פיקוד העורף התרעה במרחב

לאכול הכי טבעי שיש

המשפחה שלכם עברה לתזונה צמחונית או טבעונית? כך תעשו את זה נכון

עלינה סגל 01/10/14 21:00בשנים האחרונות חל שינוי מהותי בנושא הצמחונות והטבעונות בישראל. תופעה שהחלה בשוליים לפני כשני עשורים הפכה להיות מרכזית. מטרנד בריאות או תפיסה אידיאולוגית הדואגת לבעלי החיים, התזונה הצמחונית /טבעונית הפכה למגמה ואפילו נפוצה. לא מעט אנשים ומשפחות שלמות עוברות לאכילה ללא מוצרי בשר, ואף ללא כל מה  שמן החי. לאור המגמה הזו ומאחר שתזונה מאוזנת ובריאה אינה אוטומטית כשאומרים את המילה  "טבעונות", החלטנו לפרט עד כמה שניתן, כיצד לעשות את זה נכון, מגוון וקל.

אז ראשית נתחיל מהקל ביותר, כלומר מהצמחונות הפשוטה, זו ללא הבשר אך עם דגים, ביצים, חלב, גבינות וכל השאר. בתזונה כזו, אם התחליף לבשר הינו בדמות חלבון איכותי, כגון: גבינות, ביצים, טופו, סייטן ותחליפי סויה קנויים, רוב הסיכויים שהתזונה מאוזנת ושלמה, אך יש לעקוב אחת לכמה חודשים אחר רמות הברזל העלולות להיות נמוכות. המקור לברזל מהצומח הינו שעועית יבשה, עדשים, גרעיני חומוס, חלבוני סויה וירקות ירוקי עלים. מומלץ בסוף ארוחה כזו לאכול פרי על מנת להגדיל את הספיגה באמצעות ויטמין C.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: צמחונות
קוד זיהוי:206434
תזונה צמחונית מפחיתה את הסיכון למחלות לב ולחץ דם
 


ניירות עמדה של  ארגוני בריאות עולמיים מתארים את התזונה הצמחונית כמפחיתה את הסיכון למחלות לב כלי דם, עודף משקל ויתר לחץ דם וסוגים מסוימים של סרטן. תפריט צמחוני דל יותר בשומן רווי, עשיר בסיבים תזונתיים, מגנזיום, אשלגן, ויטמין C, E  ונוגדי חמצון נוספים. אם מדובר בתזונה צמחונית לילדים, המעקב אחר רמות הברזל הכרחי היות ואנמיה עלולה לפגוע ביכולת החשיבה, הריכוז, בהתפתחות ובגדילה. בכל מקרה רצוי להכניס דיאטנית ילדים לתמונה כדי שהתזונה תהיה אכן איכותית ומשביעה. 

כעת לשלב השני על פני הרצף - צמחונות ללא בשר, דגים וגם ללא ביצים. כן יש תפיסה כזו, נפוצה דווקא בקרב מתבגרים. במקרה דנן זה מעט יותר מורכב, היות ודגים הינם מקור לאומגה 3 וביצה לחלבון מצוין. כאן אכן חשובה ההקפדה על מוצרי חלב, יוגורטים וגבינות יחד עם אגוזים מזנים שונים, קטניות ודגנים מלאים. בנוסף, כמובן, לכל מה שקודם צוין. כאשר מגוון המאכלים מהחי מצטמצם כדאי לעקוב גם אחר B12 יחד עם הברזל ובמקרה הצורך לקבל אותו מהקפסולה בבקבוק.

הגענו לתחנה הסופית: הטבעונות המוחלטת, כלומר תזונה ללא דבר מהחי. תזונה כזו הינה ללא דברי חלב, ללא גבינות וכמובן ללא ביצים. תזונה כזו בגלל הבררנות הגבוהה, ההתעסקות וההימנעות מכל כך הרבה מאכלים, פחות מומלצת לילדים ומתבגרים. אם בכל זאת זה חלק מתרבות האכילה במשפחה, יש לגלות רמה גבוהה של יצירתיות, לשלב בכל ארוחה דגנים מלאים עם קטניות, להכין ירקות במגוון אפשרויות, להמציא מתכונים מעניינים ולהכין טופו, סייטן וסויה בכל מיני טעמים, לשלב אבוקדו, שמן זית וזיתים, להכין בבית טחינה משומשום מלא, סלט כרוב, ברוקולי ובטטות, כמקור לסידן ובסיום הארוחה פרי עם וויטמין C. כדי להיות "מכוסים " עם וויטמין D שהוא אחד החשובים, לשקול חשיפה מושכלת לשמש ולעקוב אחר הרמה שלו בבדיקות הדם, אחת לחצי שנה. 

אין ספק שתזונה טבעונית הינו נושא רחב וחשוב מהמון היבטים. שמירה על זכויות בעלי החיים, קיימות כדור הארץ, שיקולי בריאות ושיקולים כלכליים. יחד עם זאת, צריך לזכור שלא הכול מתאים לכולם, שילדים ומתבגרים הם בתקופת גדילה ולכן עבורם יש חשיבות עליונה להתאמה אישית, מעקב מקצועי ובעיקר רגישות לטעמם.

בתיאבון ובהנאה בכל בחירה.

* הכותבת, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.