פיקוד העורף התרעה במרחב

קידום אתרים

חברות קידום האתרים מבטיחות להביא את האתר שלכם למיקום גבוה בחיפוש בגוגל

מערכת רשת 08/05/12 07:35 

קידום אתרים - נראה שכיום אין כבר שום בעל אתר או אפילו גולש מן השורה שלא שמע את המושג הזה לפחות פעם אחת בעת שיטוטיו ברשת. ככל שקמים בארץ יותר ויותר אתרים שמנסים לתפוס את תשומת הלב שלנו, כך יותר ויותר אנשים פונים לחברות קידום אתרים במטרה להביא את האתר שלהם למקום כבר שיותר גבוה בתוצאות החיפוש של גוגל.

ההתחלה - הופעתו של מנוע חיפוש חכם

באמצע שנות התשעים, מרבית מנועי החיפוש ובראשם יאהו היו טיפשים למדי (אם להתנסח בעדינות) והתבססו בעיקר על התאמה בין הטקסט של האתר לבין המילים אותן חיפש המשתמש. המילים היו יכולות להופיע בכל מקום בדף ולעיתים דפים בלתי קריאים בעליל דורגו במקום גבוה רק בגלל מניפולציות כאלו ואחרות.

השינוי התחיל עם הופעת מנוע החיפוש גוגל שהציג גישה חדשה לדירוג עמודים ברשת : לא עוד התאמת טקסט פשוטה, אלא בדיקה מעמיקה של מספר ואופי אתרי האינטרנט המקשרים לאתר אינטרנט מסוים. ככל שאתר קיבל יותר קישורים מאתרים אחרים, כך הוא נחשב לאיכותי ואהוד יותר, ממש כאילו היה מתמודד בבחירות לראשות הממשלה המקבל הצבעות מהעם.

משחקי חתול ועכבר

מאותו רגע בו הופיע גוגל לראשונה ועד היום, מתרחש משחק בלתי פוסק של חתול ועכבר בין אנשים וחברות קידום אתרים המנסות לפענח את האלגוריתם של גוגל ובין המהנדסים של גוגל שמנסים להפוך אותו לחכם ועמיד יותר כנגד מניפולציות זולות. אם בראשית שנות ה - 2000 היה מספיק לשנות את כותרת העמוד בהתאם למילה המבוקשת ולהוסיף כמה קישורים מאתרים של חברים, הרי שהיום מדובר במשימה מורכבת הרבה יותר הדורשת לא מעט טקטיקה. בין היתר, יש לקשר אל האתר בצורה חכמה ולא מוגזמת מדי ולבצע שינויים רבים בקוד הפנימי של האתר.

 רק במהלך השנה האחרונה הפעילו בגוגל שני מסננים חדשים ועוצמתיים במיוחד שמטרתם להילחם באתרי בעלי תוכן ירוד ואתרים המשתמשים במניפולציות קיצוניות על מנת לדרג את עצמם גבוה. (";עדכון פנדה"; ו - ";עדכון פינגווין"; בהתאמה). המסננים האלו מראים שגם עם שיטות קידום זולות עדיין עובדות, הן נמצאות על הכוונות של גוגל ואי אפשר להסתמך עליהן לטווח הארוך.

ובניתים בארץ - ייבוא מוגבל ומשחקי כוח

ממש כמו בשנות השמונים, אז הטיל משרד הביטחון מגבלות ומיסים כבדים על ייבוא מחשבים מתקדמים לארץ, גם בתחום קידום האתרים אנחנו מעט מפגרים אחרי האחות הגדולה. בעוד האלגוריתם של גוגל מעבר לים ממשיך להתעדכן ולהשתכלל, בארץ האלגוריתם של גוגל הוא עדיין בסיסי יותר ושיטות קידום רבות שכבר לא נחשבות לאפקטיביות בחו";ל, עדיין עובדות לא רע בארץ.