פיקוד העורף התרעה במרחב

התאמת הפרסום לקהל היעד

פרסום ממוקד הוא בסופו של דבר הפרסום היעיל ביותר

מערכת רשת 01/07/12 09:21כל איש עסקים, הן מתחיל והן וותיק, יכול להעיד בפה מלא כי אחד הדברים החשובים ביותר לכל עסק הוא הפרסום שלו. אין זה משנה אם יש לכם את המוצרים הטובים ביותר, כאלו שאין לאף אחד אחר, או שאתם מעניקים שירותים שלא נראו בעבר, כאלו העונים בדיוק על צורכי הלקוחות - העיקר שהציבור יידע על קיומם.

ישנן דרכים רבות לפרסם את המוצרים או השירותים. דרכים אלו כוללות בין היתר פרסום בעיתונות הארצית והמקומית, שלטי חוצות בתחנות אוטובוסים ובאיי תנועה, פרסומות בטלוויזיה, שידור ג'ינגלים ברדיו או הטמעת באנרים באתרי אינטרנט. עם זאת, פרסום אפקטיבי יותר הינו כזה המותאם אל קהל היעד.
חשיבות ההתאמה לקהל היעד
פרסום ממוקד הוא בסופו של דבר הפרסום היעיל ביותר. כמובן שניתן היה להרחיב את הפרסום ולפרסם באופן מקיף וגורף בכל המדיה השונות. עם זאת, בפועל, התוצאה לא תוביל להכנסות, אלא דווקא להוצאות רבות יותר ממה שבית העסק יכול לעמוד בהן. יתר על כן, פרסום מוצרים מסוימים לקהל יעד שאינו מתאים, לא רק שלא יהיה אפקטיבי, אלא עלול לגרוע ולהזיק למוניטין העסק.
ניתן לדמות זאת לבחירת קייטרינג חלבי באירוע של שוחרי בשר. סביר להניח שלא רק שהם לא יאכלו את האוכל המוצע להם, הם גם יכעסו על המוצרים והמארגנים, ויפיצו את הבשורה הלאה. בצורה זו, לא מימשתם את המטרה שביקשתם להשיג וגם הזקתם לשם העסק אותו אתם מבקשים לבנות.
כיצד למקד קהל יעד?
אחד השלבים הראשונים בהתאמת הפרסום הוא הגדרת קהל היעד של בית העסק. שלב זה נעשה בדרך כלל בשלבי הבנייה ההתחלתיים של כל עסק, עוד במהלך ניסוח התוכנית העסקית. הגדרת קהל היעד תכלול בחינה של אלמנטים שונים כגון גיל, מגדר, מקצוע, מגורים ועוד, הקשורים לקהל זה.
קהל מצומצם וממוקד יותר הוא טוב הרבה יותר, מאחר וכך ניתן לבחון באופן יעיל וברור אלו צרכים נדרשים לקהל יעד זה. באופן דומה, ניתן לדעת כיצד לפרסם עבורו, באיזה שפה ובאיזה אמצעים. מוטב להיעזר באנשי מקצוע ויועצים המתמחים במיקוד קהל יעד.
דוגמאות להתאמת פרסום לקהל יעד
דרך טובה למיקוד והתאמת פרסום היא באמצעות בחינה של קמפיינים פרסומיים בעבר. ניתן לעשות זאת באופן עצמאי או באמצעות אנשי פרסום המתמחים ובקיאים בתחום. דוגמאות טובות ניתן למצוא בקמפיין הפרסומי של חברת פוקס או בחברת RC קולה. פוקס הטיבה לבחור את יעל בר זוהר כפרזנטורית, ולשלב אותה בפרסומות המדברות אל הקהל הצעיר.
באופן דומה, חברת RC קולה הטיבה ליצור קמפיינים שונים עבור כל קהל יעד. לדוגמא, עבור הקהל החרדי הם בחרו לפרסם על גבי לוחות המודעות כרזות המציינות את טיבו של המשקה לשמח לב אנוש, דבר שיכול לגרום לכל אירוע חגיגי להיות משמח במיוחד. והמסקנה ברורה: באמצעות התאמת הפרסום לקהל היעד שלכם, תוכלו לייעל את הפרסום, להגדיל את קהל הלקוחות ולהעצים את הרווחים העתידיים. 
 

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת