פיקוד העורף התרעה במרחב

בניית תוכנית שיווק לעסק

אלמנטים מהותיים בבניית תוכנית שיווק לעסק

מערכת רשת 01/07/12 07:43ישנה אמרה ידועה לפיה ";רומא לא נבנתה ביום אחד";. אמרה זו תקפה לכל תחומי החיים, ובייחוד בנוגע לתחום העסקי. כאשר יזם צעיר או בעל עסק מבקשים לבנות ולהעצים את העסק, הם נאלצים להתאזר בסבלנות. עסק איכותי, בעל מוניטין ושם, הינו דבר שלוקח זמן והשקעה, ואינו נבנה ביום אחד.

בכדי לבסס את העסק על אבני יסוד יציבות יותר, ולאפשר לו להתעצם במהרה, יש לבנות תוכנית שיווק מסועפת. כמו תוכנית עסקית, הנבנית בשלבים הראשונים של העסק, גם תוכנית שיווק טובה יש לבנות בשלבים אלו.
מהי תוכנית שיווק?
תוכנית שיווק הנה תוכנית המפרטת את האלמנטים והמרכיבים המסייעים בפרסום העסק. היא בוחנת את המוצרים והשירותים השונים המוצעים על ידי העסק ובונה סדרי עדיפויות מביניהם ליצירת מוצרי הדגל. מוצרים אלו ייצגו את בית העסק בפרסומים השונים וימשכו לקוחות פוטנציאליים.
לאחר סדרי העדיפויות, יש לבחון אלו מטרות העסק מבקש לממש. האם בעל העסק רוצה להגדיל את קהל הלקוחות או להציע את המוצרים גם לקהלי יעד אחרים? האם יש להקדיש את התקציב לעובדים או שדבר זה סובל דיחוי ומוטב להקדיש אותו לאמצעים פרסומיים?
בעת בניית תוכנית השיווק יש לבחון גם את תקציב הפרסום העומד לרשות העסק. תקציב זה הינו נתח קטן יותר מתקציב העסק הכללי, ומיועד לצורכי פרסום ושיווק למיניהם. בחינה זו תסייע להחליט אילו אמצעי שיווק הם הטובים ביותר עבור העסק ובאילו מדיות כדאי לפרסם את המוצרים.
בחירת המדיה המועדפת
ישנן דרכים רבות לשווק את העסק. שיטת שיווק ישיר, לדוגמא, כוללת הדפסת פליירים ושליחתם אל קהל הלקוחות הקיים. בדומה, ניתן לחלק אותם באופן ישיר בתיבות הדואר באזורי חלוקה שונים, ובכך להגדיל את קהל הלקוחות.
ניתן אף להיעזר בפרסומות שונות, החל מפרסומות מודפסות בעיתונות, דרך תשדירי פרסום ברדיו ובטלוויזיה ועד לפרסומות באתרי אינטרנט. כל זאת, בהתאם לתקציב העומד לרשותכם. כמו בחינת המטרות, יש לבחון באופן שקול את האמצעים העומדים לרשותכם ולראות מהם הכלים שיעצימו את העסק ואילו כלים עלולים להזיק לו.
סיוע של אנשי מקצוע
וכמו שרומא לא נבנתה ביום אחד, אין ספק שהיא לא נבנתה לבד. בדומה, גם העסק אינו יכול להתבסס על אדם אחד בלבד. כמו שיש להיעזר בעובדים איכותיים, מוטב להיעזר גם באנשי מקצוע מנוסים.
כך, תוכלו להיעזר באנשי פרסום או יועצים שיווקיים שיסתכלו בעין אובייקטיבית על התנהלות העסק וידעו להגיד לכם כיצד ניתן לשפר את התוכנית השיווקית שלו. בדרך זו תוכלו להעצים אותו משמעותית ולהוביל לרווחים משמעותיים.
אם כן, באמצעות תוכנית שיווקית יעילה ניתן לבסס את העסק, להעצים אותו וליצור לו מוניטין שיישאר לאורך זמן. כל עוד תשכילו לשמור על סבלנות, להשקיע בעיקר ולא בטפל ולהיעזר בגורמים חיצוניים, העסק שלכם יגדל, ישגשג ויאפיל על המתחרים.

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת