פיקוד העורף התרעה במרחב

רשת חברתית - אמצעי תקשורת אולטי'

האם רשתות חברתיות הפכו במידה מסויימת לאמצעי התקשורת הבין אישי המרכזי?

מערכת רשת 10/08/11 11:24תופעת הרשתות החברתיות התפתחה במהירות מסחררת בעשור האחרון, הרבה לפני שרובנו הספיק לתפוס באמת את כל המשמעויות שלה. האם באמת מצאנו את אמצעי התקשורת האולטימטיבי או שמא כל חבר ברשת עלול למצוא את עצמו חשוף להונאות, גניבת זהות או פלישה בלתי רצויה לפרטיות?

 

התשובה לשאלה הזו תלויה בשני דברים: הראשון תלוי בשיפורים שמפעילי הרשתות, ובעיקר פייסבוק, חייבים לערוך והחשוב שבהם הוא מניעת דליפת מידע אישי לרשת על ידי צד שלישי. כלומר מידע שמשתמש חשף בפני מישהו קרוב ואמין לא יוכל להיות מועבר, ולו בשוגג, לצד שלישי: יחיד או חברה, שיכולים לעשות בו שימוש בעצמם או להעביר אותו הלאה. כמובן שדרושים גם שינויים תחיקתיים כלל עולמיים בנושא, דבר שכנראה לא יקרה בקרוב.

 

החלק השני של התשובה תלוי במשתמש עצמו – איזה שימוש בדיוק הוא עושה בכלי שניתן לו. הרשת החברתית היא כלי, בדיוק כמו סכין, מכונית או מערוך. הם נוצרו כדי לעזור, אבל שימוש לא נכון בהם מביא לפגיעה במשתמש עצמו או בסביבתו. כוונתה של הרשת החברתית היא זרימה יעילה יותר של מידע מהמשתמש ואליו. מי שיידע להשתמש ברשת לחיפוש מידע שהוא צריך באמת אכן ימצא אותו. מי שיהפוך אותה למשהו אחר, לבילוי, משחק, תחביב או אובססיה יגלה מהר מאד שמה שהוא נותן זה בדיוק מה שהוא מקבל. ואכן, ניתן לזהות מגמה מסויימת של התפכחות אצל משתמשים רבים.

 

רשת חברתית היא אמצעי תקשורת מצוין, כאמור, אם יודעים להשתמש בה ואם לא לוקחים כל מידע המופץ שם כמובן מאליו. ניתן לפרסם ברשת בדיוק כמו בכל אמצעי תקשורת אחר. מנתח פלסטי יכול לפרסם בה אם הפרסום איננו פולשני או מעיק מדיי ותוך מתן אפשרות לכל אחד לקבל כל מידע רלוונטי. גם מוסד רפואי המבצע ניתוחים לתיקון דליות ברגליים או השתלת שיניים או כל טיפול אחר חייב לפרסם או לתת נגישות לכל מידע הקשור בו. הפרסום חייב להגיע לידי המשתמש אך ורק אם יזם התקשרות ולאפשר למשתמש להפסיק אותו בכל עת.

 

דבר נוסף שחשוב להבין הוא כי הרשת החברתית איננה תחליף למציאות. ילדים עדיין צריכים לשחק בחוץ, להתלכלך, להשתובב, לחזור הביתה עם בגדים קרועים מטיפוס על עצים. מבוגרים צריכים לטייל, לארח ולהתארח, לשוחח פנים אל פנים, לקרוא ספרים וכתבי עת ולא רק פוסטים ולכתוב דברים משמעותיים ולא רק תגובות שטחיות לשטויות שטחיות לא פחות. הרשת איננה תחליף למציאות אבל היא בהחלט יכולה לשפר אותה, לאפשר שמירה על קשר עם חברים מעבר לים שאחרת אפשר היה לאבד אותו בקלות.

 

הרשתות החברתיות הן, אם כן, אמצעי. מי שהופך אותן למטרה מסתכן באבדן כיוון ובניוון מחשבתי. מי שמשתמש בהן כיאות יכול להפיק מהן תועלת מרובה.
 


הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת