פיקוד העורף התרעה במרחב

עשה ואל תעשה: גירושין

פרופ' רולידר מייעץ לכם- להתגרש – לא על גב הילדים

מערכת רשת 19/06/13 21:00הפינה השבועית של פרופסור עמוס רולידר ב"אספית הורים", והפעם- איך למזער את הפגיעה בילדים בעת תהליך גירושין?

הצגת הפרידה של ההורים בפני ההורים מלווה בהצהרה שדבר לא ישתנה ביחסם כלפי הילדים, למרות ההחלטה שלהם להתגרש. אך הדבר שונה מאוד במציאות: שמירה על שגרה וסדר יום קבוע, קיום תקשורת טובה בין ההורים, הפגנת חזית אחידה, גיבוי ותמיכה הדדית הינם מרכיבים חשובים בחינוך, אשר בדרך כלל נפגעים כתוצאה מהפרידה. הם אף כמעט אינם מתקיימים בין הזוג בתהליך הפרידה, ובהרבה מקרים גם לאחר מיסוד הגירושין.

 

נגן וידאו

שם הפריט: פרק 62: התעללות בפייסבוק
קוד זיהוי:220009
 


רגשי האשם של ההורים המתגרשים כלפי הילדים וסבלם מקשים עליהם לשאת את לחצי הילדים, להאציל ולאכוף גבולות ולא להיכנע לביטויי עצבות וכעס של הילדים. חלק מההורים מנסים לקנות את אהבת הילדים על ידי נתינה בלתי פוסקת וכניעה לרצונותיו.

נוסף לכך, תחושות האכזבה והכעס של לפחות אחד ההורים כלפי השני מביאים לשורת התנהגויות בלתי ראויות של ההורים המשתמשים בילד במאבקם האחד כנגד השני. ההתנהגויות האלו גורמות נזק כמעט בלתי הפיך לילדים העוברים ממילא תקופה קשה.

הורים יקרים, פרופ' רולידר קורא לכם להפסיק לנהל מאבקים זה בזה על גבו של הילד הימנעו מהשמצת ההורה השני, הימנעו מהסתה כנגד ההורה השני, אל תשתמשו בילד להעברת מסרים מההורה האחד לשני, אל תהפכו אותו ל"מרגל", הימנעו משימוש בסחטנות רגשית, הימנעו מהתנהגות לא הולמת של צעקות וגידופים בנוכחות הילדים.

במקביל לתיק הגירושין, תחתמו על הסכם לטובת הילד והתחייבו לשמור על עקביות ואיכות הקשר עם הילדים, לקיים מעורבות מקסימלית בחייהם, להעביר זה לזה מסרים אודות הילדים ולקיים דיון רגוע ושקט בפני הילדים. הקפידו שההסכם יהיה לא רק תיאורטי אלא גם יתורגם להחלטות אופרטיביות, באופן זה תגדילו משמעותית את הסיכוי שהילדים יעברו את התהליך ללא נזק מיותר.