פיקוד העורף התרעה במרחב

תפקיד הרשתות החברתיות בעולם ההשמ

לא רק פייסבוק! פרסום משרות והתאמת מועמד למישרה ספיציפית

מערכת רשת 24/06/12 10:01 

חברות ההשמה להייטק מוצפות במועמדים המחפשים עבודה מצד אחד ומצד שני הן מקבלות דרישות אחר עובדים מיומנים מצד המעסיקים. התפקיד הבולט של חברת השמה להייטק היא יצירת שידוך מתאים בין הבקשה והצורך, בין מחפש העבודה למציע העבודה. חברת ההשמה נמצאת בתווך ועליה להתאים פרופיל מועמדים המתאימים לדרישות משרות פתוחות.
לא תמיד קל הדבר לבצע פרופיל על פי קורות חיים שחברת ההשמה קיבלה או על סמך ראיון טלפוני קצר שיועץ ההשמה ביצע עם מועמד. הרשת החברתית מאפשרת ליועץ ההשמה לבדוק מעט יותר את הרקע האישי של דורשי העבודה וכך הם יכולים ללמוד מתמונות או סטטוסים שהמועמד מפרסום בפרופיל האישי שלו לגבי אופי המועמד. כך לדוגמה מועמד שלו תמונות מאירועי חברה או מסיבות ילמד על מועמד בעל כישורים חברתיים בעוד מועמד עם מעט מאוד חברים ופרופיל שאינו חי יכול ללמד על מועמד בעל כישורים חברתיים נמוכים.
אמנם המידע עלול להטעות אך יועצי ההשמה יודעים לרוב לאבחן מספר פרמטרים אותם יוסיפו לפרופיל האישי של המועמד. מי שסיים לימודי תואר ראשוןומחפש עבודה יודע כי כדאי לבדוק לפרסם זאת במדיה החברתית ובאמצעות מעגלי החברים פנייתו מגיעה לחברים רבים.
פרסום משרות בפייסבוק
חברות ההשמה למדו מזמן מה כוחן של הרשתות החברתיות ולכן משווקות עצמן חזק באתרי המדיה החברתית מסוג פייסבוק ואחרים. באמצעות פעולות שיווק ופרסום הן מצרפות חברים חדשים וכך יכולות להגיע למספר רב של מועמדים. מידי פעם הן נוהגות לפרסם משרות פתוחות וכך יכולות להגיע למספר רב של חברים הרשומים אצליהם או להגיע למועמדים שהינם חברים של חברים.
לעתים יש לחברות ההשמה דרישה לגיוס מהיר ורב של עובדים ואתרי המדיה החברתית מהווים אמצעי מצוין להפצת משרות אלה. אפקט השיווק הויראלי בפייסבוק ואתרים אחרים הוא רב וכך בהשקעה מינימלית מגיעה המשרה אשר פורסמה על ידי חברת ההשמה למספר רב של גולשים והפניות עבור המשרה הפתוחה לא מאחרות להגיע.
התאמת מועמד למשרה
לפני כשנה התבצע מחקר בין יועצי השמה בכירים בו הם התבקשו לעקוב אחרי רשימת מועמדים ועל פי הממצאים אותם בחנו כמו פרסומי סטטוסים, רשימת חברים, מוזיקה, תמונות, תגובות ועוד הם התבקשו לדרג פרופיל של מועמדים למשרות בהייטק ומשרות אחרות. מתוצאות המחקר עולה כי יועצי ההשמה הצליחו להעריך נכונה את הפרופילים של דורשי העבודה ולהתאים אותם למשרות.
לא פלא אם כן כי המדיה החברתית מהווה כלי שימושי בידי חברות ההשמה על מנת ללמוד על המועמדים ודורשי העבודה הרשומים במאגר שלהם או פונים אליהם בעקבות פרסום מודעת דרושים. ניתן ללמוד רבות מהפרופיל האישי שלנו במדיה החברתית.
לא רק פייסבוק
חברות ההשמה לא נמצאות רק בפייסבוק. גם רשת לינקדאין המשמשת לתעסוקה היא מקום מועדף על חברות ההשמה. טוויטר, אשר קיבל מקום של כבוד (בעיקר בחוץ לארץ) מתגלה כמקום בו החברות נוהגות לפרסם על בסיס קבוע, וכעת גם גוגל פלוס, אשר החלק לתפוס תאוצה, יגלה לגולש הסקרן מגוון רחב של אפשרויות שלא בהכרח יתגלו לאנשים ברשתות חברותיות אחרות.

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת