פיקוד העורף התרעה במרחב

השמפניה של הטבע

שתיה מרובה חשובה לעור ולחילוף החומרים, אבל איך היא משפיעה על המשקל?

עלינה סגל 06/12/14 22:00הקיץ כבר כאן, הים והבריכה נכנסו לשגרת חיינו והחום הכבד באמת, עוד לפנינו.  אז כדי להכין את גופינו לקיץ, מלבד פעולות קוסמטיות שלרוב הן "נשיות" , חשבנו להבהיר ולעשות סדר בנושא עם לא מעט טעויות: הכוונה היא לנושא השתייה. אז נתחיל מההתחלה:

60% מהרכב גופינו, הוא מנוזלים. על קצה המזלג, נציין שתפקידם לסייע בוויסות טמפרטורת הגוף, בעיכול, בחילוף החומרים, בסילוק הפסולת מהגוף, בשמירה על העור ועוד כמה דברים חשובים. תסמינים של חוסר שתייה או התייבשות אפילו קלה באים לידי ביטוי בעייפות, ירידה בריכוז, לפעמים "כאילו" רעב, כאבי ראש, יובש בעור ובגיל המבוגר אפילו בלבול. אין ספק שחשיבותם רבה ומכאן גם חשיבות השתייה.

יחד עם זאת, קיימת גם הפרזה. למה הכוונה? למשל, כל מי שמנסה לרדת במשקל והמשקל "נתקע" פותח מיד במתקפה חזיתית על עצמו שלא שתה מספיק. וגם קיימת נטייה לחשוב שככל ששותים יותר, כך יותר טוב. זה לגמרי שגוי. נהפוך הוא הדבר- שתיית נוזלים מופרזת עלולה להזיק ולגרום אף להרעלה.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: מים
קוד זיהוי:207597
 


אז הנה כמה כללי אצבע לשתייה נכונה: ראשית, ואת זה כולם יודעים, מים הם הכי טובים. לא מיצים ולא משקאות על בסיס פירות. מילקשייק, סמודי וכו' מכילים כמות קלוריות לא קטנה: 200-400 קק"ל, תלוי בכמות הפירות, החלב או הסוכר. מתוך כך הם אינם שתייה, הם פשוט מזון נוזלי! חבל בעיניי, לשתות קלוריות, הן לא משביעות אך בהחלט משמינות. אם רוצים לתת למים מעט טעמים, ניתן להוסיף להם נענע עם קליפת לימון, לימונית או מעט תרכיז ללא סוכר, עדיף. ילדים כדאי להרגיל מיום היוולדם למים בטעמם הטבעי. כך הסיכוי שבהמשך הם ישתו משקאות קלים ומתוקים, יורד פלאים.

כעת לגבי הכמות: המלצות גופי הבריאות השונים הינן: 8-10 כוסות נוזלים ביום לנשים ו-10-12 לגברים, כולל שתייה חמה, כגון קפה ותה. גם הם בתוך הספירה. כמובן שכמות הנוזלים הזו משתנה אם עושים פעילות גופנית או נמצאים בסביבה חמה. חשוב שיהיה פיזור שתייה על פני כל היום ולהימנע משתייה מרובה בבת אחת. המדד הנכון הוא תכיפות מתן השתן וצבעו. אם נוטלים מספר פעמים ביום והצבע הינו בהיר מאוד, סימן ששתינו מספיק והגוף רווי דיו. נכון הדבר לגבי ילדים בכל הגילאים. תינוקות עד גיל שנה ל-700 מיליליטר בימימה, מגיל שנה עד גיל שמונה- 2-3 כוסות שתייה, ומעל גיל 9 כ- 4 כוסות שתייה. מגיל 13 כמו אדם מבוגר. חשוב לעקוב אחר צבע השתן ולוודא שלא התייבשו. הדבר חשוב עוד יותר לאחר שהייה ממושכת בחוץ או חלילה, אחר ווירוס או מחלה עם הקאות ושלשולים.  

כעת לגבי שתייה והרזיה: זו שאלה שכל הזמן חוזרת על עצמה... התשובה היא אולי מאכזבת אבל...שתייה אינה מרזה! היא חשובה לחילוף חומרים תקין, מאפשרת תהליכי פירוק שומן תקין כשהם קורים, מקלה על הגוף בפינוי תוצרי פירוק, אבל זה לא אומר שאם נשתה הרבה נהיה יותר רזים! המים מגנים מנקים ושומרים על הגוף מפני זעזועים במפרקים, בכמות תקינה שומרים על לחץ הדם ועל עור רווי במידה. יחד עם זאת, המסקנה היא שבצריכת נוזלים, כמו כל דבר בחיים, חשוב לשמור על האיזון: לא פחות מדי, אך גם לא יתר על המידה.
 

* הכותבת, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.