פיקוד העורף התרעה במרחב

להשקיע בעובדים או בפרסום?

מה עדיף? השקעה בפרסום שתוביל להגדלה בהכנסות או עובדים שיחזקו את העסק

מערכת רשת 01/07/12 12:23בעולם העסקים של היום, בו התחרות לעיתים יכולה להיות אכזרית וקשה מנשוא, יש שני אלמנטים חשובים במיוחד. הראשון הוא עובדי העסק והשני הוא הפרסום שלו. נכון, אין ספק כי מוצרים איכותיים או שירותים משובחים הם אבני היסוד של כל עסק. עם זאת, המוצרים או השירותים השונים יכולים לשכב על המדפים ולהעלות אבק אם אין אף אחד שיודע על קיומם.

לכן, לאחר האיזון המיוחל בחיי העסק המתחיל או בהכנסות ורווחי העסק הוותיק, בעל העסק לרוב נתקל בדילמה הבאה: האם להשקיע בפרסום רב יותר או להשקיע דווקא בעובדים חרוצים? ההחלטה בעניין זה אינה פשוטה כלל.
מצד אחד: השקעה בפרסום תוביל להגדלה בהכנסות
פרסום טוב יכול לתרום באופן משמעותי לרווחי העסק, להעצים את קהל הלקוחות ולהגדיל את מבחר הלקוחות הפוטנציאליים. ניתן לעשות זאת בדרכים שונות, החל מפרסום במדיה המודפסת והמקוונת ועד לפרסום חוצות על גבי שלטים ברחובות העיר או בצמתים סואנים.
בצורה זו, ניתן לחשוף את המוצרים והשירותים השונים לאנשים רבים בבת אחת, דבר שיגרום להם להסתקרן ולדרוש את המוצרים, להיכנס אל העסק ולרכוש את המוצר המשובח. פרסום יעיל יכול להפוך בית עסק קטן למעצמה כלכלית מסועפת.
מצד שני: השקעה בעובדים תסייע בחיזוק העסק
כאשר בעל עסק משקיע בעובדים שלו ומתעל חלק מהתקציב למטרות אלו, הוא מוכיח להם כי הוא מעריך את העבודה הרבה שהם עושים. בכך, העובד מרגיש כי הוא מתוגמל בדרכים נוספות מלבד בעת המשכורת החודשית המגיעה לו. דבר זה יכול לגרום לעובד להיות חרוץ ואפקטיבי יותר, ובכך בעצם להגדיל את הכנסות העסק.
ישנן דרכים רבות להראות לעובדים כי הם חשובים ומוערכים. ניתן לעשות זאת באמצעות בניית חדר אוכל מצויד עם אוכל ומשקאות טובים. ניתן להשקיע בעובדים גם באמצעות ימי גיבוש ופעילויות מעבר לשעות העבודה. לא רק שהעובד ירגיש מוערך יותר בצורה זו, אלא שהצוות כולו יהפוך למגובש יותר, עם מוראל גבוה ומוטיבציה. רווחי העסק יושפעו בהתאם.
אז בשורה התחתונה – מה עדיף?
מאחר וכל עסק שונה ממשנהו, יש לבחון כל נושא לגופו. לאחר בחינה מדוקדקת של התקציב השנתי, ולאחר בחינת אלמנטים שונים אחרים הדורשים טיפול, ניתן לראות האם כדאי להשקיע יותר בפרסום או שעדיף להשקיע בעובדים.
אין ספק כי המצב האידיאלי הוא שילוב בין השניים: לחלק את התקציב כך שחלק ממנו יושקע בפרסום יעיל וחלק ממנו יושקע בעובדים ובפעילויות עבורם. אולם, מרבית העסקים, בייחוד אלו בתחילת הדרך, מתקשים להשאיר את הראש מעל המים כשהם משקיעים בשני האפיקים הללו בו זמנית.
על כן, כל בעל עסק יכול לענות על השאלה 'מה עדיף יותר', באופנים שונים. מומלץ להסתייע באנשי מקצוע או במנהלי המחלקות השונות שיוכלו לתת תשובה ברורה יותר אודות השאלה הזו, בהתאמה לבית העסק הנבחן. כך או כך, זכרו כי גם אם תעדיפו להשקיע בתחום אחד, תוכלו להשקיע בתחום השני בשנה הבאה.
 
 

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת