פיקוד העורף התרעה במרחב

התפתחות ערוצי החדשות

חדשות תמיד היו, אבל אף פעם לא היה ביקוש כה גדול להיות עם יד על הדופק

מערכת רשת 10/08/11 11:13בואו נעשה ניסוי. תפתחו אתרי חדשות שונים ברשת האינטרנט. ישראלים, אמריקאים, בינלאומיים, הכל תופס. קראו את הכותרות של האירועים האחרונים שהתרחשו. עכשיו חכו 10 דקות. סירקו בקצרה את אותם אתרים, ותגלו את המציאות של ימינו – אין רגע דל בעולם, כל הזמן יש משהו חריג שקרה.

 

אין יותר מכמה דקות רצופות בהן לא מתרחש אירוע מעניין, "אייטם חדשותי" בעגה המקצועית. אסונות טבע, פשעים חמורים, מלחמות, תאונות דרכים, החלטות ממשלתיות משמעותיות, אירועי ספורט, שייט שנגמר באסון, וכמובן, רן דנקנר נפרד מחברה שלו. העולם כמרקחה.

 

אין ספק, חדשות תמיד היו, אבל אף פעם לא היה ביקוש כה גדול מהקהל להיות עם יד על הדופק, לדעת הכל בזמן אמת. הסיבה העיקרית לשינוי היא לבטח רשת האינטרנט, שהרגילה אותנו למציאות חדשה בה כמה דקות אחרי שמתרחש אירוע, אנחנו כבר יודעים עליו. אבל השורה התחתונה היא אותה שורה תחתונה – העם רוצה חדשות, ועכשיו.

 

תחשבו על זה. מעבר לעדכוני החדשות השעתיים ברדיו, ערב החדשות היומי בערוצי הטלוויזיה מתחיל בשעה 5 עם החדשות המקדימות של הערב, ממשיך עם חדשות כלכלה, מהדורה מרכזית, חדשות בידור, ספורט, מהדורת הלילה, עוד מהדורות כלכלה, תרבות ומה לא. בין 5 בערב לחצות הלילה אפשר לצפות בחדשות כמעט בכל רגע נתון.

 

ויש כמובן גם את ערוצי החדשות. בארצות הברית הקונספט רץ כבר עשרות שנים בהצלחה, ואומרים שבעתיד הלא רחוק יעלה לשידור ערוץ חדשות כחול לבן. אמנם אמריקה קצת יותר גדולה מאיתנו ושם באמת אין דקה בלי אירוע חדשותי, אבל ההערכות והתחזיות צופות הצלחה גם לערוץ הישראלי לכשיקום.

 

קשה להסביר את התופעה הזו. מדוע לאנשים כל כך חשוב לשמוע, ורצוי גם להיות הראשונים ששומעים, על כל אירוע משמעותי שקורה? הרי בסופו של דבר, האירועים, בקווים כלליים, חוזרים על עצמם, כשרק השמות, המדינות, האנשים הם אלו שמשתנים. פסיכולוגים מקשרים את התופעה למספר אלמנטים.

 

ראשית, עניין השליטה. האדם הממוצע חש בנוח כשהוא חש כי הוא שולט בעניינים, רואה ושומע הכול. וזה לא משנה אם מדובר במידע על רעידת אדמה בסין, מבזק על השכרת יאכטה חשודה שהתגלתה כמקום מסתור למחבלים, או סתם בדיווח על תחזית מזג האוויר, ידע זה כוח, וכוח נותן שליטה.

 

שנית, הצורך בידע, בהעשרה, באתגרים קוגניטיביים. צפייה באירועי חדשות מעוררת את הצד החשיבתי וגורמת לסיפוק יצר הקיים במרבית בני האדם.

 

עניין נוסף שצפייה בחדשות מספק הוא נושאים לשיחה. אנשים צופים באירועים חדשותיים ונהנים לשוחח ולנתח אותם עם אנשים אחרים שצפו או לא צפו באותם אירועים.

 

ומה לגבי העתיד? נדמה שהרצון להישאר מחוברים למה שקורה לא ישתנה או יקטן בעתיד הנראה לעין. אדרבא, נדמה שהוא רק ימשיך ויגדל. אז חבל על המאמצים לנסות להילחם בתופעה. פשוט תתרווחו על הספה, ותשמחו שלפחות הצרות הגדולות קורות אצל אחרים.
 


הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת