פיקוד העורף התרעה במרחב

תוכניות בישול –מייד אחרי הריאלטי

איך הפכו תוכניות הבישול לז'אנר פופולארי? ואיך זה קשור לפליוסופיה?

מערכת רשת 26/06/12 11:05 

אין ספק כי אחד הז'אנרים הפופולאריים ביותר בטלוויזיה ואולי הפופולארי מכולם אחרי תכניות ריאליטי הוא ז'אנר תכניות הבישול. בשנים האחרונות אנחנו עדים לפריחה מחודשת בז'אנר הזה אשר מגיע עם כמה טוויסטים. לא עוד תכנית בישול ";קלאסית"; של שף העומד מול מצלמה ומציג את מתכוניו. תכניות הבישול העכשוויות מנסות להביא גם פן אחר – אשר ייחד את תכנית הבישול מהאחרות.
הבישולוסופיה
לא מעט תכניות בישול מהעת האחרונה הן תכניות המשלבות גם פן פילוסופי או ראיון מעניין וכך הצופה נחשף דרך הבישול גם לרעיונות חדשים ומעניינים מעבר לכמויות הקמח בעוגה.
חלוץ תכניות הבישולוסופיה הוא כמובן השף אייל שני שהגיש בערוץ 8 את התוכנית ";אוכל למחשבה"; בה ארח אנשים שונים, דיבר איתם על שלל נושאים (לרוב הקשורים למשפחה וזוגיות) ואחר מכן בישל מנות בהשראת השיחות שניהל – תוך הסבר מדוע בחר דווקא במתכון הזה.
שף נוסף שנוהג לתבל את תכניות הבישול שלו עם עולם המחשבה הוא השף גיל חובב שבתכניתו ";עניין של טעם"; התארח חובב בביתם של אישיויות מפורסמות דיבר איתם על ספרים ובישל בביתם ארוחה. בנוסף – נהג חובב להכין מאכלים מתוך ספרים קלאסיים כמו למשל לימוניות מתוך הספר ";נשים קטנות"; או פסטת עלי מרווה שהופיעה בספר ";פונטנלה"; מאת מאיר שלו. גיל חובב, וזה אולי יפתיע אתכם, הגיש את 2 העונות הראשונות של הסדרה ";שום פלפל ושמן זית"; בה אירח חובב ולאחר מכן השף חיים כהן, את מיטב ידועני ארצנו לשיחה וארוחה.
בישולומדיה
בנוסף, לצד תכניות הבישולוסופיה עלו עוד תכניות שהן גם בישול וגם יותר קומיות ובידוריות כמו ";ישראל מבשלת"; (תכנית שהגיש במקור השף גורדון רמזי) שבה השף ישראל אהרוני והשחקן גיא לואל הגישו תכנית בישול בה צופי התוכנית יכלו לבשל תוך כדי צפייה – כשמרכיבי המנה וההוראות, לרוב מתכונים קלים, הופצו באתר התוכנית כמה ימים לפני והצופים יכלו להתארגן ולבשל יחד עם התוכנית.
בישואליטי
תכניות הבישול חדרו כמובן גם לתחום הריאליטי ויצרו בכך קונספט מנצח עם סדרות כמו ";מטבחי הגיהינום"; בה התחרו טבחים ובשלנים חובבים על הזכות להיות השף הבכיר במסעדה של השף עזרא קדם, וכמובן ";מאסטר שף"; הידועה בה התחרו בשלנים חובבים על תואר ה";מאסטר שף";. תכנית נוספת שעוררה עניין היא התוכנית ";שף בהפתעה"; (במקור ";שף עד הבית"; עם השף קרטיס סטון) בה השף הידוע ניר צוק פגש באופן אקראי אנשים ברחוב או בסופרמרקט והציע לבשל עבורם ארוחה בביתם.
כמובן שיש עוד לא מעט סוגי תכניות בישול כמו תכניות המתמחות בקונדיטוריה או בסוג מטבח מסוים, אבל מה שבטוח זה שהיום תכניות הבישול הן הרבה יותר מעמיקות ומעניינות מתוכניות הבישול הקלאסיות. בשביל מתכונים ובישול מנות רגילות כבר התרגלנו לפתוח ספרי בישול או לחפש מתכונים באתרי מתכונים או ביו-טיוב.
בטלוויזיה אנחנו רוצים ריגושים לצד האוכל שלנו.

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת