פיקוד העורף התרעה במרחב

אמא ומשרה מלאה

מה גורם לנשים אחרי לידה ראשונה או שניה לעשות שינוי תעסוקתי?

מערכת רשת 09/10/13 21:00יותר ויותר נשים בעלות קריירה משגשת מחליטות בעקבות הלידה הראשונה, השניה או השלישית לעשות שינוי בכיוון התעסוקתי. מה מביא לתופעה זו ומה ההשלכות? האם הדילמה היא בשל אי התאמה של שעות העבודה או שמא שאלה של ערך ומימוש עצמי?

סטטיסטית, ככל שהאישה משכילה יותר ובעלת מקצוע ברמה גבוהה יותר, כך היא נוטה יותר לחזור לעבודה. זאת עקב ההשקעה הרבה והמומחיות שכבר פיתחה בתחום. השינוי המקצועי באישה שהיא בעלת מקצוע ומרוויחה טוב, יכול להיות שלא יקרה אחרי הלידה הראשונה, אלא בגיל הקרוב יותר לאמצע החיים, כשיבואו ילדים נוספים.

סיבה ראשונית לשינוי הקריירה נעוצה בחוקי העבודה: אמא טרייה זכאית ל-14 שבועות של חופשת לידה, זמן בהחלט לא מספיק בכדי להתנתק ליום שלם מהתינוק, במיוחד לאור העובדה שמשרד הבריאות ממליץ להניק עד גיל חצי שנה.

צפו בדיון בנושא ב"אסיפת הורים":

 

נגן וידאו

שם הפריט: פרק 61: גם אמא וגם אשת קריירה
קוד זיהוי:219940
 

לעתים, הקושי הטכני במסלול התעסוקתי שהאישה היתה בו עד לפני הלידה- עניין השעות, התובענות, העומס, הוא שדוחף אותה לשנות את כיוון. אי אפשר בעקבות הלידה להמשיך לתפקד באותו מאמץ ולרוב יש צורך לעבור למשרה חלקית. המשמעות היא שהמצב הזה בו אישה הפכה לאמא מאלץ אותה לעשות ויתור- או בזמן שלה עם הילד או ביכולת שלה להמשיך ולפתח את הקריירה שלה, כפי שעשתה עד כה.

חשוב לציין, כי כאשר האישה מעוניינת לפנות לקריירה בתחום חדש, היא זקוקה לסביבה תומכת, בעיקר מצד בן הזוג. מדובר במצב בו האישה משקיעה זמן ולפעמים גם כסף, שהם משאבים חשובים, במקצוע החדש, אך התמורה היא מינורית: לא תמיד אפשר לוותר על משכורת אחת בכדי לעשות את השינוי הזה.