פיקוד העורף התרעה במרחב

החשיבות של מיתוג נכון

אתר האינטרנט הוא לא "מותרות" אלא הוא הכרח ועסקים שלא יכירו בכך יעלמו

מערכת רשת 24/06/12 09:47בעשור השני של המאה העשרים ואחת, בעידן בו חדירת המימד דיגיטלי היא כבר לא רק לעולם המערבי (סין והודו הופכות למעצמות דומיננטיות אף בתחומים הטכנולוגים) אתר אינטרנט הפך חלק בלתי נפרד ממהות חברה בעולם העסקי. האתר יכול לשמש כחלון ראווה או כנקודת ממכר, או פשוט ככלי עבודה יומיומי וכממשק מול הלקוחות והספקים. למעשה אתר האינטרנט הוא לא ";מותרות"; אלא הוא הכרח ועסקים שלא יכירו בעובדות הללו יאבדו כוח ואף יעלמו במשך הזמן. אך לפני שאנחנו ניגשים לעבודת בניית אתר כדאי שנגדיר דברים מהותיים לגבי החברה ו/או המותג שלנו.

Corporate Identity ובסיס למיתוג

בשלב ראשון כדאי שנבצע דיאגנוסטיקה שתכלול: איסוף מידע ולימוד וניתוח חומרים שקשורים לתחרות מול הלקוח והמוצר. חשוב ללמוד את המוצר יתרונותיו (פונקציונאלים ואמוציונאלים), חולשותיו ואת ההזדמנויות הקרויות לפנינו. באופן כללי חשוב שנגדיר מה אפשר לומר על ה";מוצר"; ויתרונותיו ומה אפשר לומר על החברה מאחורי ה";מוצר"; וכמובן ללמוד על התחרות ולהגדיר את קהל המטרה. ההתבססות תהיה על מספר מקורות מידע וידע עיקריים כמו ראיונות עומק עם מנהלים בחברה, סיעור מוחות ומעבר וניתוח של חומרים ואתרי אינטרנט בקטגוריות דומות בעולם לרבות זיהוי טרנדים מובילים ברשת. בשלב השני נגדיר את פורמולת המותג או ה Brand story שלו: ההבטחה, הערכים ואישיות המותג. שלב זה מהותי ומטרתו לנסח מי אנחנו ומי אנחנו רוצים להיות. בשלב זה יוגדר לב המותג אשר יתאר את יסודות המותג החדש. לאחר מכן ניתן נעבור לעבודת העיצוב אשר תדגים כיצד אסטרטגיה מותגית זו יכולה לקרום עור וגידים. במסגרת זו גם יתבצע שלב בחירת ועיצוב הלוגו, ערכת ניירת עסקית (כרטיסי ביקור, נייר לוגו, מעטפות), ועוד פריטים גראפיים רבים הקשורים למותג ולפעילות השיווקית.

זהות מותגית גרפית ולאתר האינטרנט בפרט

אחרי שהגדרנו את פורמולת המותג נעבור לבניית השפה (Visual Identity). כאן יכללו הדברים הבאים:פיתוח השפה העיצובית ועקרונות השפה החזותית והטון הרטורי. תהליך קריאטיבי זה מטרתו לפתח שפה עיצובית למותג. בשלב זה נמיר את סיפור המותג וערכי המותג ממילים לתחום החזותי. שלב זה לרוב יכלול גם בחינת ובחירת שם, פיתוח שפה ויזואלית שתלווה את כלל האפליקציות של המותג כולל קודים ויזואליים: צבעוניות, פונטים, טיפוגרפיה, עיצוב לוגו ושפה צילומית. בשלב זה נפתח קונספט לאב טיפוס לאתר אינטרנט שיכלול דף בית, לובי, קטגורייה ותת קטגוריה. כאשר אנו בוחנים אתרים כדאי שנשים דגש על תמהיל נכון לאתרי אינטרנט של עסקים גדולים לדוגמא חברות ביטוח (למשל: ביטוח משכנתא), מפעילים סלולרים, חברות תקשורת, בנקים, חברות אשראי וכו' ולעומתם של עסקים קטנים ובינוניים כמו יועצים אסטרטגים, עורכי דין, רואה חשבון, סוחרים ובעלי חנויות או אפילו חברות סטארט-אפ חדשות הצצות חדשות לבקרים בשוק הישראלי. גם כאן נשתמש בשפה הגראפית שנקבעה ונעצב את האתר כך שבמבט חטוף וראשוני הלקוח או הגולש יוכל לקשר מיידית בן החברה והמותג לאתר האינטרנט. חשוב שהלוגו ימוקם במקום בולט, לרוב בראש עמוד הבית (בעברית רצוי בצד ימין ובאנגלית בשמאל) והצבעים השולטים יבחרו מארסנל הצבעים בספר המותג. ממשק המשתמש ותהליך הגלישה באתר יבנו בהתאם לזהות המותגית. לדוגמא במידה וערך הפשטות והידידותית הינו ערך עליון ב DNA של המותג נקפיד על תהליך פשוט וידידותי גם באתר. יש לזכור שהמיתוג צריך להיות מקיף ולכלול כפתורים, כותרות, פיסקאות טקסט, הודעות מערכת, טפסי רישום ועוד. במידה ונשכיל ליצור זהות מותגים כוללת שתקיף את כל הפעילות הארגונית לרבות אתר האינטרנט נוכל לצפות להצלחה.


הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת