פיקוד העורף התרעה במרחב

אחרי החגים- זה היום!

אכלנו, שתינו, טיילנו ואכלנו עוד קצת, ועכשיו הגיע הזמן לאזן את הגוף עם תפריט מאוזן ופעילות גופנית. איך עושים את זה?

עלינה סגל 15/06/14 21:00זהו... זה נגמר. חג ראשון, חג שני, מימונה , מצות, ממתקים. אכלנו, אירחנו, טיילנו, בילינו עם הילדים ועכשיו חוזרים לעבודה, למסגרת, לגן וללימודים. אני לא יודעת איך זה  אצלכם, אבל אותי זה תמיד מעציב, או "מבאס" בשפתם של הילדים. החופש והחגים תמיד נותנים קצת פרופורציה למרוץ של החיים. הוא פתאום נראה כל כך לא נכון וכל כך מיותר. ויחד עם זאת, תוך כמה ימים שכחנו שהייתה חופשה ואנחנו בשלנו ממשיכים.

אחד הדברים, כמעט הקבועים שאני שומעת, זה המשפט "אכלתי המון, עליתי קצת/הרבה במשקל, ועכשיו אני חייב/ת דיאטה חריפה". לא חשוב כמה תכננו מראש, כמה דברנו על זה לפני, איכשהו לחגים יש חוקים ודינאמיקה משלהם. אז לפני שמתפתים לפצוח באיזו "תוכנית מהפכנית" או כל דיאטה קיצונית, להלן כמה טעויות נפוצות ו"משמינות" ואחריהן כמה המלצות קלות ושימושיות. 

אז נתחיל עם הבנאלית מכולן- "לצמצם /לצום/ארוחה אחת ביום/לאכול רק ירקות - בקיצור לאכול כמה שפחות ". כמו שאמרה לי חברה טובה: "נכון שכולם אומרים שזה לא בריא וגם אני יודעת בעומק ליבי שזה לא אמיתי, ובכל זאת הפחד שהעודף משקל מהחג יישאר, מפתה אותי לנסות לאכול רק 500 קק"ל ביום או כדומה". אז שוב נגיד ושוב נחדד, מתוך ניסיון של המון שנים, ועוד יותר המון מחקרים על עשרות אלפי אנשים, בפחות מ-1,200 קק"ל ביום, מאבדים נוזלים, שרירים, שמחת חיים ומעט מאוד שומן! אז אם באמת חושבים שצריך, כדאי שהדיאטה תהיה אישית ומקצועית ולא מאיזה "גורו" חולף או כזו "ציבורית".
 

תמונה גדולה

שם הפריט: בטן
קוד זיהוי:205614
בפחות מ-1200 קק"ל ביום, מאבדים נוזלים ושמחת חיים
 

הטעות השנייה והנובעת מהראשונה, כלומר מהניסיון להפחית מאוד באכילה, מביאה לכך שרוב הקלוריות נאכלות משעות אחר הצהריים ואילך. מסתבר שזו אחת הסיבות דווקא לעליה במשקל. במחקרים שנעשו לאחרונה, התברר שארוחת בוקר טובה דווקא מכפילה את קצב הירידה! מה שמוכיח שלגוף יש שעון ביולוגי וחוכמה משלו. אם רוצים דווקא לבזבז ולא לאגור, פיזור הארוחות צריך להיות לפי התרנגולות. להתחיל לאכול כמה שיותר ויותר מוקדם ולסיים עם מעט ולא מאוחר. 

טעות נוספת ונפוצה היא להפחית כמה שיותר את השמן, אפילו בסלט. אז נכון שיש בכך איזשהו הגיון, כי בכל זאת השומן מכיל הכי הרבה קלוריות ל-100 גר', אך מתברר שהאיכות קובעת את צורת ההשמנה. מה הכוונה? אם נמנע לחלוטין משומן טראנס, כגון מרגרינה ושמנים תעשייתיים אחרים ונשתמש בשמן זית, אגוזים, אבוקדו וטחינה גולמית, נקטין את מידת הצטברות השומן התוך בטני- "הכרס"- כפי שמכונה על ידי רבים.

כעת, אחרי שעברנו על הטעויות המרכזיות, בתקווה שזה היה משכנע או מערער מעט את המחשבות הרגילות, נסכם את ההמלצות שבאמת עובדות: תוכנית אכילה מאוזנת ומעוצבת אישית, שלא משאירה אותנו רעבים ועם כל מיני חסכים, עם פיזור ארוחות המעודד את הגוף לבזבז ולא לצבור, ללא מזון תעשייתי ועם שומן איכותי, 40 דקות פעילות גופנית ( אני יודעת, לא ציינתי קודם אך זה תמיד בתוקף) ולא פחות חשוב, 7-8 שעות שינה רציפה.

אז עד החופש הבא, שתהיה לנו חזרה נעימה לשגרה. 
 

* כותבת בלוג זה, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.