פיקוד העורף התרעה במרחב

הקשר בין הפרעות קשב וריכוז למדיה

השימוש המרובה בטכנולוגיה הדיגיטלית עלול לגרום להפרעות קשב

מערכת רשת 11/06/12 11:11עם כל החידושים, ההמצאות והגדג'טים שמציפים אותנו מדי חודש, ומדי יום – אנחנו הופכים לתרבות של אנשים מכורים לטכנולוגיה, שמחפשת לבדר, לשרת, ליידע, לעדכן, למשוך, להפתיע ולתפוס אותנו בכל פינה.

לרוב המצב הזה אכן מצליח לשעשע ולבדר אותנו – עד שהמחשב פתאום שובק חיים, או הפלאפון נופל בכיור, ואז ברגע אחד, אנו מרגישים עד כמה אנחנו נתונים ותלויים בטכנולוגיה שמקיפה אותנו. יש מספר מומחים של בריאות הנפש שלוקחים את המצב הזה קצת יותר ברצינות מרובינו, והעלו לאחרונה את החששות שלהם במאמר אודות האפשרות שקיימת תופעה ממשית ומדאיגה של התמכרות לטכנולוגיה. בכל מקרה, הם מצביעים על כך שהשימוש המרובה בטכנולוגיה הדיגיטלית והאינטראקטיבית עלול להוביל לא רק לפגיעה ביחסים בין-אישיים, אלא גם לעליה במקרים של הפרעות קשב.
ד";ר ג'ון ראייטי, משתמש במושג הפרעת קשב וריכוז נרכשת כדי לתאר את הצורה בה טכנולוגיה משנה את מבנה המוח המודרני. הוא שם לב כי תלות בתוכניות הפשוטות ביותר כמו בדיקת איות או רשימת טלפונים בטלפון הנייד שזוכרת בשבילך את כל מספרי הטלפון שאתה צריך, מורידים מיכולת המוח לעבד פרטים.
ד";ר אבוג'הוד, מנהל המחלקה לטיפול בהפרעות של שליטה על דחפים באוניברסיטת סטנפורד, אומר כי מספר מחקרים מצביעים על קשר בין שימוש נרחב באינטרנט לבין ADHD אצל ילדים ומבוגרים שיכול לפגוע בביצועים האקדמאיים ובהתפתחות החברתית. אך הוא אומר שהאינטרנט הוא רק מרכיב אחד בתוך ההתמכרות הווירטואלית הגדולה שמתחילה לבוא לידי ביטוי בתחומים נרחבים בחיים התרבותיים שלנו.
אחת הדוגמאות היותר מצערות את אנשי האקדמיה היום, היא השינויים שטכנולוגיות כגון מסרון סמס, טוויטר ופייסבוק גורמים לשימוש היום-יומי שלנו בשפה. אנשים מתחילים לכתוב יותר ויותר כמו שהם רגילים לכתוב בצ'אטים, בפייסבוק ובשאר טכנולוגיות התקשורת האינטראקטיביות. ואז, כשסטודנט נדרש לשבת ולפתח מחשבה של כמה פסקאות, זה כבר מורגש אצלו כעומס מידע והוא לא מסוגל להתמודד עם משימה יחסית בסיסית של ארגון ידע ברמה כזו. הנטייה החוזרת היא לכתוב ולחשוב במשפטים קצרים, בלי הקפדה על כללי תחביר ואפילו חלק מהמילים מקוצרות.ד";ר אבוג'הוד רואה את זה כנסיגה ולא כהתקדמות. זה הופך לדבר כל כך נורמלי בתרבות שלנו וקשה לתפוס את הבעיה בהתהוותה.

עם כל האמור לעיל, האינטרנט והקדמה גם מהווים יתרון עצום ומספקים לנו כלים נוספים דווקא לטיפול בהפרעות קשב וריכוז. תוכנת האימון הנוירו-קוגניטיבית 'אטנגו', היא תוכנת אימון ממוחשבת לטיפול בהפרעות קשב וריכוז אשר האימון בה נעשה כולו באינטרנט. היתרון הגדול באימון באינטרנט הוא היכולת לעבוד מכל מחשב והיכולת לבצע מעקב שוטף ויעיל אחר ההתקדמות.
המהפכה הדיגיטלית אכן שיפרה יעילות ונתנה פתח לעולמות חדשים ונרחבים של מידע. עם זאת, כמה מומחים לבריאות הנפש אומרים שעדיין אין מספיק מחקר כדי לקבוע אם שימוש נרחב במחשב, באינטרנט או במשחקי וידאו זו בעיה בפני עצמה או שאלו רק סימפטומים של בעיות מוכרות אחרות.
 

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת