פיקוד העורף התרעה במרחב

לעור ולנשמה

אל תסתגרו הקיץ רק במקומות ממוזגים והקפידו על תזונה עשירה בוויטמין D

עלינה סגל 09/10/14 21:00לקראת הקיץ שכבר כאן, השמש הקופחת, החום הכבד ועוד כל מיני דברים מעצבנים (חופש גדול, ילדים מתבגרים שמסתובבים בלילות), חשבנו מה בכל זאת יכול להיות כאן יתרון. ואז מצאנו את ה-D! פעם מזמן הוא היה רק ויטמין, אבל עם השנים, ומבלי חלילה לזלז  באחרים, עלה כמה כיתות, מעמדו התחזק והיום הוא כבר מוגדר כהורמון!
 
ואיך כל זה קרה? במהלך השנים הסתבר כי הוא רב מערכתי. הוא מגביר ספיגת סידן ולכן משמעותי לבניית העצם אצל תינוקות וילדים, ומאידך מונע את הדלדול במבוגרים, תורם לפעילות שרירים תקינה, מונע עייפות ואפילו דיכאון. הוא משתתף ומווסת את מערכת הקרישיות, כלומר מקטין סיכון לאירועים לבביים, תורם למערכת החיסונית, מעלה כוח שריר, מקטין סיכוי להשמנה, ובגילאים המבוגרים נמצא כמקטין את הסיכון לאיבוד שיווי משקל ונפילה, שהיא כל כך בעייתית.
 
אם כל זה לא מספיק מרשים כדי להבין עד כמה הוא משמעותי, בחסרונו, במחקרי אוכלוסייה גדולים, נראתה פגיעה בצפיפות בעצם, נמצא קשר ליתר לחץ דם, סרטן השד, מעי הגס והערמונית, אסטמה, סוכרת מסוג 1, השמנה, מחלות זיהומיות, מחלות לב ודיכאון, ואחרון "חביב", אם רמתו אכן נמוכה, הדבר מפריע להתקדמות תקינה של הריון.  
 

תמונה גדולה

שם הפריט: ויטמין D
קוד זיהוי:207227
 


היות וכולם יודעים שהוא נוצר בגוף כשנחשפים לשמש, במדינתו החמה אין זו בעיה. אלא שכאן יש לצערי הפתעה. עקב העלייה במודעות מנזקי החמה, מריחה של מקדמי הגנה ושהייה בחדרים בגלל העבודה המשרדית של המאה העשרים ואחת שליש מהישראלים סובלים ממחסור בוויטמין D. יתרה מכך- בקרב כהי העור, אנשים בעודף משקל או אוכלוסיות הלובשות בגדים ארוכים, נראה מחסור יותר גדול. אז מה עושים? אוכלים מזונות המכילים ויטמין D, מעט נחשפים לשמש, בודקים רמה בדם ובהתאם מתספים. זה לא כולל תינוקות, להם נותנים תוספת מהיום הראשון.

כעת נפרט: במזון הוא נמצא בדגים שמנים-טונה, סרדינים, מקרל, סלמון וכו', בצהוב של הביצה, דהיינו החלמון, וכן מוצרי חלב מועשרים בסידן וויטמין D. לא במקרה השמטתי מהרשימה כבד וחמאה, הם לא ממש מומלצים. חשיפה לשמש מועילה אם היא מבוקרת וחכמה. הכוונה היא לחשיפה של הפנים והזרעות, 5-15 דקות, 3 פעמים בשבוע בין השעות 11-16, דהיינו השעות החמות. למה דווקא אז? כי קרני ה-UV של השמש בזמן זה הופכות את הוויטמין לזמין. למי שמכך רוצה להימנע לחלוטין, צריך לקחת בחשבון תיסוף מתמיד.
 
מתי בודקים? פעמיים בשנה, בסוף כל חורף וקיץ, בבדיקות דם שגרתיות בקופת חולים. כמה ואיך לוקחים? לרוב בתכשירי טיפות הנמכרים ללא מרשם. הם ידידותיים וללא טעמי לוואי. נשים הרות כ- 600 יחדות בינ"ל, שהן כ-3 טיפות. תינוקות עד גיל שנה- 2 טיפות המכילות 400 יחדות בינ"ל. בהמשך, כאשר יש מעבר למזון ומוצרי חלב מועשרים, לא בהכרח יש צורך בתוסף אך יש לעקוב אחר התזונה ולהתייעץ עם איש מקצוע מהימן. מבוגרים עד גיל 50 – בהתאם לבדיקות הדם והמלצת הרופא. אם יש מחסור בדם אז משלימים. מעל גיל 50- ניתן לקחת באופן מניעתי– 1 טיפה עד 2 ביום שהן כ-400 יחדות בינ"ל. מגיל 70 ומעלה- 3-2 טיפות ביום. 

כדאי לדעת, שקשה עד בלתי אפשרי להגיע לרמה רעילה של וויטמין D, אך קל יותר להיות בחוסר.  

אז לסיום, במאמץ קטן ובמודעות, ניתן להרוויח כפי שנהוג לומר- "הרבה  הבריאות". 
 
 
* הכותבת, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.