פיקוד העורף התרעה במרחב

רפואת שיניים בעידוד התקשורת

רפואת שיניים כתעשייה משגשגת בעידוד התקשורת המקומית

מערכת רשת 30/06/11 06:33 

כלי המדיה והתקשורת מחזיקים כיום בכוח רב יותר מאי פעם, במיוחד במובן הכלכלי של המילה. כך, כלי התקשורת והמדיה יכולים בעצמם להביא לעלייתו או לנפילתו של תחום כזה או אחר (ובכלל זה גם תחומים רפואיים, כפי שמיד ניווכח..) בזכות יכולתם להשפיע על דעת הקהל של מיליוני אנשים בארץ, ומיליארדים בעולם.
דוגמה מצוינת לאופן בו התקשורת והמדיה יכולות לרומם מבחינה כלכלית תעשייה שלמה, הוא תחום רפואת השיניים בישראל. בין אם מדובר בהשתלת שיניים בראשון לציון או בטיפולי הלבנת שיניים במכון כזה או אחר בגוש דן, עידוד כלי התקשורת והמדיה מהווה גורם מרכזי בהפיכתו של תחום רפואת השיניים לתעשיית ענק משגשגת, המגלגלת מיליארדי שקלים בישראל לבדה מדי שנה.
התנופה האדירה לה זכה למשל תחום רפואת השיניים בישראל במהלך השנים האחרונות בזכות התקשורת והמדיה אינו בא לכדי ביטוי רק בפרסומות ממוקדות וברורות למרפאות שיניים או לשירותים שונים בתחום (כמו מסע פרסום לטיפולים אסתטיים בשיניים או פרסומות, למשל, של שתלים  בראשון לציון במרפאה כזו או אחרת...), אלא לסיקור אוהד ורב לתחום, המסייע באופן שיטתי להעלות את רמת המודעות הכללית בקרב הציבור לתחום – כמובן שירות חשוב עבור התעשייה.
 
כאשר שואלים את השאלה – מי הוא בעל האינטרס פה? מי גורם לכך שכלי התקשורת והמדיה יעודדו למשל את העלאת המודעות בקרב הציבור לתחום של רפואת שיניים או השתלות שיניים, מגלים כי ייתכן והתשובה היא בפשטות – אף אחד. לא תמיד עומד גורם אחד ומסוים מאחורי תהליכים המתרחשים בתקשורת העולמית והמקומית, כאשר ייתכן כי פשוט עניין ציבורי הולך וגובר, לצד עסקים רבים המפרסמים את עצמם בתחום, הם שהביאו לעלייה בסיקור התקשורתי בתחום זה או אחר.
 
בתחום בו אנו עוסקים – רפואת שיניים, כמעט ולא הייתה מודעות לפני כמה עשרות שנים. אנשים היו הולכים לרופא השיניים כאשר כאבה להם השן, ובזה נגמר הסיפור. כיום, לא רק שכולנו מכירים את הצורך לצחצח שיניים פעמיים ביום לפחות, להשתמש בתכשירים שונים ולהגיע לבדיקה שגרתית פעמיים בשנה, אנחנו גם שומעים פרסומות שונות עשרות פעמים מדי יום, עד שאנחנו כבר אפילו לא שמים לב אליהן. "השתלת שיניים בראשון לציון" או "הלבנת שיניים במכון..." – כל אלו מסרים הנכנסים לנו לראש באופן תדיר וגורמים לנו להיות מודעים הרבה יותר לתחום, ובסופו של דבר גם להוציא עליו יותר כסף.
 
ואולי מצב זה הוא בכלל מבורך. אולי העידוד והעלאת המודעות שלנו בידי התקשורת והמדיה בנושאים חשובים כמו בריאות גופנו או בריאות השיניים שלנו, הם מהלכים מבורכים (מה שלא ניתן לומר על כל התחומים המקודמים ומועלים למודעות נרחבת באמצעות כלי התקשורת..). לפחות במקרה של פרסומת כזו או אחרת להשתלת שיניים בראשון לציון או למשחת שיניים חדשה, אנחנו מעלים את רמת המודעות שלנו לנושא חשוב עבור כולנו