​המדריך להורים: כיצד להתמודד עם בריונות?

יוני צ'ונה מנכ"ל עמותת מצמיחים מספר על הדרך הטובה

 • שתפו את החברים -
אם הילדים שלי חווים אלימות על בסיס קבוע בביה"ס, מי האדם הראשון שצריך לפנות אליו?
הדבר הראשון שעלינו לעשות כהורים, הוא לפנות לילד שלנו ולשאול אותו למי הוא היה רוצה שנפנה.
יכול להיות שיש מבוגר אחראי בביה"ס, למשל המורה לספורט, כהורה אני אקח את הילד שלי איתי למורה ונתחיל משם את הטיפול. חשוב למצוא את המבוגר במסגרת שיש לו את הקשר הטוב ביותר עם הילד, כך הוא יהיה יותר רגוע.

האם יש לי דרך לעקוב אחר הפעולות ברשתות החברתיות של הילדים שלי? האם זה כדאי?
זו אכן שאלה נפוצה מאוד, מבחינת טכנולוגית יש את היכולת לעקוב אחר ההתכתבויות ב- "Whatsapp Web" של הילדים שלנו דרך מסך המחשב.
בין אם מסתכלים ובין אם לא, מה שבאמת חשוב זה לתת לידי כלים, כי אנחנו לא נעקוב אחריו לאורך זמן. החיים של הילדים עוברים עוד ועוד למישור הווירטואלי, מי שחושב שצריך לתת פיקוח על זה מפספס את הנקודה. הילד שלנו לומד לחיות בממלכה הווירטואלית לבד, חייבים ללמד אותו איך לעבוד ולהתמודד עם הילדים האחרים, כי בסופו של דבר הם יוצאים למסע וצריך לצייד אותם.

כשהילדים שלנו נסחפים אחר זרם חברתי אלים, איך אפשר להתמודד עם זה?
צריך לנהל עם הילד שיחה אמיתית וכנה, להסביר שאנחנו רוצים שהם יאמצו את הערכים שלנו.
שאנחנו יודעים שהוא משלם על זה מחיר, ולדבר איתם על זה, בסופו של דבר זה מאוד מפחיד כילד להתמודד עם המצב הזה. חשוב לא להצטרף לגל ולדבר על הפחדים והבושה. לפעמים הילד שלנו מצטרף למעגל והוא בכלל לא רוצה, הוא יודע שהמעגל הזה לא נכון ולא קל לו לצאת ממנו – חשוב להסביר את המחיר ולהרגיע אותו. 

אילו צעדים ניתן לנקוט נגד הנהלה שלא מצליחה להתמודד עם ילד אלים?
הרבה פעמים אנחנו מרגישים שההנהלה לא עושה עלום, אבל זה נכון רק בחלק קטן מהמקרים.
ההנהלה מנסה לעבוד עם ההורים של הילדים, הרי הם לא יינטשו את הילדים האלה. לא קיימים בתי ספר שאליהם נוכל "לזרוק" ילדים בעייתיים, כל ביה"ס צריך לטפל במקרה הספציפי שלו.
אם ההורים האחרים רוצים לעזור, הם יכולים לתמוך בהורים של אותו ילד תוקפן, לא לתקוף אותך כי אז הם יתבצרו בעמדת התגוננות. רצוי להקים קהילה של הורים שמדברת ללא שיפוטיות. 
 
 

יוני צ׳ונה, מנכ"ל עמותת מצמיחים, עונה לכם על כל השאלות שעלו לכם בעקבות הסרט ״איך נשמור על הילדים שלנו?״

Posted by ‎רשת‎ on Tuesday, March 29, 2016


כיצד אפשר לגרום לילד במשבר לספר?
לשאול אותו, מה אני יכול לעשות אחרת כדי שיספר לי. להסביר לילד שאם מבוגר פגע בו, אני אפעל בכל הכוח אבל אם ילד פגע בו, אני מוכן לפשרות. 
אני אוכיח לילד עד כמה אני מסוגל לעזור למצב כל עוד הוא ייתן לי את האישור לפעול.
אם הילד שלי הרביץ לילד אחר, האם זה אומר שהחינוך שלי כהורה לקוי?
הרבה הורים מייסרים את עצמם אבל בדרך כלל זו לא בעיה של חינוך. אפשר להתחיל לדבר עם החברים הכי טובים של הילד שלכם, לא להתבייש, זה לטובת הילד שלי. החברים יכולים לתת תמיכה כדי שהילד התוקפן יתרחק מהילד הקורבן. 
צריך לפנות לדמויות שהילד מעריך, כמו בני דודים גדולים, ככל שיהיו יותר מעגלי השפעה חיוביים על הילד, כך הוא יבין יותר את המסר.

כשהילד שלי מותקף בביה"ס, האם הפתרון הוא להעביר אותו כיתה או ביה"ס?
אין פתרונות קסם, לפעמים כן כדאי להעביר כיתה או ביה"ס אחרי שנה שניה של התעללות. ההורים צריכים לשאול את עצמם, האם החרם הזה הגיע בפתאומיות אחרי השתלבות חברתית או שהוא בעצם אף פעם לא השתלב חברתית. אני ממליץ לתת לילד ביטחון ואף לשלוח אותו לחוגים חברתיים שיסייעו לו בהתאם.

לסיום, צריך לעודד את הילדים שלנו שיהיו טובים לאחרים, ברגע שרוב ההורים מעודדים את הילד שלהם לתקן את המעמד החברתי שלהם, לא להצטרף לאלימות חברתית, לעזור לילדים שנפגעו בחרם, ללכת לבקר ילד חלש ולעזור לו לעבור את התקופות האלו. להיות חלק מהגיבורים השקטים בכיתה כך מתקבלת יותר רווחה נפשית. כשהילד שלך דואג לאחרים זה מוריד חרדה ודיכאון, זה גורם לו להרגיש משמעותי.


לכל שאלות נוספות, טיפים וקביעת סדנאות, נשמח לעזור באתר "מצמיחים"
 • שתפו את החברים -

הוספת תגובה

תודה שלקחת חלק בשיח, תגובתך תפורסם בהתאם לאישור המערכת

תגובות

הוסף תגובה
 • 1

  שאלה

  ל | 30/03/16 15:03

  ומה קורה במצב של חרם והצוות הניהולי והמחנכת לא מאמינים ובשלב מסויים מבקשים ממני לפנות להורה של אותו ילד שיזם חרם והתשובות של האמא הזויות לחלוטין???(אין עם מי לדבר?!)

  הגב להתגובה זו | סגור

 • 2

  שאלה טובה

  רעיה | 31/03/16 02:03

  הבריונות והאלימות היא בהרבה באשמת ההורים. אני מצטערת ונקרע הלב על ילדים שחווים אלימות או בריונות , אבל ההורים חייבים להשגיח על מה הם רואים על המרקע. שימו לב כמה ילדים ובני נוער צעירים יושבים באולמות כמו האח הגדול וכמה אלימות ובריונות מילולית יש שם. שימו לב איך הצליח אחד כמו שיחי לגרור אחריו צבא של ילדים . היכן ההורים שלהם? לדעתי , כל ההפקות של כל ריאליטי , כמו השרדות והאח הגדול ויש עוד הרבה כאלה .שיעשו פורמט חדש. בלי לתת לאותם מתחרים הזהרות אלא לאלתר להוציא אותם מהבית.הורים, תעשו לעצמכם טובה . תשתדלו להיות הורים ולא חברים. אפשר להדריך ילדים לדרך נכונה יותר והקפידו בחינוך.המתירנות והתחרות של ההורים עם האחרים הם גורם ישיר לילדים להתנהג לא יפה לילדים אחרים. המציאות היום מכוערת .אתמול צילמו את הכיאלו סלבס בגרוש. אשתו של שיחי למול המצלמה עשתה אצבע משולשת. מה ילמדו הילדים של הזוג הזה? שזה בסדר גמור. הרי האמא היא הדוגמא .כעת התשובה: לפנות למשרד החינוך ולבקש מהם שילמדו ערכים ודרך ארץ על כל המשתמע מכך.

  הגב להתגובה זו | סגור