פיקוד העורף התרעה במרחב

ארוחת בוקר של אלופים

המלכודת של דגני הבוקר: הם זמינים, טעימים ומהירים להכנה, אבל מה המחיר?

עלינה סגל 20/09/14 21:00כשחושבים על ארוחת בוקר לנו או לילדים, עולה באופן מיידי האפשרות הקלה והנעימה של דגני הבוקר שונים. הם זמינים, טעימים, מהירים להגשה ואפילו כמעט ללא כלים לשטוף לאחר אכילתם. מה עוד יכולנו לבקש ממוצר ? אתם בהחלט  גם לא היחידים.

שוק דגני הבוקר מגלגל מדי שנה 724 מיליון שקלים, מה שמצביע על הפופולאריות הגבוהה. אלא שהמשפט המפורסם- "אין ארוחות חינם" מתאים כאן כמו כפפה ליד. ולמה, אם אתם שואלים? כי יש מחיר לכל דבר. במקרה דנן מחיר בקלוריות, סוכר, ונתרן. מיותר לציין שיש בזה פוטנציאל לא קטן להשמנה. אז אם בכל זאת בוחרים בהם כאפשרות לארוחה, כדאי לדעת כמה נתונים כדי לעשות בחירה חכמה. כדאי לדעת אלו מוגדרים כתחליף לארוחה ואלו הם פשוט ממתק באריזה גדולה!

 

תמונה גדולה

שם הפריט: דגנים
קוד זיהוי:206113
צריך לדעת שגם במוצרים מתוקים יש מלח לשדרוג הטעמים
 

אז נתחיל עם החלק הטרחני אך הבלתי נמנע, קריאה של אותיות הקטנות בצד של הקופסא וכל זה במעמד הקניה. אלו הכללים העיקרים: הערך הקלוריות החשוב הינו ל-100 גר' ולא למנה. מנה מוגדרת כ-30 גר'. מי שאי פעם שקל ואכן כך אכל,  מתבקש לתת לעצמו טפיחה על השכם או לפחות הכרה במעמד של דיאטן. רוב האנשים פשוט מוזגים לתוך הקערה, מה שמכפיל אם לא משליש את המנה. 

אם חשבתם שאכלתם כ-100 עד 120 קלוריות ללא החלב, מסתבר שבקלות היו שם 400 קלוריות בלי להניד עפעף. אז אם לא מודדים ומדייקים בכמות כדאי לקנותדגנים עם ערך קלורי כמה שניתן נמוך, מתוך השוואה בין המוצרים. 
 
באופן לא מפתיע  זה מביא אותנו לדגנים "החומים" ולא אלו עם שוקולד ,אלא דגנים מלאים– חיטה או שיבולת שועל עם תוספת של סיבים תזונתיים. ככל שכמות הסיבים יותר גבוהה, כך המנה יותר משביעה. מוצר איכותי מבחינה תזונתית יכיל מעל 4 גר' סיבים ל-100 גר' דגנים. לגבי כמות השומן, יש לבחור במוצר המכיל עד 5 גר' ל-100 גר'. הדגנים הממולאים בקרמים למיניהם, יכולים אף לעבור את ה-20 גר', וזה לא מעט.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: 30
קוד זיהוי:206116
צריכים המחשה? כך נראית מנה של 30 גר'
 

כעת הגענו לנתרן, כלומר למלח שולחן. הרבה הורים מרימים גבה כשאני מציינת את הנתון הנ"ל. כן, צריך לדעת שגם במוצרים מתוקים יש מלח המוסף על מנת לשדרג את הטעמים. במקרה של הדגנים, להקפיד עד 400 מ"ג  נתרן ל-100 גר'.

לגבי הסוכר, שכולם רוצים להימנע ממנו כמה שאפשר, בטבלת הסימון התזונתי הוא חלק מסך הפחמימות. כך שדרושה, לצערי, חשיבה מתמטית כדי לאתרו. אז על מנת שיהיה פשוט וידידותי יותר, יש להסתכל ברשימת המרכיבים ושם אנחנו רוצים אותו לפחות במקום החמישי. כלומר, כמה שיותר רחוק מהרכיב הראשון. המשמעות היא שכמותו קטנה ככל שמקומו נמוך במצעד הרכיבים. 

המלאכה לא פשוטה, אני יודעת שבלב הרבה אומרים: "כל הדגנים הבריאים הם לא כל כך טעימים, והילדים לא ממש מתלהבים...". נכון, גם אצלי בבית עושים פרצוף חמוץ. "זה מה יש" אני עונה. ואם לא טוב, אז אוכלים מקום פרוסת לחם מלא עם גבינה ועגבנייה. תאמינו לי שזה עובד. גם הדגנים המלאים וגם הלחם עם הגבינה. 

שיהיו לנו בקרים בריאים!


 * כותבת בלוג זה, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.