פיקוד העורף התרעה במרחב

חיזוק החוסן הלאומי - הקרן וצה"ל

20/05/15 21:00אחת ממטרותיה של הקרן לידידות היא "חיזוק החוסן הלאומי של מדינת ישראל" – משפט רחב שהמון תחומי פעילות מתקיימים תחתיו. התפיסה בקרן לידידות היא ש"חוסן לאומי" מורכב משרשרת אנושית ארוכה ומפותלת, שיש לחזק את מרכיביה כל העת, ולשמר את עוצמתה. לתפיסתנו, "חוסן לאומי" כולל רכישה של טנקים ומטוסים אבל גם טיפול יומיומי בקשישים בודדים, וביתר שאת בזמן חירום. מלבד מאות אלפי פעולות הסיוע השנתיות שאנחנו עושים למענם של יותר ממיליון אזרחים בישראל, אנו מקדישים תשומת לב מיוחדת לצה"ל, למשרתים בו ולעורף הישראלי.

הדרך הקצרה ביותר להמחיש את היקפי הפעילות היא באמצעות המספר הבא: מאז 2009 העבירה הקרן לידידות יותר מ-100 מיליון שקל לטובת פרויקטים ופעילויות הקשורים לביטחון ישראל: חיילים בודדים, חיילים נזקקים, חיילים עולים, שילוב חיילים עולים בתפקידים משמעותיים, הכשרה מקצועית למשוחררים, יתומי צה"ל ועוד ועוד.

בקרן מנסים לחשוב על המשרתים בזרועות הביטחון בצורה הכי רחבה שאפשר, ולבנות תכניות ארוכות טווח שנוגעות בהם הרבה לפני השירות וגם הרבה אחריו. אנחנו רוצים, בין היתר, להשפיע על נערים ונערות במכינות הקדם-צבאיות של "אחריי!", לדאוג לכך שחיילים בודדים יוכלו אחת לכמה זמן להיפגש עם בני משפחותיהם, לוודא שחיילים ממוצא אתיופי מקבלים הזדמנות שווה להשתלב בתפקידים משמעותיים בצבא, לבנות בכפרי נוער קראווילות למענם של בוגרי הכפרים שהולכים לצבא ורוצים בית חם לחזור אליו, לסייע לצעירים וצעירות דרוזים בוגרי צה"ל והשירות הלאומי ללמוד במוסדות גבוהים, להכשיר משוחררי צבא ממוצא אתיופי לתחום ההיי-טק, להפעיל יאכטה טיפולית למענם של הסובלים מהלם קרב בארגון "אתגרים", לתמוך במחנות הקיץ של ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, להיות לצדם של פדויי השבי בארגון "ערים בלילה".  יתום בן 9 ממבצע צוק איתן ושבוי בן 80 ממלחמת השחרור מרכיבים באותה מידה את הפאזל שנקרא "חוסן לאומי".

במסגרת פרויקט אמץ לוחם לדוגמא, מאמצת הקרן לידידות 6 גדודי לוחמים בצה"ל. לקחנו על עצמנו שני תפקידים נוספים בתוך הפרויקט: להיות "רשת הביטחון" הזמנית של גדודים שלהם טרם נמצא חברה עסקית מאמצת וגם לחבר את הפרויקט כולו למטרות חברתיות: לרתום את הקשרים העוצמתיים שנוצרו בין הגדודים לחברות שמאמצות אותם, למען אזרחים חלשים – ילדים בסיכון, קשישים ונכים. http://ametz.yedidut.org.il/

יזמנו בחודשים האחרונים פעילויות מגוונות: חיילי בית הספר לטרור ועובדי שיכון ובינוי שיפצו גינות ציבוריות בשדרות, עובדי אל-אופ וחיילי האיסוף הקרבי עשו יום עם נכים במוסד של איל"ן, שוטרי מג"ב ירושלים הציבו מאות אדניות פרחים יפייפיות בבית אבות בעיר, לוחמי גדודי המעברים של המשטרה הצבאית יחד עם עובדי דיגניה ופאלפון בפנימיית אור שמח לילדים בסיכון, חיילי גולני וגבעתי ועובדי חברת מכתשים בבית החולים סורוקה ועוד.

הקרן מממנת במשך השנים רכישת ציוד לפיקוד העורף ולבתי חולים: עשרות ערכות לצוותי חירום יישוביים בדרום (צח"י), שיפוץ מקלטים והצבת מיגוניות בטון נגד רקטות ברחובות הערים המותקפות באש חמאס מעזה, מיגון חדרי מיון מפני רקטות ביישובים דרומיים, רכישת מכשירי   CT, MRI לבתי חולים ועוד.