פיקוד העורף התרעה במרחב

"האם ניצחנו?"

40 שנה אחרי מלחמת יום כיפור נכנסת יעל לביא בשליחות "רשת" למצרים

מערכת רשת 02/10/13 21:00



40 שנה אחרי מלחמת יום כיפור ורגע לפני ההפיכה, נכנסת למצרים העיתונאית יעל לביא, בזהות בדויה ובשליחות "רשת", כדי לבחון את הצד המצרי של אותה המלחמה

מדי שנה, בכל 6 באוקטובר, כבר 40 שנה, אנו מציינים את זיכרון מלחמת יום הכיפורים. בהיסטוריה של מדינת ישראל, המלחמה הקשה היא השנויה ביותר במחלוקת - מלחמה שהתחילה כמכה קשה והסתיימה בניצחון צבאי סוחף. מדי שנה, בכל 6 באוקטובר, גם המצרים מציינים את הזיכרון הזה. באופן מפתיע שלא מוכר לקהל הישראלי, המצרים גם כן חוגגים את ניצחונם באותה המלחמה. עבור המצרים, ניצחון "מלחמת אוקטובר" הוא סיפור הגבורה המצרי ואחד הרגעים הגדולים ביותר בהיסטוריה המצרית.

זהו סרט שצולם בימים הטרופים במצרים, רגע לפני הדחת האחים המוסלמים, ועוסק במלחמה הכואבת עבור ישראל ועבור מצרים. דרך ראיונות עכשוויים ובלעדיים, צילומים מהרחוב במצרים וצילומים ארכיוניים נדירים, הסרט מנסה לטפל בנרטיב השונה של כל צד שנלחם במלחמה ולהבין את ההשלכות של המלחמה והשלום, לצד המהפכה הסוערת במציאות העכשווית במצרים.
 

תמונה גדולה

שם הפריט: יעל לביא
קוד זיהוי:191753
 

הסרט מתרחש במצרים, בתקופה קדחתנית ולא יציבה, כאשר לביא, הנכנסת בשליחות "רשת", נפגשת עם המרואיינים תחת כסות של אזרחית אמריקאית מבלי להסגיר את היותה ישראלית. היא נפגשת במצריים עם בכירים מההנהגה הערבית שהייתה בזמן המלחמה כמו אחיו של הנשיא סאדאת ומפקד כוחות הארטילריה, אייפאת סאדאת; בתו של הנשיא, קמליה סאדאת; גנרלים ואדמירלים מתקופת המלחמה שחצו את התעלה; עיתונאים בכירים ודיפלומטים. התצרף שיוצרים סיפוריהם חושף סודות מדיניים כמו תכניות המגרה של סאדאת, אופן תכנון ההטעיה של ישראל בעת התקיפה, היחס להסכם השלום עם ישראל וגם ההפיכה שעומדת להתרחש כעבור מספר ימים במצרים ולהביא לסיום השלטון של האחים המוסלמים. לטענת המרואיינים – גם הפיכה זו קשורה ישירות לדור מלחמת אוקטובר, שלוחם עד היום על כבודה ועוצמתה של מצרים.

יעל לביא, ביתם של הזמר אריק לביא והשחקנית שושיק שני, עיתונאית לשעבר בabc וSky News שדיווחה מאזורי מלחמה בכל העולם כמו אפגניסטן ועיראק בימי תפיסתו של סדאם חוסיין, נשלחת מטעם "רשת"  למצרים בתקופה הכי סוערת, כשבוע לפני פרוץ המהומות. לביא מנסה להבין כיצד ייתכן שהמצרים טוענים שניצחו במלחמה ההיא, כשעובדתית, ישראל היא זו שהביסה את מצרים. כך הסרט מגלה סיפור מרתק שטרם נשמע בישראל על הזווית המצרית ביחס למלחמת יום הכיפורים, השלום עם ישראל ורוחות המהפכה בהווה במצרים.
 

האם ניצחנו? 40 שנה למלחמת יום כיפור. יום חמישי ה-12.9, בשעה 21:00, ב"רשת"

סרטה של יעל לביא בהפקת ארצה הפקות

במאית: יעל לביא

עורכת ראשית: אדוה בלזם

עריכה: עודד טורי


הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת