פיקוד העורף התרעה במרחב

דיאטות לא קונים בסייל

מדוע דיאטות טרנדיות צצות כמו פטריות אחרי הגשם ולמה הן לא עובדות?

עלינה סגל 22/06/14 21:00השבוע התבשרנו על החזרה לאופנה של אדם הקדמון. לא בלבוש או במראה, לא בעיצוב או בסביבת המגורים, תודה לאל.. אלא בתזונה. כן, זו אינה בדיחה..חזרנו לתקופת האבן והמערה ונחשפנו כיצד טרזן שמר על הגזרה! הדיאטה של איש המערה דגלה במזון טבעי ובלתי מעובד, בהרבה בשר ושומן רווי, אך גם באגוזים, גרעינים, פירות וירקות במצבם המצוי. קוראים לה "דיאטת פליאו" והיא רוכשת לה מעריצים ברחבי העולם. העובדה שהיא אינה מאוזנת וקשה, וכמובן בלתי בריאה (עתירת שומן טראנס ודלת סידן), אינה עוצרת את חסידיה מלהפיץ את הבשורה, למרות היותנו במאה ה-21. 
 
מעבר לדיאטה המוזכרת להלן, חשוב דווקא להרים את המבט מעל ולבחון את התופעה שנקראת "הדיאטות והטרנדים  האינסופיים". פעם לפני 20-30 שנה החיים בעולם הדיאטות היו הרבה יותר קלים: ספרו קלוריות, בדקו אחוזי שומן, הקפידו על ארוחות מסודרות וקראו לזה – "אני רוצה להרזות". כיום בעולם רווי תקשורת ועתיר מידע, כל מי שאי פעם רזה, או השתתף בקורס מזורז בתזונה, מיד הופך מבין ויודע דבר, ממציא "שיטה מהפכנית", "תפריט ייחודי" וקבוצות לירידה במשקל. אך אם בדרך יש נפגעים, פיסית או רגשית, על זה לא כותבים ולא מדברים. 
 
אז איך בעצם נזהה שמדובר במוצר שרלטני, ושכך בלי שום בדיקה, לא היינו קונים אפילו מכונת כביסה? מה "מפעיל" אותנו כצרכנים, לאמץ ולנסות על בשרינו את הדיאטות השונות? הנה שלושה מאפיינים שחשוב להכיר: 
 
1. "חדשנות" – על מנת למשוך תשומת לב הדיאטה חייבת להיות מוצגת כמאד חדשנית, רצוי שמקורה יהיה בארצות ניכר, עם עדיפות לארצות הברית.

2. יש בה תמיד הבטחה ודאית- "אלפי אנשים כבר רזו", "בהוליווד היא להיט", "פגשתי מישהו שכבר 30 ק"ג רזה" ועוד כהנה משפטים, היוצרים את האשליה שזו דיאטה עם הצלחה חד משמעית! אין ספק שכל מי שאי פעם ניסה דיאטות הרזיה יודע עד כמה ההצלחה קשה להשגה.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: פליאו
קוד זיהוי:203111
 


3. גורם המסתורין- בדיאטה או בתוכנית המדוברת קיים משהו לא ברור ולא מוסבר, רמז דק לכך שיש בה משהו סודי. הסודיות אכן חשובה אבל לרוב בארגוני ביון ולא בבריאות הציבור.

ואז כאשר כל אלו ביחד מתקיימים, בקלות מתפתים לפרסומות, לכתבות ולכל מיני קישורים ממומנים. והייאוש נעשה הרבה יותר נוח, לפחות באופן זמני. 
 

עכשיו אחרי שעשינו מעט היכרות עם הטריקים שמוכרים. מה כן צריך להיות בדיאטה הגיונית? 

1. מדעית - בעולם הרודף אחר הרזון, הפרט הקטן הזה נדחק לפינה. אבל כדאי לזכור שתזונה היא קודם כל מדע. היא אקדמית ומבוססת מחקרית, נשענת על עובדות ועל הבנה מעמיקה בגוף האדם. מושגים כגון "ניקוי רעלים", "זירוז בחילוף החומרים", "הרזייה ללא שינוי באורח החיים" הם מושגים שיווקיים ובעיקר מטעים. תזונה או דיאטה צריכה להינתן על ידי איש מקצוע בלבד, ובמקרה דנן – דיאטן קליני שהוסמך על ידי משרד הבריאות ולא "מאמן" או גורו תורן. למה הדבר דומה? אם למשל יש חלילה, בעיה לבבית, ברור שפונים לקרדיולוג ולא לקורא בקלפים.

2. ידידותית ואפשרית - האם הדיאטה או התוכנית מתאפשרת בנסיבות המשתנות? בחופשה, בחו"ל, בחגים או אצל חברים? האם היא נוחה וגמישה או שאתה מוצא את עצמך מחוץ למעגל הבילויים? ראיתי לא מעט אנשים שבדיאטה הם בעיקר נמנעים מהחיים.
 
3. טעימה ומהנה - רק בתוכנית שהאוכל בה טעים ולא חד גוני, ומניסיון, זה בהחלט אפשרי, ניתן יהיה להתמיד לאורך זמן ולהפוך אותה לחלק רצוי מהחיים. לא לעשות תוכנית שדורשת להתגייס לשבוע עינויים שאחריו רק משמינים.

אז אחרי שטעמנו על "קצה המזלג" ממה להימנע ומה כן צריך לחפש בכל תוכנית, כדאי להפעיל שיקול דעת שפוי והגיון בריא, כי כפי שנאמר - "לגוף אין חלקי חילוף".


 * כותבת בלוג זה, עלינה סגל, היא דיאטנית קלינית ורפואית מומחית לטיפול בהפרעות אכילה.