פיקוד העורף התרעה במרחב

ברוכים הבאים ל'עולם הזמן"

עולם שבו לאבד רגע בחיים ולאבד את החיים ברגע זה היינו הך - ביקורת על הסרט

טל בן- ציון 07/12/11 17:06המותחן העתידני של אנדרו ניקול (הבמאי של "מה קרה בגטקה?" והתסריטאי של  "המופע של טרומן") המתרחש בעתיד הלא כל כך רחוק, מציג עולם דיסטופי (ההפך מאוטופי)  שבו הביטוי "זמן זה כסף" הופך ממשי יותר מאי פעם. בעולם הזמן (In Time), על זרועו של כל אדם מוטבעות ספרות דיגיטליות בירוק זוהר המציגות את הזמן שנותר לו לחיות. שעון העצר הדיגיטלי יכול לנוע מכמה מאות שנים ועד כמה שניות. כאשר הזמן בשעון נגמר, האדם לוקה במעין שבץ ומת באופן מיידי. כך השעון מנהל את חיי האנשים כמו פצצה מתקתקת המחוברת אליהם במשך כל שנייה מחייהם.  
 

תושבי עולם הזמן, הונדסו גנטית כך שיפסיקו להתבגר בגיל 25. מגיל זה אולי לא ישתנו חיצונית אך השעון שעל ידם מתחיל לתקתק ומוקצבת להם עוד שנה אחת לחיות. מרגע זה יאלצו להרוויח זמן חיים בעבודה, הימורים, השקעות ודרכים אחרות, סימפטיות יותר או פחות,  בהן אנו מרוויחים את לחמנו בעולמנו כיום. כמו שמרווחים זמן, גם משלמים בזמן, כך כוס קפה עולה ארבע דקות, ארוחה במסעדה עולה חצי שעה, נסיעה באוטובוס עולה שעתיים וכן הלאה.
 

 

פער המעמדות שנוצר הוא קיצוני למדי. העשירים חיים באזורי יוקרה, מפקידים בבנק הזמן קפסולות המכילות עשרות ומאות שנים ולמעשה, אם פעולה אלימה לא תסכן את חייהם, הם יכולים לחיות עם מראה צעיר כבני אלמוות. העניים לעומת זאת, חיים בגטו סגור, ומיום ליום, כאשר כל שנייה נחשבת ומחסור בה יכול לסיים את חייהם לאלתר.
 

גיבור הסרט הוא וויל סאלאס (ג'סטין טימברלייק) הנמצא בתחתית שרשרת המזון. וויל גר עם אימו היפה (אוליביה ויילד, "האוס", "טרון") בדירה קטנה באזור זמן עני. כל יום וויל מרוויח בעבודה מספר שעות מינימלי המאפשרות לו לשרוד את היום שלפניו, כך הצורך במשכורת הופך לצורך קיומי באופן קיצוני. כאשר וויל מציל אדם עשיר במיוחד מכנופייה של שודדי זמן, אותו אדם שמאס בחיי הנצח שלו, מעביר לוויל את הזמן שנותרר לו ומשאיר לעצמו בדיוק חמש דקות כדי להגיע אל גשר גבוה ממנו ייפול כאשר השנייה האחרונה תחמוק מזרועו.  וויל  שהתעשר זה עתה וזכה בלמעלה ממאה ושש עשרה שנים, עובר לניו גריניץ', אזור זמן יוקרתי, שם פוגש בסילביה (אמנדה סייפריד עוצרת הנשימה), בתו של בנקאי זמן עשיר והשניים מתחילים להילחם בשיטה הכלכלית הדורסנית. 
 

מישהו אמר צדק חברתי? עולם הזמן לא נולד אל תוך חלל ריק אלא אל תוך עולם השרוי במצוקה כלכלית וחברתית בו גלי מחאה הקוראים לצדק חברתי צצים חדשות לבקרים גם ברחבי העולם וכמובן שכאן בישראל. הסרט מביע חשש מהתעצמותו של הקפיטליזם החזירי, מהווה הקצנה כלשהי של השיטה הכלכלית של ימינו ומכתיר את גיבורו כרובין הוד של עידן פוסט קפיטליסטי.
 

"עולם הזמן" מעביר מסר אנטי קפיטליסטי מובהק ויחד עם זאת ייתכן שעצם קיומו הוא פרדוקס. איך סרט העשוי בתקציב של ארבעים מליון דולר יכול לדבר על צדק חברתי ולבקר שיטה קפיטליסטית? האם סרט כזה יכול היה להיעשות מחוץ לתעשייה ההוליוודית עתירת האפקטים? האם ההפקה המושקעת חוטאת לרעיון? אני מניח שאלו נקודות למחשבה.
 

בנוסף לאג'נדה החברתית הברורה אותה הסרט מעביר, "עולם הזמן" הוא גם סרט אקשן סוחף ומותח העשוי בקפידה. הקונספט מהפכני ומתוחכם ויחד עם זאת פשוט להבנה ולא מסורבל מדי. משחקי המילים הנוצרים תחת קטגוריית  העל: זמן שווה כסף לדוגמא חנות בה כל המוצרים נמכרים ב99 שניות  והמשפטים האמביוולנטיים כגון  "אל תבזבז את הזמן שלי", "סוף סוף יש לי זמן" ו- "תן לי דקה" מבדרים למדי ובונים עולם פנטסטי מעניין. למרות השטחיות המאפיינת את הדמויות שהמניעים למעשיהם לא מוסברים דיים,  הסרטו מהנה במיוחד ומומלץ גם מבחינת הרעיון המבריק וגם מבחינת הביצוע, שאומנם "זכה" לביקורות שנויות במחלוקות אך לטעמי הצפייה בו שווה כל שנייה.
 


הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת

תגובות

הוסף תגובה
 • 1

  אחלה סרט!

  בר | 08/12/11 08:12

  באמת נהנץי מכל שנייה :-)

  הגב להתגובה זו | סגור

 • 2

  ביקורת מבריקה!

  פני ברווז | 08/12/11 11:12

 • 3

  ממש עושה חשק לראות את הסרט

  נישרי | 08/12/11 13:12

  השאלה שמעלה המבקר הנוגעת לפרדוקס בין תקציב ההפקה למטרת הסרט הינה במקומה, אולם לדעתי התשובה מצויה ביחס בין קידוש המטרה לאמצעים. במקרה זה האמצעים לא נוראים כל כך והמטרה חשובה דיה כדי להשתמש בהם להשגתה. יתרה מכך, אם רוצים לנצח במשחק, אין ברירה אלא לשחק לפי כלליו.

  הגב להתגובה זו | סגור