פיקוד העורף התרעה במרחב

מערכת ניהול תוכן לאתר העסק?

מערכת רשת 15/12/11 09:52בניית אתר עסקי היא ללא ספק החלטה שיווקית חשובה, וכמעט ואין חברה או עסק קטן שאינם מגיעים בשלב מסויים למסקנה כי הם אינם יכולים להישאר מחוץ לתמונה. בין כל ההחלטות הרבות אותן צריך לקבל כאשר בונים אתר לעסק, אחת מן השאלות שעולה בשלב מוקדם יחסית היא האם להשקיע באתר הכולל מערכת ניהול תוכן או להסתפק באתר רגיל. ישנם שיקולים לכאן ולכאן, ובשורה התחתונה צריך לבחון כל מקרה לגופו.

 

למי שאינו בקיא במונחים מתחום בניית אתרים כדאי להרחיב מעט על הנושא בכמה מילים. אתרי אינטרנט רגילים מעוצבים ומתוכנתים בפעם אחת, ולאחר מכן מועלים על גבי שרת. כל עדכון שנדרש לאחר שהאתר עלה לאוויר מצריך שינוי בקוד האתר, דבר שיכול להיעשות אך ורק על ידי איש מקצוע. כדי לאפשר לכל אחד לעדכן את האתר שלו מבלי ללמוד תכנות נוצרו מערכות ניהול התוכן. מערכות אלו הן חלק נסתר באתר, שהגישה אליו אפשרית רק על ידי שם וסיסמא ייחודיים. באמצעות כניסה למערכת ניהול התוכן ניתן לשנות את הטקסטים המופיעים באתר, תמונות ועיצוב, וקוד האתר מתעדכן באופן אוטומטי בעקבות השינויים.

 

היתרונות של מערכת ניהול תוכן רבים, וכאשר מדובר באתרים דינמיים שיש לעדכן באופן תדיר היתרונות רק בולטים יותר. כך למשל, אפשר לשלוט בקלות על עיצוב האתר ולהחליף בין נושאים שונים. אתר של אולם אירועים, לדוגמא, יכול להציג עיצוב שונה לחלוטין עבור קייטרינג חלבי וקייטרינג בשרי, מבלי שיש צורך להסתבך בתכנות. באופן דומה, אם רוצים "לשדרג" את מראה האתר, כל מה שצריך לעשות הוא להחליף את תבנית העיצוב, ולא להיכנס לתכנות של כל דף בנפרד.

 

יתרון נוסף של מערכת ניהול תוכן הוא האפשרות להוסיף תפקודים נוספים לאתר באופן מודולרי. לדוגמא, עסק אשר מבקש להוסיף לאתר שלו חנות מקוונת יצטרך להשקיע הרבה פחות זמן וכסף בכך, אם אתר העסק כבר מבוסס על מערכת ניהול תוכן. ברוב מערכות ניהול התוכן (למשל "וורדפרס") כל מה שיש לעשות במקרה זה הוא להתקין תוסף מיוחד, שתוכנת כבר מראש, ולהתאים את המאפיינים שלו למאפיינים הייחודיים של אתר העסק. לעומת זאת באתר רגיל, ללא מערכת ניהול תוכן, יהיה צורך לבנות את החנות במיוחד לאתר.

 

חשוב עם זאת לזכור שיחד עם היתרונות הרבים של מערכות ניהול תוכן בא גם הבדל במחיר. מערכות ניהול תוכן דורשות תכנות מתקדם יותר מצידו של הגורם שבונה את האתר, ולכן אתרים כאלו יעלו יותר ללקוחות. עסקים קטנים יכולים להירתע מן התוספת במחיר, ובמקרים כאלו כדאי לשקול האם ההשקעה שווה את התוצאה, כאשר הכל תלוי בסוג העסק. אתר של מלון בוטיק אקסלוסיבי, לדוגמא, יוכל להסתדר בלי מערכת ניהול תוכן בעוד שאתר של רשת מלונות ארצית יתקשה לתפקד ללא האפשרות לניהול תוכן.