פיקוד העורף התרעה במרחב

פרסום לנשים – אז והיום

מדוע רוב הפרסומות פונות דווקא לקהל הנשי?

מערכת רשת 30/06/11 06:51מעמד האישה השתנה פלאים במאה האחרונה. שינויים רבים בעולם כולו הוציאה את האישה מעבדות לחירות ומאפשרים לנשים לבחור, ללמוד ולצאת מהמטבח. דברים שנראים לנו היום כברורים מאליו, כמו אמא שעובדת, נתפסו כאבסורד בשנים הראשונות של עולם הפרסום כפי שאנו מכירים אותו היום.

 

מי שעוד לא הספיק לצפות בסדרה "מד מן" יכול להעיף מבט קל כדי לראות את ההבדל בין תפיסת האישה בארה"ב של שנות החמישים לבין תפיסת האישה היום. המדיה מאפשרת לנו הצצה למחשבות ולתפיסות העמוקות ביותר שלנו, והמפרסמים עושים שימוש בדיוק בתפיסות אלה כדי לקדם גישה, צורך או רצון.

 

כאשר המפרסם פונה לנשים בניסיון למכור מוצר המיועד לנשים הוא יעשה זאת בגישה שונה לחלוטין ממוצר המיועד לגבר. גם אם כמעט ולא קיימים מוצרים המיועדים רק לנשים או רק לגברים הגישה של המפרסם היא שההבדלים גדולים עד כדי כך שהם מפרידים בין שני המינים גם בעגלת הקניות. אז נכון, ישנם מוצרים שגבר לעולם לא יצטרך להשתמש בהם כמו מוצרי היגיינה לתקופת המחזור הנשי, ומוצרים בהם אישה לעולם לא תשתמש כמו סכין וג'ל גילוח לגבר. אך הפניה גם בשאר המוצרים משתמשת בהבדלים אלה כדי למכור לקהל ממוקד מטרה.

 

מוצרים לתינוקות וילדים מתפרסמים עבור הוריהם, ונראה כי הפרסום עדיין ממוקד רובו ככולו לאמהות, הן אלה שהולכות לקניות בדרך כלל, הן אלה שבוחרות מה טוב ורצוי עבור ילדיהם, זאת הגישה של המפרסם, וזה מה שמועבר לנו על ידי המסך, דפי העיתונים ושלטי החוצות. נראה כי כמעט כל המוצרים המתפרסמים ממוקדים לקהל הנשי. גם אם מדובר במוצרים לילדים ולפעמים גם במוצרים לגבר.

 

אך לא ניתן לומר שעולם הפרסום לא השתנה בכלל. בשנים האחרונות הגישה השתנתה, גברים נמצאים יותר במרחב הביתי, נשים עובדות במקצועות נחשקים והופכות לחלק בלתי נפרד מהמממן המשפחתי. כבר לא ניתן למצוא פרסומות עבור לימודי משפטים במכללות הפונות רק לגבר, פרסומת לחיתולים הפונה רק לאמהות, או פרסומת עבור לימודי ערב בקוסמטיקה הפונה רק לנשים. נראה כי העולם השתנה לטובה וישנה פתיחות גדולה יותר גם בעולם הפרסום, אך הדרך עוד ארוכה.

 

יתכן והמפרסמים כבר הבינו שמיקוד פרסומת לפלח שוק מסוים לא מממש את הפוטנציאל שבמכירת המוצר עד סופו. פרסום הפונה רק לנשים, לדוגמא עבור בושם מסוים מאבד פלח שוק שלם של גברים שיקנו את הבושם כמתנה לבנות זוגם. פרסום טיטולים הפונה רק לאמהות מאבד פלח שוק של אבות הקונים לילדיהם את הטיטולים. לא מדובר בתורה מסיני, אלא בגישה מסוימת בעולם הפרסום אותה צריכים המפרסמים שעדיין מתעקשים להציג נשים כאמהות שעוסקות כל היום בבישול וטיפוח גופן כבני אדם עם תכנים קצת יותר מפותחים מאלה. אולי למרות השינויים שכבר זכינו לראות נצטרך לחכות עוד מאה שים כדי לראות שינוי אמיתי, אך למרות כל זה לא ניתן להשוות את עולם הפרסום המוצג ב"מד מן" לעולם הפרסום של היום.