פיקוד העורף התרעה במרחב

כל אחד וה"בובי" שלו

לחפץ מעבר תפקיד חשוב בשלבי ההתפתחות הנפשית של התינוק. מהו בדיוק חפץ מעבר

מערכת רשת 22/05/13 12:16אם אתם הורים לתינוק מתוק בן חצי שנה ומעלה אתם בטח מכירים את התופעה הזו טוב מקרוב- זה יכול להיות בובה, סמרטוט, בקבוק שמפו ואפילו, תאמינו או לא, התחתונים של אמא שהוא שולף מסל הכביסה - אז מהו בעצם אותו חפץ מעבר?

בסביבות גיל חמישה חודשים מתחיל התינוק לסגל לעצמו עצמאות ומבין כי הוא נפרד מהאם, דבר שעלול לפתח אצלו חרדת נטישה עקב הקושי להסתגל לשינויים בסביבה. חפץ המעבר שהוא נקשר אליו ושהוא מרבה לסחוב איתו לכל מקום, משרה עליו תחושה של רוגע וביטחון ומהווה מעין תחליף לאמא הנעדרת.

אז מה קורה כשהחפץ מעבר של הילדה נהרס? צפו בפרק מתוך בלתי הפיך (לינק לעמוד של בלתי הפיך) בו אודי ורונה, מנסים למצוא תחליף הולם ל";;בובי";;, חפץ המעבר של אסתרי הקטנה, שנאכל על ידי כלב באכזריות. רונה, אמא נמרה טיפוסית, נכנסת לפאניקה בחיפוש אחר ";;בובי";; חדש.
 

נגן וידאו

שם הפריט: פרק 9: חפץ מעבר
קוד זיהוי:219111
 

לחפץ המעבר יתרון ברור- הוא עוזר לילד ללמוד להירגע לבד כשהאמא לא נמצאת לידו. הילד מחזיק ומריח את החפץ (למשל, חיתול בד) ולא נזקק למבוגר שישהה במחיצתו בכל שעות היממה. מה שחשוב הוא שהחפץ יהיה בר-תחליף- כמו חיתול או בובה- כדי שנוכל להחזיק מספר חפצים כמוהו וכך לכבס אותו מדי פעם. כדאי גם לבחור חפץ שקל לשחזר כאשר הוא נשכח הולך לאיבוד.

רוב ההורים חוששים שהילד יהפוך תלותי בחפץ המעבר ושיהיה קשה לגמול אותו בשלב מאוחר יותר, אך אין לחששות אלו כל שחר. רוב הילדים ידעו מתי הם כבר לא זקוקים לחפץ וייפטרו ממנו בכוחות עצמם. כדאי כמובן לא להפריד אותו מהחפץ בכוח. 

למידע נוסף בנושא חפץ מעבר צפו בראיון עם הפסיכולוגית הקלינית גילת מלכאן סטיקלרו בתכנית ";;אסיפת הורים";; (דקה 16:00).