שישה טיפים להתמודדות עם סטרס

ד"ר שחר לב-ארי עם עצות יעילות להתמודדות עצמאית

  • שתפו את החברים -
אמש שודר תחקיר על נזקי המחלה השקטה המודרנית: סטרס. כולנו חווים מצבי לחץ על בסיס יומיומי מתוקף המציאות, אבל מה ההבדל בין לחץ סביר לחרדה של ממש, וכיצד מתמודדים כאן ועכשיו?

לאחר הסרט, אירחנו בראיון לייב בדף הפייסבוק של רשת את ד"ר שחר לב-ארי, שענה על השאלות שלכם בשידור חי ונתן טיפים מקצועיים וחכמים להתמודדות עצמאית.

נגן וידאו
 


קיבצנו עבורכם את עיקרי הדברים:

דעו היכן אתם עומדים. אל תבלבלו לחץ יומיומי, עם מצב מתמשך של סטרס וחרדה. לחץ הוא תגובה ביולוגית, טבעית; אך הבעיה מתחילה עם הסטרס הכרוני, שעלול להשבית אותנו מכל פעילות.

להתמודד או להימנע? ישנו הבדל בין לחץ חיובי לשלילי. לחץ מתון עשוי לגרום לנו להתפתח ולצמוח; לגרום לנו לרצות להיות טובים יותר. רמות לחץ שליליות, מתמשכות, הן סימן שהגיע הזמן לשינוי. אל תתעלמו כשהגוף מאותת.

צאו לדרך. טיפ להתמודדות עם סטרס, בעיקר בסביבה מקצועית: קחו לכם זמן, ותרגלו מדיטציה. עשר עד חמש עשרה דקות יומיות של ריכוז ונשימה, יפחיתו את רמות הסטרס בגופכם פלאים למשך שעות! אם אתם לא טיפוסים של נשימות קצובות, פעילות פיזית מהירה ואינטנסיבית יותר, עובדת מצוין – כל עוד תהפכו את שיטת הרגיעה שלכם לשגרה יומיומית או לכל הפחות מספר פעמים בשבוע.

זמן מבחן. אם אתם חווים מצבי סטרס וחרדה במהלך תקופת המבחנים, ד"ר לב-ארי ממליץ על פעילות גופנית כדי להניע את הגוף, במיוחד לאחר שדגרתם על הספרים זמן רב. טיפ נוסף, הוא להקפיד על הפסקות. הן יתרמו לרמת הריכוז שלכם ויעשו רק טוב.

קחו את זה אישית. חשוב לציין שלכל אחד ואחת, טיפול שונה. כפי שאומר ד"ר לב-ארי: מטופל אחד זקוק למדיטציה, בעוד השני זקוק לריצה והשלישי למסאז'. אל תחפשו נוסחה – פתחו מודעות לגבי הדברים שעשויים להקל עליכם והתמידו בהם.

תזונה נכונה. הקשר בין סטרס לאוכל קיים ושריר: כאשר הגוף נהיה עייף, התגובה האוטומטית היא התעוררות הצורך באנרגיה. האפקט ארוך הטווח הוא מאד מזיק, שכן יתכן שנצרוך כמות אוכל וקפאין גדולה ממה שכדאי. התזונה המקומית בישראל הוכחה כאחת מהתזונות המזינות ביותר, והיא ידועה כמאריכת חיים. תיהנו מאוכל בריא, והזינו את הגוף שלכם.
 
ד"ר שחר לב-ארי הוא מנהל המרכז לרפואה משלימה-משולבת במרכז הרפואי תל-אביב, וחבר סגל בחוג לקידום הבריאות, הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב.
 
לצפייה בתחקיר המלא, לחצו כאן.
  • שתפו את החברים -

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת