פיקוד העורף התרעה במרחב

לעבור את גיל המעבר בשלום

גלי חום, הפרעות שינה ודיכאון, הם החלק הלא נעים, אבל תתפלאו יש גם יתרונות

מערכת רשת 18/06/13 21:00תקופה גיל המעבר בקרב נשים מלווה בשינויים פיזיולוגיים ופסיכולוגיים רבים והוא מתרחש אצל 95% מהנשים בין הגילאים 39-51. מדובר בתקופת ביניים בין התקופה בה הווסת סדיר והפעילות ההורמונאלית סדירה לבין המנופאוזה בה הפעילות השחלתית נפסקת לחלוטין. תקופת הביניים זו יכולה להימשך 10 שנים.

התסמינים יכולים להופיע במהלך גיל המעבר וכן לאחריו, כשהאישה נכנסת למנופאוזה. תחילה ישנם התסמינים קצרי הטווח בתקופת המעבר מפוריות להיעדר הווסת הנמשכים כשנה. גלי חום זהו לא התסמין הכי שכיח אבל הוא הכי מטריד, כי אומנם בריאות האישה אינה נפגעת, אבל ישנה פגיעה משמעותית באיכות החיים שלה. לרוב, זה התסמין שגורם לנשים לפנות למרפאות גיל המעבר. תסמינים נוספים הם הזעה, הפרעות שינה, ירידה במצב הרוח ואי סדירות במחזור.

מרבית הנשים מפסיקות לסבול מהתסמינים של גיל המעבר בתוך כ-4 שנים, התסמינים נעלמים מעצמם. כ- 80% מהנשים סובלות מתסמינים כלשהם בגיל המעבר, מתוכן בערך כ-40% תסבולנה מתסמינים קשים שממש מפריעים לתפקוד היומיומי. אז האם לקחת הורמונים? אין תשובת קסם. צריך לתפור את הטיפול לכל אישה על פי צרכיה, כל מקרה לגופו.

צפו: פאנל מומחים שדן בנושא גל המעבר בתכנית "שעה בריאה" :

 

נגן וידאו

שם הפריט: פרק 18 :גיל המעבר בנשים על כל היבטיו
קוד זיהוי:216031
 

 

תופעות הלוואי ארוכות הטווח, כ-20 שנה לאחר הכניסה לגיל המעבר הן תחלואת הלב, דלדול השלד, ירידה קוגניטיבית, ירידה בשיעור של גידולים ממאירים ועוד. כאן קשה יותר להבחין בין תופעות הלוואי הנגרמות בשל ההפרעה ההורמונאלית ואלו הנגרמות בשל ההזדקנות הטבעית.

מבחינה נפשית, עולות אצל נשים בתקופה זו החששות מההזדקנות, אך תעשיית האנטי-אייג'ינג וההורמונים נותנים פתרונות טובים לעיכוב תופעות הזיקנה. כ-20% מהנשים בגיל המעבר עלולות ללקות בדיכאון. הדיכאון בקרב נשים בגיל המעבר קשה כפליים מאשר בקרב גברים בגיל המעבר. לעתים זה גורם גם להפרעות בשינה על רקע נפשי. לדיכאון והפרעות נשפיות יש פתרון רפואי, ישנן תרופות נוגדות דיכאון שהן גם שמשפרות שינה.

הן נכנסות למחצית השנייה של החיים ועתה דווקא מתחילה ההתפתחות הנפשית שלהן, הביטחון העצמי עולה ואיתו גם הקבלה העצמית. הילדים גדלו, הגענו להישגים בעבודה, והמרחב הזה מאפשר לנשים להתעניין בתחומים חדשים, עולות גם שאלות לגבי המסלול בו הן בוחרות- האם הוא מתאים להן והאם הן מאושרות בזוגיות שלהן- ושאיפות לשינוי. זוהי גם תקופת פריחה בחיי המין של נשים, לאחר שמשתחררים מכבלי הווסת ואין סכנה להיריון ויש גם זמן פנוי לאחר ש"הקן מתרוקן". בגיל המעבר מומלץ לנצל את הפוטנציאל והמשאבים בכדי לחזור לעיסוקי פנאי שאהבתם, כמו טיולים, מוסיקה וספורט.

ומה לגבי גברים? אצלם הירידה ברמת ההורמונים מתחילה בסביבות גיל 50 ובאופן הדרגתי ואיטי לאורך 30-40 שנה. בתקופה זו גברים נוטים להתחבר לצדדים הנשיים שלהם: מדברים יותר, נפתחים, כך שיש קירבה אחד לשני ויש איזון. אך גם הם עלולים לסבול מתופעות לוואי קשות של גיל המעבר, במקרים של טיפולים ופרוצדורות רפואיות, כמו כריתת אשכים. זאת עקב ירידה דרסטית ברמת ההורמונים.