פיקוד העורף התרעה במרחב

האם הטלוויזיה היא היועץ החדש?

הטלוויזיה הישראלית התחילה לעזור לצופה כמעט בכל הנושאים, האם זה טוב?

מערכת רשת 01/07/12 07:56בשנים האחרונות, ניתן לראות תוכניות רבות בטלוויזיה המבקשות לסייע לקהל הצופים. תוכניות רבות, בארץ ובחו";ל, הכוללות בין היתר את ד";ר פיל, אופרה, משפחה חורגת, סופר נני, להציל את הנישואין ועוד, מציגות מקרים אמיתיים ומסייעות בפתרונם מול המצלמות.

הטלוויזיה הישראלית התחילה לעזור לצופה הממוצע גם בכל הנוגע אל ייעוץ עסקי, איך להקטין את המינוס המשפחתי, איך להישאר ביחד, איך לגדל את הילדים ואפילו איך להכין את העוגה הטעימה ביותר בלי להתאמץ. אך האם זה באמת טוב?
מדורת השבט החדשה
עוד מימיה הראשונים של הטלוויזיה, רבים התייחסו אליה כאל מדורת השבט החדשה, שסביבה מתאגדים בני הבית. אם בתחילה היא הציגה תכנים דרמטיים ומזויפים, גם אם שובי לב, כיום היא מציגה תכנים המתבססים על ערך מוסף.
הטלוויזיה החדשה מבקשת לעזור לצופה הממוצע בחייו האמיתיים ולהעניק לו כלים חשובים לשפר את חייו, בין אם מדובר בהתנהלות הכספית ובין אם מדובר בהתנהלות הזוגית והמשפחתית. עקב כך, רבים מצדדים בהתפתחות החיובית של הטלוויזיה.
צרת רבים, חצי נחמה
יתרון נוסף בהתפתחות החדשה של תכני הטלוויזיה היא שבכך הצופה מרגיש שהוא לא לבד. אם בעבר, בעל מסוים חש שהוא אינו מצליח להציל את הנישואים שלו, הטלוויזיה מציעה לו דרכים לשפר אותם או להחליט לסגור את הבסטה ולהתגרש.
בצורה דומה, הורים צעירים יכולים להתנחם בעובדה שלא רק הם לא מצליחים להרדים את הילדון או שלא רק הילדה שלהם מסרבת לאכול. גם המשפחה הממוצעת מרגישה שלא רק היא לא מצליחה להתמודד עם התקציב החודשי. הכל הופך להיות נחלת הכלל והדברים הופכים לפשוטים הרבה יותר להתמודדות.
לקבל השראה אבל לבקש ייעוץ חיצוני
עם כל היתרונות של ההתפתחות העכשווית, יש לזכור כי הטלוויזיה עדיין מבוססת על תסריטים. גם אם תוכניות הריאליטי השונות ותוכניות הייעוץ המגוונות נראות אמיתיות למדי, בפועל הן מבוססות על תסריט וישנו במאי המכוון את הכול וקובע את סדר הצילומים.
על כן, על הצופה לזכור כי אמנם התכנים השונים מבוססים על מקרים אמיתיים אבל עדיין מבקשים ליצור מתח, דרמה וקתרזיס בלבו. בשל כך, הם בנויים על תסריט כתוב מראש, הנע בין הצגת המקרה, לבין המשבר והפתרון.
אם כך, כדאי לקבל השראה מהמקרים המתוארים בתוכניות ולהיעזר בכלים המוצעים בהן אולם, אין לבסס את הטיפול המשפחתי או הזוגי בדיוק על פי מה שנראה בטלוויזיה. בכל הנוגע לייעוץ משפחתי, עסקי או זוגי, מוטב להיעזר באנשי מקצוע 'אמיתיים', שמלווים אתכם יד ביד לאורך כל הדרך. על אחת כמה וכמה אם מדובר בטיפול בילדים.
לא קשה לקבוע שהטלוויזיה החדשה של היום בהחלט מסייעת לצופה הממוצע לשפר את חייו ומעניקה לו כלים משמעותיים להתמודדות עם בעיות רבות. עם זאת, מוטב לזכור כי גם אם כדאי לקבל השראה מהמקרים המוצגים בתוכניות השונות, אין זה אומר שיש להיעזר רק בטלוויזיה אלא לפנות גם לגורמים מקצועיים חיצוניים.
 

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת