פיקוד העורף התרעה במרחב

האם החיים נראים יותר טוב ב-TV?

פרסומות מציגות מוצרים באופן מרהיב, אך האם הן מזויפות ומוכרות שקרים?

מערכת רשת 01/07/12 07:49עוד מראשית התפתחותה, הטלוויזיה ספגה ביקורות רבות. העיקרית שביניהן הייתה כי היא מציגה את החיים באופן מזויף, ועל כן כל מה שאינו נתפס כבדיוני באופן מוחלט, הוא לא אמין ואין לסמוך עליו. בבסיס טענה זו, עולה הסברה כי כל דבר שקשור באופן ישיר לסדרות טלוויזיה (שידוע לכל שאינן אמיתיות), וכולל בין היתר פרסומות למיניהן, אינו מהימן.

עם השנים, פרסומאים ואנשי עסקים רבים ביקשו להפריך את הטענה הזו. הם טענו כי אמנם פרסומות למיניהן מציגות את המוצרים השונים באופן מרהיב ושנון, אך אין זה אומר כי הן מזויפות ומוכרות שקרים לקהל הרחב. במאמר זה ננסה לבחון את הסברה תוך התמקדות באחד האירועים השגרתיים אך הקשים בזוגיות – הגירושין.
בחינת הגירושין בטלוויזיה
רבים זוכרים את הסרט ";קרמר נגד קרמר"; בכיכובם של מייקל דאגלאס וקתרין טרנר, המספר על זוג שמחליט להתגרש. תוך כדי חלוקת הרכוש, הם נקלעים לתוך ריב מתעצם, עד לכדי הריסת כל הרכוש. אין ספק כי מדובר בהקצנה קומית ומכוונת של מקרים מהמציאות, אולם מאז הוטמעה הטענה שהמסך הגדול לא מראה את הגירושין בצורה טובה.
עם זאת, במסך הקטן הדברים נראים קצת אחרת. לא רק בגלל גודל המסך, אלא גם בגלל העובדה כי מרבים להראות את המציאות כפי שהיא, על כל רבדיה. תסריטאי ידוע אמר פעם כי תכנית הטלוויזיה הטובה ביותר מבוססת על מקרים אמיתיים. סברה זו בהחלט נכונה, ומכיחה כי באופן דומה, גם הפרסומות מבוססות על המציאות. 
הגירושין בסדרות סיטקום
בשנותיה הראשונות של הטלוויזיה, כמו בחיי השגרה אז, לא היה זה נהוג שזוג נשוי יתגרש, גם אם הוא לא מפסיק לריב. זוגות טלוויזיוניים רבים, כמו אדית וארצ'י בנקר או פג ואל באנדי, נשארו ביחד גם אם היו מחלוקות רבות ביניהם. עם הזמן, מאחר וזה נעשה שכיח יותר במציאות, נראו בטלוויזיה גם זוגות מתגרשים.
במקביל, גם הטלוויזיה הישראלית הראתה את יחס הציבור אל גירושין. אם בשנים הראשונות דבר זה נראה נדיר ובלתי מתקבל על הדעת, דבר שהתבטא בסדרות כמו ";חדווה ושמוליק"; שנשארו ביחד, כיום זה דבר שגרתי למדי. לדוגמא, בתוכנית ";החיים זה לא הכול";, הצופים מלווים את גדי ודפנה מזוגיות עם ילדה לגירושין וההתמודדות עם המזונות.
סדרות דרמה וגירושין
גם בסדרות הדרמה, ניכרת ההתפתחות ביחס אל הגירושין. בסדרות כמו בוורלי הילס 90210, אחדים מהורי הגיבורים הצעירים התגרשו במהלך הסדרה. אפילו בסדרות הנמצאות על הגבול בין דרמה לקומדיה, כמו ";חברים";, התייחסו לנושא הגירושין.
גם סדרות דרמה ישראליות הראו כי הגירושין הם תופעה מוכרת בנוף הישראלי. בסדרה ";שבתות וחגים"; לדוגמא, הראו שני זוגות, כאשר הראשון החל את הסדרה כזוג גרוש, והשני התגרש במהלך הסדרה. יחסי הזוג השני ידעו עליות ומורדות, גם בתוך ריבים ומחלוקות, עד להתפייסות והבנה שיש להמשיך את החיים. לכן, אפשר בהחלט לקבוע כי הטלוויזיה בסך הכל מייצגת את הנושא כפי שהוא במציאות, וכך גם הפרסומות למיניהן.
 
 

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת