פיקוד העורף התרעה במרחב

משקל בתורשה

חילוף חומרים טוב זה לא דבר נרכש, אבל יש פתרונות וכולם תלויים באורח חיים

עלינה סגל 22/09/14 21:00מי לא מכיר את אלו, אמנם לא רבים, שאוכלים כאוות נפשם, בלי סינון ובלי הגבלה, ונשארים במשקל נוצה? לכולנו יש איזה חבר או חברה שהמילה "דיאטה" איננה ומעולם לא הייתה חלק מחייהם או מעולמם. לא כי הם התייאשו או חלילה ויתרו, אלא כי הם פשוט התברכו בהגדרה המעוררת קנאה "חילוף חומרים מעולה". פעם, מזמן, לפני שיאיר לפיד נבחר להיות שר, הוא נשאל מה היה רוצה לשנות בעצמו ותתפלאו על התשובה: הוא ענה כי היה רוצה להיוולד עם חילוף חומרים טוב יותר... וענה זאת אדם עם אורח חיים בריא, ספורט יומיומי ועדיין מרגיש שבמשקל הוא נאבק, כמו באגרוף המוכר לו כל כך. 

אז מה הוא בעצם חילוף החומרים, ממה הוא מושפע ולמה הפרסומות המתיימרות לשנותו מרמות אותנו כל הדרך אל הבנק? נתחיל בהגדרה הפשוטה- חילוף החומרים משמעו הפיכת המזון שאנו אוכלים לדלק זמין או במילים מקצועיות "אנרגיה יומיומית".  באופן אוטומטי הרבה חושבים, שזו המידה או הכמות שבה אנחנו מבקרים בשירותים.. אז זהו שלא. ולא רק זה, יש המון אנשים רזים, הסובלים מבעית עצירות, ומאידך כאלו בעודף משקל עם תפקוד מערכת עיכול תקינה להפליא. חילוף החומרים עובד כמו חברת חשמל, 24/7, גם כשאנחנו ישנים  וללא ועדי עובדים. ממש ברמה התאית הופך חומר גלם כמו מזון וחמצן לאנרגיית חיים תפקודית. בין היתר, הופך את המזון לחום גוף של 36.5 מעלות ועל זה בעצם "נשרף" הרוב, כלומר 70% ממה שאנחנו צריכים, מאפשר את פעילות האיברים הפנימיים,המוח, הלב, מערכת החיסון, בקיצור כל פעולה הכי פשוטה. 

אז מה בעצם הבעיה? שבעידן המודרני זה לא מונע השמנה, כי אם אנחנו נותנים לו יותר ממה שהוא צריך לנצל לתפקוד שוטף, הוא פשוט אוגר ולזה אנחנו קוראים בתסכול רב " עוד פעם עליתי במשקל".
 

תמונה גדולה

שם הפריט: חילוף חומרים
קוד זיהוי:208258
 


אז ממה הוא מושפע?

קודם כל הוא מולד. כמו כל תכונה אחרת בגוף, גם זה מגיע כעסקת חבילה. עם הגיל הוא משתנה ולא לטובה. כ-2% ירידה בתפוקה בכל עשור ככל שאנחנו מתבגרים. בנוסף, הוא לא פמיניסט במיוחד כי גברים שורפים יותר. הוא מעדיף גבוהים, עתירי שרירים, לצערי מעשנים, כי גם זה עוזר לשרוף יותר, בטמפרטורות קיצוניות כמו חום וקור ואז הוא מבזבז יותר. בקיצור אם נסכם על רגל אחת, להיות גבר צעיר, גבוה שרירי ומעשן על קרחון, מבחינתו זה הכי...

אז מה בידינו בכל זאת לעשות כדי לשפר ולו במעט את חילוף החומרים המולד? 

אז נתחיל מהספורט שכולם יודעים שהוא אכן קצת מגביר, משהו כמו עשרה אחוזים. זה מתחלק לכמה חלקים: ספורט אירובי, כגון הליכה או ריצה מגביר חילוף חומרים, כי מן הסתם משתמשים ביותר חמצן. לטווח הארוך, כלומר גם בזמן שאנחנו ישנים, כדאי להגדיל את מסת השרירים. אימון כנגד כוח, בשפת המאמנים. אם רוצים בזבוז שאינו גוזל הרבה זמן אז עלייה במדרגות, הליכה קצרה במקום נסיעה ועוד פעולות שאינן יושבניות תורמות לעניין.

ומבחינת התזונה?

אז ארוחת בוקר קטנה נמצאה מועילה לשריפה יותר טובה, אכילה כל 3-4 שעות, עוזרת לגוף לנצל טוב יותר את הקלוריות במקום לאגרן, להימנע מימי צום ואחריהם אכילה מרובה- זה מתכון בטוח להשמנה, דיאטות חריפות הן באותה משפחה, להימנע מאכילה של מחצית הקלוריות היומיות אחרי שעות החשכה (זה אינו אומר שאין לאכול ארוחת ערב רגילה!), לישון בין 7-8 שעות ובשום אופן לא להתפתות לקנות מוצר או כדור פלא הטוען כי "שורף שומנים" או כל תואר דומה אחר. תאמינו לי שמי שיגלה דבר כזה יהיה מועמד לאוסקר, נובל או כל פרס יוקרתי אחר...

לבסוף צריך להבין ולהפנים שלא הכל בר שינוי, וכפי שקיבלנו את צבע העיניים, השיער ושאר תכונות מולדות, אז גם שריפת הקלוריות היא חלק מהתורשות. ונגיד זאת מכאן, גם לשר האוצר.
 

* כותבת בלוג זה, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.