פיקוד העורף התרעה במרחב

טיפול יעיל באסטמה - חדרי מלח

שיטת טיפול זו, שמקורה באוקראינה, מתבססת על נשימת מלח בחדר עם כ15 טון מלח

מערכת רשת 10/08/11 11:09 

בעיות נשימה הן מהבעיות הבריאותיות הנפוצות ביותר: למעלה מעשרה אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מבעיות נשימה, כשבקרב ילדים שיעור התחלואה מגיע אף ל-40 אחוזים. דרכי הטיפול המסורתיות אמנם עושות את שלהן נאמנה כבר שנים רבות, אולם יותר ויותר חולים מתמכרים לטרנד החדש לטיפול אלטרנטיבי בבעיות הנשימה - שיטת חדרי המלח.
אין כמעט אדם בישראל שטרם שמע על שיטה זו, יזמים זריזים הריחו את הפוטנציאל הכלכלי האדיר הטמון במיזם, וכיום כמעט ואין עיר שאין בה חדר מלח. למרות שטרם ניתנה הוכחה רפואית ליעילותם של חדרי המלח ומשרד הבריאות טרם הכיר בשיטה כרפואית - רבים בוחרים לזנוח את התרופות המסורתיות ולהירגע בחדרים המלוחים. אז כיצד למעשה הפכו חדרי המלח לכה פופולאריים? ומה עומד מאחורי שיטת הריפוי האלטרנטיבית?
מה זה בעצם חדר מלח?
שיטת טיפול זו, שמקורה באוקראינה, מתבססת על "נשימת מלח". חדר מלח מכיל כ15- טון לבני מלח, ושוררת בו לחות הדומה לזו המופקת במכרות המלח המקוריים או במערות המלח באירופה. נשימת המלח גורמת, לדברי היזמים, לשחרור נוזלים וליחה מדופן הריאה ועד העומק הדיאסטולי שלה. רמת המליחות הגבוהה מאפשרת לרסס של נתרן כלוריד לחדור ולנקות את מערכת הנשימה, ובכך להקל על סבלם של חולי האסטמה.
אז מדוע השיטה אינה מוכרת עדיין ע"י משרד הבריאות
רופאים מומחים עודם נמנעים מלהמליץ על חדרי מלח כשיטה טיפולית מאחר שאין עדיין הוכחה מדעית ברת קיימא לאפקטיביות שלו. לשיטתם, נשימת מלח כשלעצמה אמנם מועילה למערכת הנשימה, אולם מלח בתנאי טמפרטורת החדר אינו מתאדה באופן מספק, כך שהאוויר אותו אנו נושמים בחדר המלח הנו למעשה אוויר רגיל. מאחר שטרם הוכחה יעילותם הרפואית של חדרי המלח, משרד הבריאות אינו מכיר בהם כקליניקות טיפוליות, ובהתאמה אינו עורך פיקוח על הנעשה בין כתליהם.
סיפור הצלחה
למרות שמשרד הבריאות אינו מכיר בהם והרופאים המומחים נמנעים מלהמליץ על טיפול נשימת המלח, תעשיית חדרי המלח בישראל פורחת, וחדרי מלח צצים בכל עיר בישראל כפטריות אחרי הגשם. זאת, הודות לפרויקט השיווקי האדיר העומד מאחורי התעשייה, למוצאה האירופאי של השיטה וכן לסיפורי ההצלחה בהם מתהדרים היזמים. המפרסמים משווקים את שיטת הטיפול "כמרגוע לכל החושים, וכחוויה שלאחריה ניתן לצאת מלאי אנרגיה ומרץ להתמודדות עם מכאובי השגרה". את המחסור בגושפנקא רפואית, מסבירים המפרסמים באמירה, כי הרופאים עודם מקובעים בשיטות הישנות של טיפול בסטרואידים ואינם פתוחים לשיטות טבעיות ונטולות כימיקלים.
לסיכום, קשה שלא להודות כי מדובר בפרויקט שיווקי מבריק, אשר סחף בקלות רבבות לקליניקות הפזורות בכל רחבי הארץ. קיים עיסוק תקשורתי כה נרחב בסוגיה, וכה רבים הסיפורים על הניסים והנפלאות המתחוללים בין כתלי החדרים המלוחים - כך שלמרות המחסור באסמכתא רשמית של משרד הבריאות - אנשים מוסיפים להתמכר לטיפול הפלאי והמרגיע הזה.

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת