פיקוד העורף התרעה במרחב

פרסום באינטרנט – הכל תלוי בעיצוב

מערכת רשת 15/12/11 10:06רשת האינטרנט היא אחת הפלטפורמות העיקריות לפרסום כיום, ואין כמעט עסק המכבד את עצמו שאינו משתמש בה לצרכיו השיווקיים. פרסום באינטרנט נעשה בדרכים שונות, החל מבניית אתר לעסק, דרך אתרים מצומצמים ("מיני סייט") ועד לשיווק באמצעות הפייסבוק. למרות ההבדלים בכמות התוכן או המסרים העיקריים אותם בוחרים להדגיש, המשותף לכל הדרכים הללו הוא התפקיד המכריע שיש להיבט הוויזואלי על הגולשים. עיצוב נכון יכול לשדרג כל אתר ולחדד את הפניה לקהל היעד הפוטנציאלי, בעוד שעיצוב מרושל עלול ליצור רושם רע שהגולש יקשר באופן אינטואיטיבי עם המוצר עצמו.

 

בבסיס העיצוב לאינטרנט עומד תמיד קונספט אחיד, שהוא רעיון כולל ששולט על כל הפרטים באתר. פרטים אלו יכולים להיות סוגי האותיות (פונטים) בהם נעשה שימוש, סקאלת הצבעים וסוג הצורות הדומיננטיות. לדוגמא, אתר שנועד לפרסם מוצרי תינוקות יכול להתאפיין בצורות מעוגלות ורכות ובצבעים בהירים ונעימים, כדי להכניס את הגולשים לאווירה המתאימה לעולם האמהות והתינוקות. לעומת זאת באתר שמפרסם כלי עבודה כבדים תהיה עדיפות לצורות ישרות, טקסטים בולטים וצבעים נועזים שמשדרים כוח ועוצמה, וכן הלאה.

 

אחד האלמנטים העיצוביים האפקטיביים ביותר הוא הטיפוגרפיה או עיצוב הטקסט. עיצוב טיפוגרפי כולל בין השאר את בחירת הפונטים בהם יעשה שימוש, גודל האותיות וצבען, אך גם את האופן בו יחולק הטקסט באתר לכותרות, כותרות משנה וכדומה. ככל שעיצוב הטקסט מקצועי יותר נעשית הקריאה באתר שוטפת יותר והמסרים עוברים בצורה אפקטיבית יותר. אחד האתגרים הגדולים ביותר העומדים בפני המעצב הוא שילוב נכון של הטקסט עם שאר האלמנטים הגרפיים באתר.

 

תמונה אחת שווה אלף מילים כידוע, ואין הרבה דברים שיוצרים אפקט וויזואלי חזק כמו תמונת אווירה מתאימה. אפשר להשתמש בתמונות בתור רקע לדף כולו, אם כי חשוב לוודא שעדיין יהיה אפשר לקרוא את הטקסטים על גבי התמונה. שימוש שכיח נוסף בתמונות הוא כתמונות המופיעות בראש העמוד או באחד הצדדים ("באנרים"). תמונות אלו יכולות להיות סטטיות או להתחלף באופן דינמי. כמובן שכדאי שהאופן שבו מתחלפות התמונות יתאים לאווירה אותה רוצים ליצור, למשל מעברים איטיים ורכים כאשר רוצים ליצור אווירה שקטה ונינוחה, לעומת מעברים חדים ומהירים כאשר רוצים ליצור רושם קצבי.

 

בחירת התמונה היא אחת מן המשימות העיקריות שעומדות בפני מעצבים באינטרנט, וישנן גישות שונות לכך. התמונה יכולה להיות פשוט תמונה של המוצר אותו מוכר העסק וכדומה, אך פעמים רבות כדאי לבחור דווקא תמונה שקשורה רק באופן אסוציאטיבי, כיוון שכך נוצרת אווירה כוללת יותר. לדוגמא, אתר של מסעדה יכול לשלב תמונה של סלסלת פירות אטרקטיבית שתפתה ותזמין את הצופים, ולאו דווקא תמונה בנאלית של שולחנות הסועדים. באופן דומה, אתר של חברת הי טק יכול להציג מכונית ספורטיבית שתיצור תחושה אנרגטית, במקום להסתפק בתמונות משעממות של אנשי עסקים או מחשבים.