זהירות קרינה: האם אנחנו הורגים את עצמנו ואת ילדינו?

היא בכל מקום אבל אנחנו לא יכולים לראותה. לאילו נזקים גורמת הקרינה? ומי עלול להיפגע ממנה?

 • שתפו את החברים -
הסיטואציה הבאה ודאי מוכרת לכם: ילדיכם שבים הביתה לאחר בית הספר, מחממים את ארוחת הצהריים במיקרו ומדברים איתכם באמצעות הסמארטפון בזמן שהם משחקים בטאבלט. מאוחר יותר, אתם מביאים את המשרד הביתה ונוברים במייל – דרך הנייד, כמובן – בזמן שהילדים על המחשב, על יד הראוטר. ומי הולך לישון עם הנייד? ובכן, מי לא?
 
סביר להניח שכך מתנהלות רוב המשפחות בישראל 2016. נדמה שהתלות שלנו בפּוֹלטי הקרינה גוברת עם כל מכשיר חדש שיוצא לשוק וכל כבל חשמלי המוחלף באלחוטי. תחקיר חדש, שישודר הערב ב-21:00 כאן ברשת, מבקש לבחון תופעה בריאותית מדאיגה שללא ספק, נבלעה בין הצורך שלנו בנוחות לבין דרישת החברה במיידיות: הרגישות לקרינה.
 
מהי בכלל קרינה ומדוע היא מזיקה? הקרינה המייננת, זו הנפלטת ממכשירי רנטגן, למשל, נחשבת למסוכנת ברמה ידועה. כלומר, כולנו יודעים שיש להיזהר ממנה. "הבעיה שלנו היא הקרינה הבלתי מייננת", מסביר לירן רז, מהנדס קרינה. "אנחנו מוקפים בקרינה בלתי מייננת: אם זה מכשירי חשמל, אם זה כל מכשיר שמשדר או קולט וגם ויי-פיי (מאנגלית: חיבור אלחוטי לאינטרנט)". הסיבה לבעייתיות שמציין רז, היא שהקרינה הבלתי מייננת מגיעה ממכשירים יומיומיים, שהזמן שהם חוסכים לנו מכסה, ברמאות מסוימת, על הנזק האמיתי והמצטבר שהם עלולים לגרום. 
 
אם אתם חווים כאבי ראש בלתי נסבלים, תחושת נימול בידיים ובפנים, והתחממות באיזור כאשר אתם משוחחים בטלפון, אפשר שאתם סובלים מרגישות לקרינה. מאחר שהמודעות לגבי המחלה עודנה נמוכה ודרכי הטיפול נמצאות עדיין בחיתוליהן, נאלצים אלה הסובלים מרגישות לערוך שינויים דראסטיים בחייהם כדי להתרחק ממקור הגירוי. בסרט, מוצג המקרה של עמיר בורשטיין, מהנדס אלקטרוניקה, שלאחר שגילה על הרגישות עבר לבית מבוצר: הקירות צבועים בצבע מבודד, המכשירים בבית חוטיים בלבד והכניסה לאלחוטי אסורה בהחלט. כביכול פתרון אידאלי, אך מה לגבי אירועים בגן הילדים של בתו, מפגשים משפחתיים או סתם בילוי בבית קפה?
 
בשנת 2012, הורה משרד החינוך להטמיע את פרויקט התקשוב בבתי הספר, המשתמש בטאבלטים ומחשבים ניידים למטרות לימודיות בכיתות – וזאת בניגוד להמלצות הרופאים המוצגות בתחקיר. הורים המתנגדים למהלך טוענים כי הוא נעשה על חשבון בריאות הילדים, ומאחר שהגורם המזיק בקרינה הבלתי מייננת טרם התגלה, יתכן שעוד מספר שנים נגלה שעשינו טעות חמורה.
 
מה ממליצים המומחים? מה עושה ילדה המגלה רגישות גבוהה לקרינה – בזמן שבית הספר שלה מלא בה? כל התשובות בתחקיר המלא.
 
"איך אנחנו הורגים את עצמנו: קרינה", הערב ב-21:00, רשת, ערוץ 2
 
נגן וידאו
 
הערב: הקרינה נמצאת בכל מקום, והיא מזיקה משחשבנו
 • שתפו את החברים -

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת

תגובות

הוסף תגובה
 • 1

  אלוהים ישמור

  פאדי | 13/04/16 10:04

  חייבים להתעורר

  הגב להתגובה זו | סגור

 • 2

  תגובה לתוכנית על הקרינה עם אברי גלעד

  נאור נאור | 13/04/16 12:04

  שלום רב, הכתבה על הקרינה של הטלפונים הסלולריים ומכשירי WIFI בהחלט עניינית אך לא מייצגת את מוקדי הקרינה לה נחשפים ילדים, הורים והתושבים. הבעיה הבריאותית היא כתוצאה מחשיפה ממושכת של קרינה שמצטברת בגוף ולא רק על בסיס של רכיב בודד כזה או אחר. אנו חשופים לקרינה בבית, מחוץ לבית, בדרכים ובמקומות בילוי וקניות. מכשירי החשמל בבתים הם מכשירים הפועלים על אנרגיה חשמלית. חלקם ממירים אנרגיה חשמלית לאור, כדוגמה נורות חשמליות, מסכי LCD ומסכי פלזמה. ישנם מכשירים הממירים אנרגיה חשמלית לחום על ידי שימוש בגופי חימום. מכשירים חשמליים הממירים אנרגיה חשמלית לתנועה על ידי שימוש במנוע חשמלי או אלקטרומגנטי, כדוגמה מקרר, מזגן, מעבד מזון וכדומה.על השפעת הטלפונים הסלולריים אפשר לומר עוד הרבה. הפגיעה המרכזית היא במוח משום שהמוח רגיש מאוד לקרינה. פגיעה בכדוריות הדם, הקרינה מקטינה את כמות הכדוריות הזורמות במחזור הדם. אנשים המדברים תכופות בטלפון הסלולרי נרשמו אצלם ערכים נמוכים בספירת הדם. איך ניתן להקטין או לבטל את הקרינה וההשפעה? יש דרכים.ניתן להתייחס לכול סוגי המכשירים ולתת להם פתרון, כדוגמה, נושא פשוט שנמצא בכל בית, חיבור מכשירי חשמל לשקעים יוצר שדה אלקטרו מגנטי. ההמלצות בנושא הם להרחיק ילידים מינימום 60 סנטימטר. קרינה אלקטרומגנטית היא אנרגיה שמוקרנת מהשדה החשמלי שניתנת למדידה. קיימת קרינה מזיקה יותר וקרינה מזיקה פחות. הקרינה המזיקה יכולה לגרום למגוון רחב של בעיות בריאותיות ותופעות לוואי, מעייפות, חרדה ואף לגידולים במוח ולמחלות כרוניות כסרטן. לכן במרבית מדינות העולם יצאו תקנים והנחיות לשמירה על מרחק בהתאם לסוגי המכשירים המחוברים לשקעים.אלו רק 2 דוגמאות, כיצד כל אחד מהמכשירים הבאים פוגע בבריאותנו? כיצד ניתן להקטין או לבטל את פגיעתם בנו? רמקולים ביתיים, מסך הטלוויזיה, מחשב, מדפסת, סורקים, צג מחשב, מחשבים ניידים, מזגנים ואף ארון החשמל. הקרינות בבית לא מסתיימות אלא מתעצמות ביציאה שלנו החוצה, האבזרים החשמליים שנמצאים במרחב האורבני, חוטי החשמל והטרנספורמטורים, אנטנות סלולר שדרכן מפעילים את מכשירי הטלפון, כל אלו יש להם שוני גדול מתוך ההקרנה האורבנית הרגילה.את ההתפתחות והקדמה לא ניתנים לעצירה, צריך להכיר במגבלות ולמנוע ולהקטין את השפעתם על חיינו. מודעות של כל אחד מאתנו, יחד עם הכרה של המשרדים השונים במדינה יגרמו להתפתחות נוספת בתעשייה כמענה לצורך הבריאותי.אני נאור נאור ממחברי הספרים "נוחות מול בריאות" השפעת כלים וחפצים על חיינו, "החיים במרחב עוין" השפעת המרחב על חיינו, לומד ובודק את השפעת סוגי הקרינות השונות על חיינו וחשוב מכל כיצד ניתן להקטין את השפעתם על בריאותנו. מידע נוסף ניתן למצוא באתר שלי naornaor.comמאחל לכולנו מודעות ושפע בריאות.נאור נאור

  הגב להתגובה זו | סגור

 • 3

  איך וציםקשר עם מומחה הקרינה ד"ר לירן רז - דחוף

  מיקי | 13/04/16 13:04

  מיל או טלפון

  הגב להתגובה זו | סגור