פיקוד העורף התרעה במרחב

המחאה החברתית שנה אחרי

מהם ההישגים של המחאה החברתית החוגגת בימים אלה שנה

מערכת רשת 01/07/12 07:10שנה אחרי המחאה החברתית הגדולה, שהחלה בשדרות רוטשילד בתל אביב והתפשטה לכל רחבי הארץ, עוסקים רבים בשאלה מה היו הישגי המאבק, והאם המאבק הצליח או נכשל?

מעמד הביניים, הנאנק מעומס התשלומים הרבים: תשלומי המשכנתא המעיקים, מחירי הרכב ומחירי ביטוח רכב, מחירי הדלק, מחירי מוצרי המזון ועוד ועוד, שואל את עצמו האם אלו ההישגים עליהם חלם כשצעד עם המפגינים אל הפגנת הענק בכיכר?
הישגי המאבק שנה אחרי
בימים האחרונים ניסו מארגני המאבק החברתי לעורר את המאבק מחדש. הם ארגנו הפגנה ותכננו להקים את מאהל המחאה בשדרות רוטשילד בשנית. אלא שהקמת המאהל נתקלה במחסום משטרתי, ואל ההפגנה הגיעו מעטים. יש הטוענים כי הסיבה לכך שהמאבק אינו מצליח להתרומם מחדש, כרוכה בהישגים המעטים שהושגו בסופו של דבר.
כחלק מהישגי המאבק ניתן למנות את החלתו של חוק חינוך חינם המבטיח חינוך חינם לילדים מגיל 3. המשמעות היא, כי גנים שעלו עד כה כ 800 ₪ לחודש, יינתנו חינם, חיסכון משמעותי להורים. כמו כן הורים לילדים מתחת לגיל 3 יקבלו הטבות מס, כמו גם בני מעמד הביניים, המרוויחים בין 8660-40000 ₪ ברוטו בחודש, יקבלו הקלות מס מסוימות.
הישגי המאבק בתחום הצרכנות
בתחום הצרכנות לא רשם המאבק הישגים גדולים. ההישג הגדול בתחום זה הוא בתחום הטלפונים הסלולאריים, אשר התקווה היא כי בשוק זה תחול מהפכה בתחום המחירים. אולם בתחומים אחרים, כגון תחום הדיור (אשר עקב יוקר מחיריו החלה בכלל המחאה), תחום הביטוח (ביטוח דירה, ביטוח רכב, ביטוח בריאות), תחום המזון, תחום המוצרים המיובאים כמו מכוניות לא חלו כמעט שינויים המבטיחים הקלות לבני מעמד הביניים.
בתחום הצרכנות יש כוח לצרכנים
אחד הלקחים החשובים שלמד הציבור מן המאבק על מחיר הקוטג' הוא כוח השוק של הצרכנים. מומלץ כי דווקא בתחום זה, לא יחכה הציבור לסיוע מצד השלטונות או להישגים של מאבקים חברתיים גדולים, אלא ייקח את העניינים לידיים וינצל את כוחו הצרכני להורדת מחירים.
למשל בתחום של ביטוח רכב יכול הצרכן להשפיע על מחיר הביטוח שהוא קונה. חשוב שהצרכן יזכור כי בתחום ביטוח רכב, כמו בכל תחום צרכני אחר, חברת הביטוח צריכה אותו לא פחות ממה שהוא צריך אותה, ולכן יש לו יכולת מיקוח. מומלץ כי לפני רכישת ביטוח רכב , יערוך הלקוח סקר שוק בין חברות ביטוח רכב שונות. מומלץ לקבל הצעות מחיר מכל חברה ולבדוק מה כולל כל ביטוח רכב כזה, איזה כיסוי הוא נותן, מה גובה ההחזרים, וכדומה.
לאחר מכן צריך לזכור שעל המחיר המוצע אפשר להתמקח. להציג בפני חברת ביטוח רכב מסוימת את הצעת המחיר שקיבלתם מחברה אחרת ולשאול אם הם יכולים להציע עסקה טובה יותר. בסופו של דבר, הצרכן הוא זה שמחליט מהי העסקה הטובה ביותר עבורו.
המקרה לדוגמה של ביטוח רכב מראה כי אסור לנו, ציבור הצרכנים, לקבל את המחירים אשר דורשות מאיתנו חברות שונות או נותני שירות שונים, כגזירה משמים. היצרנים ונותני השירותים התרגלו לכך שהצרכנים ממושמעים ומשלמים כל מחיר שהם נדרשים לשלם. על הצרכנים לעמוד על שלהם, לא להסכים לשלם מחירים מופקעים, להתמקח על המחיר עד שישיגו את המחיר המשתלם ביותר.
מאבק חברתי ומאבק צרכני הם שני הצדדים של אותו מטבע
המאבק החברתי של קיץ 2011 התמקד בעיקר בהפעלת לחץ על הממשלה לחקיקת חוקים אשר יקלו על מעמד הביניים מבחינת עול המסים וההוצאות היום יומיות. אולם חשוב שמאבק זה לא יפעל רק בכיוון שבו הציבור פאסיבי ומצפה לממשלה שתפעל עבורו, אלא לנקיטת צעדים אקטיביים שבהם הציבור אומר אמירה ברורה ומשפיע באמצעות כוח הקניה שלו.
אם הציבור יסרב לשלם מחירים מופקעים, וישלב ידיים כאיש אחד, כאשר גם אנשים שאינם זקוקים להורדת המחיר ישתתפו במאבק כחלק מאחריות חברתית, יהיה סיכוי להורדת המחירים ולהבאת מצב השוק לכדי איזון שתואם גם את צרכי הצרכנים.
 

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת