פיקוד העורף התרעה במרחב

שוברים את המיתוסים על חלב

למורת רוחם של הטבעונים: חלב תורם למערכת העיכול, מגן מאסטמה ומונע סרטן

עלינה סגל 27/08/14 21:00קשה לשים את האצבע ואת הדעת מתי זה בדיוק קרה, אך ללא ספק בשנים האחרונות קיים "צייד מכשפות" בכל הנוגע לצריכת החלב ומוצריו. מה שפעם היה חלק בלתי נפרד מהתכולה של כל מקרר בייתי וחלק בלתי נפרד מהתפריט היומי באופן בלתי מעורער, הפך להיות, כביכול, שנוי במחלוקת, בעל תכונות מזיקות, גורם לליחה, קשיי נשימה ועד, לא עלינו, לסרטן. אמרו עליו שהוא מכיל הורמונים, חומרים מסרטנים, אלרגניים ועוד המון דברים.

אז פעם אחת ולתמיד בואו נראה מה היא האמת ומה המיתוס:

אין ספור אמהות המתלוננות כי ילדיהם סובלים מקשיי נשימה, הצטברות של נוזלים באוזניים או נזלת חוזרת, מתפתות להפחית מיד את החלב ומוצריו בכדי להביא להקלה, למנוע אינהלציה ולילות ללא שינה. וזו אחת הטעויות הכי נפוצות!

מוצרי חלב אינם הסיבה לכך, הם אינם מחמירים את המצב ואינם מהווים סיבה לתחלואה נשימתית. נהפוך הוא: מחקרים בהולנד מצאו קשר חיובי בין צריכת חלב אצל ילדים וסיכון נמוך יותר לפתח אסטמה או מחלה נשימתית. כלומר לא רק שחלב אינו מגביר ליחה, הוא אף מהווה גורם הגנתי. 
 

תמונה גדולה

שם הפריט: חלב
קוד זיהוי:204802
 

ואז עולה הטענה, או יותר נכון האמירה, שמתחילה ב"שמעתי שגבינות וחלב גורמים להשמנה ומאז שהילד של החברה/השכנה/הגננת, הפסיק לשתות חלב ולאכול גבינה הוא ירד פלאים במשקל". אז גם כאן המדע טורף את השמועה!

מסתבר שצריכת מוצרי חלב דלי שומן ועתירי סידן, עוזרת לירידה במשקל ואף לשמירה על מסת גוף רזה. ולגבי שלשולים? האם זו סיבה ראויה בכדי להימנע ממאכלים חלביים? גם כאן התשובה היא "הפוך על הפוך". דווקא במצבי קלקול קיבה ושלשולים, כדאי להחזיר את היוגורט והגבינות כמה שיותר מהר לתפריט, על מנת להקטין את המשך וחריפותם של השלשולים. מוצרי חלב מותססים, כגון יוגורט, תורמים לבריאות המעי בכל הגילאים.

ומה עם האלרגיה לחלב שכל כך הרבה ילדים סובלים? מסתבר שמדובר ב:2%-5% מהילדים והיא חולפת בדרך כלל עד גיל 3 שנים. והסברה "המנצחת" שבחלב יש הורמונים וחומרים מסרטנים. כאן פשוט הטענה מופרכת ושקרית. אם כבר, אז כדאי לדעת כי קיימים מחקרים המצבעים על קשר חיובי בין צריכת חלב וסיכון נמוך יותר לסרטן השד וסרטן הערמונית במבוגרים.  

אז אם כך עם מה נשארנו? עם המלצה של ארגוני בריאות בארץ ובעולם, וכן אגוד רופאיי הילדים, הממליצים על צריכה של 3 מנות חלב ביום: גבינה, יוגורט וחלב באחוזי שומן נמוכים, המכילים חלבון, סידן, מגנזיום וויטמין D, שבלעדיהם לא ניתן לבנות שלד חזק ובריא. ואם מדובר בילדים מתחת לגיל 9, ניתן להסתפק ב-2 מנות יומיות. כנראה שסבתא צדקה כשנתנה כוס חלב לפני השינה.

 * כותבת בלוג זה, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.