידים.

אז להלן שני מתכונים באמת מצוינים, מאוד קלים ומהירים, וכמובן לא משמינים:

פשטידת קישואים :
מגרדים על פומפייה גסה 5 קישואים רחוצים עם הקליפה, 2 גזרים, 1 בצל, 1 תפוח אדמה, סוחטים מהנוזלים ואותם מערבים, עם 2 ביצים, קופסת קוטג' 5% ,  חצי כוס קמח מלא, 3 כפות שמן זית, 3 כפות חלב, מלח גס ופלפל "ברגש" לדבריו..מתקבלת פשטידה מדהימה, 16 מנות משביעות עם 100 קק"ל  בריאות. 

מתכון שני מומלץ בקור.. מרק גספאצ'ו עולמי:
טוחנים במעבד מזון :  5 עגבניות בשלות חתוכות לקוביות, 1 פלפל אדום גדול חתוך לקוביות, 3-2 שיני שום כתושות, 1 בצל קטן קצוץ גס 1 פלפל חריף (לא חובה) 1 פרוסת חלה או לחם לבן אחיד, 3 כפות שמן זית עדין ,1/3 כוס מים,  4 כפות חומץ בן יין לבן, 1 כף מיץ לימון, מלח ופלפל שחור גרוס. מתקבלות 6 מנות, מרוכזות בטעמים ובוויטמינים שונים ורק 100 קק"ל לקערה אחת.


שיהיה לנו בתיאבון ובהנאה, כי זה סימן שחזרנו לשגרה הברוכה.